Care este diferența dintre un smartphone scump și unul ieftin, în afară de preț?

MihaelaC
Community Manager

Când vine timpul să ne schimbăm telefonul, mulți dintre noi ne întrebăm dacă merită sau nu să cumpărăm un smartphone scump. Răspunsul depinde întotdeauna de nevoile, posibilitățile și preferințele noastre din acel moment. Dar trebuie să ținem cont că, în afară de preț, există și alte diferențe pe care este bine să le luăm în considerare.

Camera

Ne dorim ca un smartphone accesibil să încorporeze cât mai multe camere, poate nu la fel de multe ca unul scump, dar măcar una pentru detalii fine apropiate și una pentru peisaje.

Telefoanele mobile de ultimă generație încorporează senzori și elemente hardware mai ambițioase și oferă instrumente software cu multe posibilități de editare.

În ultimul timp fotografiile telefoanelor mai ieftine tind să fie din ce în ce mai “corecte”. Ceea ce costă mai mult este pentru efecte și rezultate speciale, un zoom mai bun sau înregistrare video de calitate mai bună sau chiar la o lumină redusă. Diferența poate duce la mai mult sau mai puțin succes în funcție de creativitatea și cunoștințele utilizatorului.

Ecranul

Un telefon ieftin are de obicei un ecran care să acopere un minimum de vizibilitate și claritate.

Ecranul unui mobil scump este unul dintre caracteristicile sale distinctive. El va încearca să mențină un echilibru între calitatea vizuală (de ex. luminozitate) și consumul de energie. În plus, el este de obicei mai mare și poate avea și forme speciale (de ex. curbat).

Conectivitatea

Această proprietate constituie o prioritate atât pentru branduri cât și pentru utilizatori. În spatele oricărei tehnologii de conectivitate (Wi-Fi, bluetooth, NFC, 5G, USB etc.) există protocoale care implică colaborarea mai multor companii, iar aceste tehnologii sunt esențiale la telefoanele mobile de ultimă generație. Într-un fel, plătim în plus pentru a avea o conectivitate mai bună.

Procesorul

Acesta influențează mai mult telefoanele low end. În general, cele scumpe au un procesor foarte rapid cu memorie mare.

Probleme pot apărea în unele cazuri la telefoanele mobile mai ieftine pentru că performanța procesorului poate împiedica efectuarea actualizărilor.

Bateria

Telefoanele mobile de ultimă generație tind să încorporeze baterii cu mai multe funcții, ceea ce permite o autonomie mai mare.

Cu toate acestea, realitatea este că un smartphone mai scump poate consuma mai multă baterie.

Capacitatea de stocare

Spre deosebire de cele mai ieftine, telefoanele mobile scumpe oferă de obicei mai multă capacitate de stocare, atât intern, cât și în cloud.

În acestă perioadă, când progresul tehnologic este uriaș, dacă o generație nouă de telefoane nu vine cu foarte multă inovație și diferențe față de cea anterioară, atunci și diferențele de preț dintre smartphone-urile ieftine și cele scumpe se reduc. Dacă însă sunt introduse modificări relevante, tot mai mulți utilizatori vor opta pentru gamele de mijloc și high end.

Voi cum vă alegeți telefonul? Este prețul principalul criteriu? La ce alte caracteristici vă mai uitați?

9 Răspunsuri 9

FLo1
#StarMember
@MihaelaC: Interesante aspecte de selecție. Pentru mine este simplu: exceptând prețul, dacă pot vorbi la acel telefon, face plăți (NFC) și utiliza aplicațiile uzuale (diverse apps de utilități sau alte servicii gen MyOrange), atunci restul sunt ... mofturi. Echilibrul se regăsește între utilitatea acelor funcții și prețul plătit pt ele. Exemplu: la acest moment personal nu am disponibilitate pentru a accepta un upgrade de la 4G la 5G. Dar, similar cu cele descrise pot pune în balanță prețul plătit în plus pentru memorie, spațiu de stocare sau baterie mai bună/mare, după caz.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Bun topic. Foarte util. Personal, de ceva timp (cativa ani), nu ma mai uit dupa high-end-uri. Cel putin high-end-uri cu Android. Mai degraba prefer un mid. Pentru ca, dupa cateva update-uri, Android-ul oricum incepe sa se miste greoi. Chiar si pe procesoare bune. Am facut greseala asta mai demult si mi-a parut rau. Pentru ca de ce sa nu cumperi tu un telefon nou o data la 2 ani in loc sa continui sa-l folosesti pe cel vechi? De-aia ziceam si pe alte topicuri, producatorilor de telefoane nu prea le pasa de bunastarea planetei. Daca le-ar pasa, n-ar mai exista ceea ce se numeste "planned obsolescence". La iOS, lucrurile stau un pic altfel. Diferenta dintre ele e si mai mica... In pare parte tine de pret, de finisaje, de spatiu de stocare, sau de camere. Si da, pretul este binenteles un criteriu. Dar cred ca mai bine zis, pretul/performanta este ceea ce ma intereseaza. Dar ca sa raspund la intrebare, personal ma uit la: procesor, sistemul de operare (daca e Android, vreau o versiune "curata" cat mai apropiata de stock Android), spatiul de stocare, baterie, ecran (dar nu obligatoriu AMOLED) si la conectivitate (NFC in special, pentru payments). 5G momentan nu reprezinta o prioritate pentru mine, pentru ca n-avem acoperire, si nici nu am abonament 5G. So....daca se intampla sa aiba si 5G, foarte bine. Daca nu, nu-i o problema. Nu imi iau telefon pentru 5G. Am deja un iPhone 12 care saracu' stie 5G. Dar ce folos, daca retea nu e, si nici abonament dedicat pentru asta? De-aia zic... E bine de avut. Dar pana vine acoperirea, pana devine 5G-ul mainstream si accesibil oricui, cel mai probabil vei schimba din nou telefonul. Si atunci, nu merita investitia in momentul asta. Ecranul AMOLED e un plus, dar nu must-have. Am vazut telefoane cu ecrane foarte bune, IPS, si cu refresh mare (120Hz), si arata excelent si se misca excelent. Ecran curbat nu ma prea intereseaza. La fel si pliabil. Plus ca e mai usor de spart (in cazul celui curbat) si foarte scump de inlocuit (in special in cazul celui pliabil). La fel si senzor de amprenta sub ecran (daca se mai fabrica asa ceva). E interesant de avut, dar prefer un senzor bun, pe care sa ma pot baza, decat unul fancy. Cat despre camere...personal nu prea ma intereseaza asa mult, pentru ca daca vreau sa fac o poza ca lumea, imi iau DSLR-ul. Dar e adevarat ca sunt momente in care nu-l am cu mine, si atunci imi doresc o camera buna si la indemana. In cazul asta, prefer camera de pe iPhone. De-a lungul timpului, am avut rezultate foarte bune cu ea. Si ca idee generala, nu caut un telefon cu multe camere. Nu vreau un telefon care sa aiba mai multe camere decat un apartament. Vreau o camera buna, rapida, la indemana, cu rezultate consecvente, de incredere, si nu cu milioane de megapixeli, pentru ca asta inseamna mult spatiu ocupat in memorie, si atunci, oricat de multa memorie interna ai avea, daca volumul ocupat creste proportional cu spatiul disponibil, n-ai facut nimic. Iar in cele mai multe dintre cazuri, nu vei avea nevoie de rezolutie atat de mare oricum. In primul rand pentru ca cel mai probabil vei vedea pozele pe ecranul telefonului sau pe calculator, si pentru ca, daca le urci pe social media sau le trimiti prietenilor, vor fi oricum comprimate pentru a le putea trimite mai usor si a ocupa mai putin spatiu pe server. Si sa faci poze la rezolutie mai mica doar ca sa ocupe mai putin...la fel de bine poti sa-ti iei din start un telefon cu rezolutie mai mica. :)) Nu iti iei telefon cu 100MP, pentru camera, si faci poze tot la 10MP ca deh, ocupa mai putin. Si ca sa inchei, cum zicea si Mihaela, distana dintre un telefon scump si unul ieftin se reduce de la an la an. Telefoanele bune devin mai accesibile, telefoanele ieftine devin mai bune.
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Evident că un telefon scump, cel puțin teoretic, are specificații tehnice de top. Dar poți alege un smartphone de mijloc sau chiar de buget pentru nevoile tale (de exemplu doar pentru navigare internet, WhatsApp și TikTok ai nevoie de un dispozitiv cu un ecran mare și cam atât). Dacă vrei să faci poze sau vrei să-l utilizezi pentru vloging îți trebuie un procesor puternic și camere de top (acestea costă iar prețul evident că va crește). Fiecare își alege smartphone-ul după propriile nevoi sau nu neapărat (snobism, mândrie, etc.). Prețul este influențat și de materialele folosite în construcția telefonului (ecran Amoled sau Led, sticlă/ceramică/plastic și așa mai departe, procesorul de ultimă generație sau unul mai ieftin, toate astea contribuie la prețul final).

Vio73
#StarMember
Eu aleg telefonul în funcție de mai multe criterii, dar și prețul este unul extrem de important. Cele mai importante sunt: -calitatea semnalului; -bateria; -ptocesorul; - să suporte tehnologiile 4g+ și 5g; - să aibă o capacitate bună de stocare; - să aibă măcar 6 GB RAM; - să facă poze decente; - să aibă disponibile serviciile GMS Dacă îndeplinește cerințele acestea la un preț ok, atunci poate fi o alegere. Mulțumesc pentru prezentarea detaliata!

delfinas
#StarMember
Eu caut cel mai bun raport calitate/preț. Mult timp am mers pe middle class . Acum am 2 "vechituri" de la Huawei, un Mate 20 Lite pt Vf și P30 Pro pt Orange. Sunt fana Huawei și nu mă văd folosind alta marcă. Nu mi-am permis sa iau un P30 Pro nou, ci un SH, care, per total, are 3 ani de folosire și sper să mă țină până când va apărea un alt model cu GMS. Acesta e primul meu smartphone de top și am făcut această aroganța tocmai pt că știam că va fi ultimul cu GMS și pt că voiam ceva bun pe partea foto, cu zoom mare, pt că mă pasionează fotografia, nu pt fițe. De când l-am luat, am renunțat să mai port in geantă compactul cu zoom optic de 45x . Pentru minte, acest model e cam tot ce am nevoie: procesor, camera foto, ecran, baterie, sonor, semnal. Diferența între Pro și Mate Lite se vede mai mult la partea foto și la viteza procesorului... in rest, Huawei a știut să facă modele pt toate buzunarele, dar între care diferența sa nu fie prea mare la performanțe. Când îți iei un telefon de top, dacă nu are el vreo hibă și ai grija de el, poți să-l ții mai multi ani sau, dacă vrei să faci un upgrade, poți să-l vinzi la un preț bun chiar și după 2 ani.

Anonim
Neaplicabil
Într-adevăr este o mare provocare să găsești un dispozitiv cu un raport calitate preț foarte bun. Este valabil și când alegi un abonament de telefonie mobilă sau de internet cu televiziune sau de ce nu, unul cu toate serviciile la un loc (unde Digi este lider, de exemplu). Fiecare client final înțelege altfel acest lucru, de-aia suntem diferiți că indivizi.

Vio73
#StarMember
Mitul cu Digi cam dispare. La mine, ai net de 500+ tv ( Esențial) + mobil pe la 8 euro. Și cu router care îți merge cam cu 465/ 235 Mbps. Cu telefonul, da, e o adevărată aventură să găsești ceva convenabil la preț și ok din punct de vedere al cerințelor.

Anonim
Neaplicabil
@Vio73, normal că și concurența vine din urmă (un pic cam târziu, dacă este să fim obiectivi, Digi a cam luat "caimacul" pe partea de net și TV). Ăsta e un lucru bun, concurența este în favoarea clientului.

Vio73
#StarMember
Știi vorba aia ,,mai bine mai târziu, decât niciodată ".