De ce nu pot sa achizitionez un telefon in rate complet, fara avans?

Adrian_42
Începător
Salut!
Doresc si eu sa aflu de ce nu pot sa achizitionez un telefon in rate complet, este necesar la fiecare sa achit si un avans. Au trecut 18 luni de cand am abonament smart plus 25... totul platit la zi, fara amanari.
Multumesc anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

TheSpecialist
Maestru
Salut ! Pe lângă vechimea in rețea de 18 luni ( sau 36 de luni dacă ai avut abonament la Telekom) trebuie sa poți prelungi abonamentul pe care vrei sa iei telefonul cu încă 24 de luni , iar acel telefon sa fie disponibil pt a fi cumpărat în rate . Nu toate dispozitivele se pot achiziționa în rate. De asemenea, este posibil să ți se solicite plata unui avans atunci când achiziționezi produse în rate. Avansul se percepe în funcție de vechimea în rețea, valoarea abonamentului și istoricul tău de plată. Mai mult ca sigur , fiind la prima achiziție de acest gen , de aceea e nevoie de un avans.

4 Răspunsuri 4

TheSpecialist
Maestru
Salut ! Pe lângă vechimea in rețea de 18 luni ( sau 36 de luni dacă ai avut abonament la Telekom) trebuie sa poți prelungi abonamentul pe care vrei sa iei telefonul cu încă 24 de luni , iar acel telefon sa fie disponibil pt a fi cumpărat în rate . Nu toate dispozitivele se pot achiziționa în rate. De asemenea, este posibil să ți se solicite plata unui avans atunci când achiziționezi produse în rate. Avansul se percepe în funcție de vechimea în rețea, valoarea abonamentului și istoricul tău de plată. Mai mult ca sigur , fiind la prima achiziție de acest gen , de aceea e nevoie de un avans.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Daca nu vrei avans, cel mai simplu, nu iei telefonul la abonament. Poti sa-ti faci un card de credit (Orange Money de exemplu) si sa-ti iei telefonul de oriunde vrei tu, in max 24 de rate. Si se face si foarte usor. Si, daca vrei iPhone, il iei si la liber, necodat, etc. Nu recomand Orange Money pentru ca asta e Comunitatea Orange, ci pentru ca am asa ceva, si sunt multumit de el. In special pentru faptul ca poti sa cumperi de oriunde (la propriu), atata timp cat au POS (sau online), si poti sa esalonezi in 24 de rate atat timp cat valoarea cumparaturii e de minim 300 de lei. Deci, parerea mea, n-are rost sa-ti faci abonament pentru inca 24 de luni (sau deloc) daca tot ce vrei este un telefon in rate. Cu toate astea, daca vrei 5G, daca telefonul pe care vrei sa-l iei are 5G, si daca te afli intr-o zona cu acoperire 5G astfel incat sa poti beneficia de serviciul asta, in cazul asta, da, ar merita sa prelungesti abonamentul de voce (ai nevoie de un abonament de minim 15 Euro daca nu ma insel, pentru 5G). Daca nu exista acoperire 5G in zona ta, eu unul as trece frumos pe prepaid (sunt deja, dar zic asa). N-are rost sa-ti faci abonament, doar ca sa-ti iei telefon. In 99% dintre cazuri, vei avea de platit avans. Si pentru un telefon mai de Doamne ajuta, cu siguranta ti se va cere avans. Doar telefoanele foarte ieftine (si nu tocmai calitative) se pot oferi fara avans.
Client Orange

delfinas
#StarMember
Adrian, bun venit in Comunitate!!! La orice telefon ți se cere avans, chiar și la unul cu un preț mai mic? De obicei, avans se cere la telefoane mai scumpe, care depășesc 2000-3000 de lei, de ex la iPhone. Firește că mai contează istoricul tau de client și prețul abonamentului pe care îl ai. DETALII: https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate-pe-factura/

Anonim
Neaplicabil
Sau dacă nu vrei neapărat să plătești un avans poți apela la un serviciu bancar extern (ex: Card Avantaj) dar să cumperi de altundeva (ex: Flanco, Altex, etc.)