Vreau sa intrerup abonamentul tv fix pentru o luna

Lu
Începător
Vreau sa intrerup internet fix pentru o luna
1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat
Salut! Conform soluției de la o întrebare mai veche din comunitate, abonamentele TV nu pot fi suspendate voluntar. Suspendarea temporara a contractului Orange se poate face pe o perioada de maxim 3 luni. Taxa de suspendare a contractului este de 4 euro pe luna. Lunar se vor trimite facturi care contin taxa de suspendare. Din punctul meu de vedere consider ca nu e rentabil, mai ales ca nu este pentru perioada dorita de tine. https://comunitate.orange.ro/questions/1981372-suspenda-abonamentul-televiziune-orange

4 Răspunsuri 4

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut Lu, Vorbim de Internet fix sau TV? Sau amandoua? In titlu ai mentionat TV dar in mesaj, ai spus Internet. Intreb ca sa nu existe confizie. Oricum ar fi, din cate stiu eu, nu se poate. Cel putin nu in mod normal. Dar ai incercat sa iei legatura cu cineva de la Relatii Clienti sa intrebi daca pot sa faca o exceptie in cazul tau? Daca nu, recomand un apel la 300 sau pe chat-ul Djingo (https://www.orange.ro/servicii/chatbot/ - de obicei e mai rapid) si poate exista o solutie pentru tine. Daca sunt clienti care au incercat treaba asta, si au reusit, sper sa posteze si ei astfel incat sa ajute si pe altii.
Client Orange

svetalex
Senior certificat
Salut! Conform soluției de la o întrebare mai veche din comunitate, abonamentele TV nu pot fi suspendate voluntar. Suspendarea temporara a contractului Orange se poate face pe o perioada de maxim 3 luni. Taxa de suspendare a contractului este de 4 euro pe luna. Lunar se vor trimite facturi care contin taxa de suspendare. Din punctul meu de vedere consider ca nu e rentabil, mai ales ca nu este pentru perioada dorita de tine. https://comunitate.orange.ro/questions/1981372-suspenda-abonamentul-televiziune-orange

Pai asta este clar un abuz din partea celor de la orange . Abonamentu meu este de 4 euro pe luna deci in concluzie ori anulat ori nu , cam tot aia este !

Salutare!

Taxa de suspendare este una, valoarea abonamentului este alta. Daca ai fi avut un abonament de valoare mai mare, mai era abuz? Fiecare operator isi face propriile reguli privind serviciile suplimentare.

Ca analogie: vezi in ce conditii ofera bancile gratuititate asupra serviciilor oferite la contul curent. O sa ai surpriza sa vezi ca sunt banci care ofera administrare gratuita, dar tarifeaza platile si incasarile, altele conditioneaza gratuitatea doar la rulajul unei anumite sume (incasare de 7-800 lei plus o plata), altele au tarif unic de administrare lunara.