De ce sunt codate programele HD din varianta de baza?

Andrei1
Junior
Sunt utilizator Orange nou.
Stie cineva de ce sunt codate programele HD din varianta de baza?
Nu-nteleg aspectul, te obliga la folosirea unui TVBox, care este ingrozitor de peste mana de folosit. Plus bani aruncati de companie.
In contextul economiei de energie si al emisie de carbon, nu vad de ce trebuie sa consumam cativa KW pe luna, aiurea-n tramvai. La cateva sute de mii de abonati, se aduna...
2 Răspunsuri 2

DanielaH
Moderator
@Andrei1, ai toate canalele HD codate sau doar o parte? Ne poți da câteva exemple? Ce tip de abonament ai? Ne-ar ajuta și o captură de ecran, dacă poți atașa.

Vio73
#StarMember
Salutare! În varianta de bază ( tv Esențial), fără cam sau decodor, ai acces la foarte puține canale, atât SD cât și HD. Asta mai ales pe fibra fostului Telekom ! Pe fibră proprie a Orange, ai acces la destule canale chiar și fără cam. Din păcate, astea sunt condițiile și sper să se unifice mai repede grilele, pentru a avea toți clienții acces la cât mai multe canale, chiar și fără cam. Baftă!