Internet fix 4g Capidava, jud.Constanta

Taranul_Bucures
Junior entuziast
Bun gasit! Doresc sa muncesc remote de la tara, respectiv Capidava, jud.Constanta. Problema este ca nu exista semnal ok pe nicio retea.
Am sunat in call center si mi-au spus ca singura solutie este un abonament cu router si sim, si m-au asigurat ca este semnal la adresa mentionata. Ideea este ca am comandat router-ul si voi merge pe 9 mai sa-i fac proba, dar el va ajunge pe 2 sau 3 mai. Mi s-a spus ca il pot returna in 14 zile. Intrebarea de 5 puncte: de cind il primesc, sau de cind activez sim-ul la fata locului? Asta e nedumerirea mea. Oricum nu prea am sperante, dar pare singura solutie. Eu abia prind semnal la telefon pe digi, iar pe vodafone nu e deloc. Cit despre 4g...E trist pentru ca in 2022, mai ales dupa mizeria cu pandemia...in rural nu se face nimic in materie se tehnologie si nu numai...
1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior
Hmmm, cel mai bine ar fi fost sa verifici întâi cu o cartela Prepay Orange sa vezi ce semnal ai acolo și cum funcționează. E ok routerul, ii poți pune și antena. Bine ca măcar nu e Alcatel, dar dacă vrei ceva și mai bun iei un Huawei B535 și cu antena MiMo. Combinația cea mai buna pentru acea zona. Măcar puțin semnal sa ai, pentru ca antena te va ajuta mult. Suna din nou ca să fii liniștit, pentru tine, dar nu ai de ce sa îți faci griji. Pe 9 mai când te duci și verifici, dacă nu îți merge deloc suni de acolo și soliciți rezilierea pentru nefunctionalitate, iar apoi predai routerul la un Orange Shop. Și nu îți fa probleme, ca nu ramai legat 2 ani oricum, pentru ca în caz de nefunctionalitate poți rezilia contractul chiar și după cele 14 zile, fără a plăti nimic. Iti reziliază fără probleme. Iti spun și din proprie experienta. Eu sper sa îți mearga, ca dacă nu, vei avea mare bătaie de cap pentru a găsi o soluție convenabila de internet în zona ta. Starlink încă nu e bun din punct de vedere a prețului pentru un utilizator obișnuit din România. Cu placere și sper sa ai succes din prima!

42 Răspunsuri 42

BlackWolf
Senior
Bine ai venit! Nasol, dar avem speranțe ca tara asta va intra pe un făgaș normal pana la urma. Poți rezilia contractul in 14 zile de la semnarea sau confirmarea contractului telefonic sau electronic. La Orange, pe telefon, ai semnal acolo măcar puțin? Ce router ai comandat? Sa nu fie acel Alcatel. Pentru a mari puterea semnalului poți sa mai iei o antena MiMo pe care sa o montezi pe casa și sa o îndrepți către cea mai apropiata antena Orange. Va îmbunătăți semnificativ semnalul și viteza internetului

Taranul_Bucures
Junior entuziast
Am vorbit cu un operator si am facut contractul telefonic.huawei b311-221 este routerul.La Orange nu stiu cum e semnalul,dar merg pe ce mi-a zis operatorul...Faza naspa e ca asta s-a intimplat vineri 29 aprilie si daca adun 14 zile calendaristice,insemna ca il pot returna pina pe 13 mai.Ori eu ma intorc la Bucuresti pe 15.Deci imi trebuie "mare bulan" sa functioneze.Voi suna azi din nou la relatii cu clientii sa aflu sigur.Sa nu ramin 2 ani agatat cu ceva de care nu ma pot folosi.Multumeac pentru sfaturi.

BlackWolf
Senior
Hmmm, cel mai bine ar fi fost sa verifici întâi cu o cartela Prepay Orange sa vezi ce semnal ai acolo și cum funcționează. E ok routerul, ii poți pune și antena. Bine ca măcar nu e Alcatel, dar dacă vrei ceva și mai bun iei un Huawei B535 și cu antena MiMo. Combinația cea mai buna pentru acea zona. Măcar puțin semnal sa ai, pentru ca antena te va ajuta mult. Suna din nou ca să fii liniștit, pentru tine, dar nu ai de ce sa îți faci griji. Pe 9 mai când te duci și verifici, dacă nu îți merge deloc suni de acolo și soliciți rezilierea pentru nefunctionalitate, iar apoi predai routerul la un Orange Shop. Și nu îți fa probleme, ca nu ramai legat 2 ani oricum, pentru ca în caz de nefunctionalitate poți rezilia contractul chiar și după cele 14 zile, fără a plăti nimic. Iti reziliază fără probleme. Iti spun și din proprie experienta. Eu sper sa îți mearga, ca dacă nu, vei avea mare bătaie de cap pentru a găsi o soluție convenabila de internet în zona ta. Starlink încă nu e bun din punct de vedere a prețului pentru un utilizator obișnuit din România. Cu placere și sper sa ai succes din prima!

Vio73
#StarMember
Salutare! Sunt mari șanse să nu îți funcționeze în parametri, pentru că acoperirea este slabă, iar routerul nu e prea strălucit. Totuși, dacă îl pui undeva in pod sau la etaj, s-ar putea să fie ok. Cele 14 zile curg de la semnarea contractului pe email ( dat acordul) sau cel trimis prin curier. Cel mai bine ar fi fost să îți iei un prepay și să testezi anterior, așa cum ți-a spus colegul. Îți urez succes!

Pololică
#StarMember
Recomand sa faci un drum pana la adresa cu o cartela de Orange si sa faci niste teste (sau sa rogi pe cineva sa le faca acolo, preferabil langa adresa si, in special, la interior). Vei afla cum sta reteaua (poate semnalul este 70%, dar poate nu sunt asa multi utilizatori si obti viteze decente. Dupa ce vezi cum stai cu semnalul, decizi ce faci mai departe. Teoretic, routerul ar trebui sa aiba un semnal mai bun (are antena externa, similara unui Radio), iar receptia ar trebui sa fie o idee mai buna decat al mobil. Legat de predarea echipamentului (spun din experienta de acum 2 saptamani, tot servicii fixe, tot Router Huawei B311): suni la 300 si zici ca vrei sa reziliezi contractul de servicii fixe si vor trimite cei de la Orange curier sa ridice echipamentul. Doar sa stabilesti cu ei adresa de ridicare a echipamentului (la mine a plecat la a doua incercare. Nu m-au intrebat de la ce adresa ridica, desi eu il aveam impachetat la birou, deoarece in intervalul de ridicare Cargus (cu ei lucreaza) nu era nimeni acasa si nu avea sens sa-mi iau o zi libera pentru predare).

Anonim
Neaplicabil
Sansele sa-ti functioneze sunt spre zero din ce vad eu. Cel mai probabil vei avea nevoie o antena externa. Sunt antene in banda joasa prin Stupina, Crucea, Targusor si din ce vad toate sunt pe eNB de Vodafone. Trebuie neaparat verificat la fata locului pentru ca eu cred ca o sa ai o mare surpriza neplacuta. Ce mai bate spre localitatea ar fi un sector de Digi Mobil din Topalu, dar din pacate si ala pare sa fie lesinat rau pana ajunge la tine si oricum n-ai avea oferta cu net nelimitat. Eu iti recomand sa incerci cu cartele preplatite de la Orange si Vodafone intai. Zic si de Vodafone pentru ca si la ei poti avea net nelimitat fara abonament la Flex 12.

Taranul_Bucures
Junior entuziast
Multumesc tuturor pentru sfaturi.V-am ascultat si mi-am luat cartela orange pentru a verifica si cu telefonul la fata locului.Am vorbit la primarie la Topalu si am aflat ca e trasa fibra optica de defunctul Telekom,dar cei de la Orange nu stiu nimic.In Capidava Vodafone e mort pe semnal la telefon,cu Digi mai prind 2 liniute,iar cu Orange voi incerca atunci cind ajung.Ce ma mira este faptul ca nici cei care administreaza Cetatea Capidava nu au net deloc,iar ca sa vorbeasca la telefon trebuie sa urce pe deal...:))Asta in conditiile in care au "restaurat" cetatea pina au scos-o din patrimoniul Unesco si au sifonat niste milioane bani europeni...alde cumetrii lui Nicusor Constantinescu.Basca au facut si muzeu.Madam Udrea vroia sa faca port turistic...iar net canci.Pina nu am garantia unui net ok nu ma risc sa-mi pierd jobul si sa lucrez de acolo.Sa va mearga bine si va tin la curent!

BlackWolf
Senior
Asta e Romania, din pacate. Cel mai bine ai procedat luand cartela inainte. Oricum eu zic ca iti va functiona ok cu o antena externa MiMo, fara e mai greut, dar macar sa iti faci o idee. Sper sa iti mearga asa. Vodafone din ce vad pe harta de acoperire este aproape mort acolo, nici nu are sens sa dai banii degeaba pe cartela sa verifici. Digi era bun daca avea internet nelimitat. Fibra defunctului Telekom unde se opreste? Trece macar aproape de tine? Asteptam noutati. Mult succes si numai bine!

Razvan
#StarMember
Prin vara lui 2018 am fost pe teren la Capidava și am prin mai mult semnal pe 3G. Acele cartari pe DN sunt făcute prin toamna lui 2018, de atunci nu am mai fost pe acolo.

BlackWolf
Senior
@Razvan Semnalul 3G era acceptabil, se putea naviga pe net? Din 2018 s-au mai modernizat antenele si poate primeste 4G si fara antena externa. Cu antena externa pe casa va prinde 4G-ul si semnal bunisor

Taranul_Bucures
Junior entuziast
Am vorbit cu Vodafone.La Capidava exista doar semnal 3G!Cablul de fibra optica de la defunctul Telekom este la sosea la vreo 400 de metri de mine,dar va intra si el in posesia Orange.Deocamdata asa cum am mai zis nici nu le apare celor de la Orange,cum ca l-ar avea...:)))

BlackWolf
Senior
Pai da, la Vodafone asa le apare si pe harta de acoperire. 3G-ul ala de acolo e aproape ca si cum nu ar fi deloc :)) Trebuie sa le apara celor de la Orange Romania Communications (defunctul Telefom), dar cei de la Orange nu il vad. Incearca asa cum ai inceput, cu internetul mobil Orange. Trebuie sa te rogi mult si bine de ORC pana se sinchisesc sa traga 400 m de fibra pana la tine si sa astepti, daca o vor face, chiar daca platesti. Incearca sa suni si la ei si fa o cerere. Vezi ce iti zic. La mine a fost fara succes la 200 m :))

Razvan
#StarMember
@blawo, se mișca greuț, doar de browsimg era bunicel, acu mă îndoiesc că colegul îl ia doar pentru atât. Eu am făcut măsurători vis-a-vis de cetate, practic la vest de localitate.

BlackWolf
Senior
@Razvan da, langa Dunare. Eu zic ca ii va functiona mai bine si va prinde chiar si 4G. Daca pune si antena externa, e boier. Colegul daca vrea sa lucreze de acasa are nevoie de viteza buna, internetul sa fie capabil macar sa duca un streaming 4K. Acum sa vedem ce spune el dupa ce testeaza cu cartela