De ce nu pot trimite sms la nr scurt?

neo
Junior entuziast
Am incercat sa trimit sms la nr scurt si primesc mesajul "nu ai suficient credit;reincarca"Cartela am incarcat-o sapt trecuta,am folosit fara probleme,primesc sms normale,pot sa sun,primesc apeluri.Dar acum aveam nevoie sa trimit un sms la un nr scurt si nu stiu la ce se refera "creditul insuficient".Stiu ca este un nr taxabil dar nu poate depasi cartela de 5 euro
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@neo: atunci eu înțeleg că deși poate ai încărcat CREDIT de 5€, acesta a fost transformat în opțiune ci min,sms și net. Așa ai consumat cei 5€, altfel nu aveai de unde să ai resursele, decât dacă ai încărcat anterior. Totuși nu aveau cum să dispară altfel acei 5€. Ca soluție, mai încarcă din MyOrange cu cardul cel puțin 1€ pentru a putea trimite acel SMS.

8 Răspunsuri 8

Jay
Campion certificat
Bună.. presupun ca ai încărcat cu credit, nu cu opțiune.. ?! Dacă te astepti sa meargă sms-ul către numere scurte taxabile..

neo
Junior entuziast
Am incarcat la paypoint ; Am verificat acum in contul Orange si zice ca am credit zero ,resursele valabile pana pe 9 Iulie.Nu stiu ce inseamna. Dar nr scurt era pt cardul bancar ,trebuia sa trimit un cod din plic pt a-mi trimite pinul.

FLo1
#StarMember
@neo: dacă ai încărcat recent, ai doar credit fără alte resurse (min, net)?Dacă da atunci sigur poți trimite SMSul în cauză. Dacă nu, atunci există posibilitatea să nu fi trimis vreodată și să ai restricție din telefon pt numere scurte.

neo
Junior entuziast
Am incarcat lapaypoint cu 5 euro. Nu am stiut ca trebuie sa cer ceva anume cand incarc. In cont am toate resursele(net ,min,binusul) Dar la credit imi zice ca am 0,00.Nu am mai trimis niciodata sms la nr scurte taxabile. Credeam ca acei 5 euro sunt creditul. Si cum sa fac acum? Sa mai incarc cu 1 euro sa am ceva credit pe telefon? Sau sa incarc de data viitoare cu 6 euro?Cu cardul o sa rezolve la banca cumva

neo
Junior entuziast
am intrebat asistentul diango dar nu intelege ce intreb,ma trimite sa reincarc

FLo1
#StarMember
@neo: atunci eu înțeleg că deși poate ai încărcat CREDIT de 5€, acesta a fost transformat în opțiune ci min,sms și net. Așa ai consumat cei 5€, altfel nu aveai de unde să ai resursele, decât dacă ai încărcat anterior. Totuși nu aveau cum să dispară altfel acei 5€. Ca soluție, mai încarcă din MyOrange cu cardul cel puțin 1€ pentru a putea trimite acel SMS.

neo
Junior entuziast
Multumesc! Mai mult de creditul zero imi faceam probleme decat de acel sms (pe care o sa-l rezolve cumva fata de la banca)

FLo1
#StarMember
@neo: pt. puțin. Totuși, între SMS-urile de la Orange ar trebui să găsești atât faptul că "numărul tău a fost încărcat cu 5€", dar și, pentru confirmarea consumului celor 5€, faptul că "numărul tău a fost reîncărcat cu opțiunea....minute,sms,net ...valabilă 30 de zile". Verifică mesajele primite și te vei clarifica.