Mesaje spam în care se spune că ai un mesaj vocal

Bogdan_05
Începător
Bună tuturor. A mai primit careva mesaje spam în care se spune că ai un mesaj vocal, în ultimele două zile? Tot primesc de la diverse numere de telefon și nu știu cum pot face să nu mai primesc...le tot blochez numerele și primesc alte mesaje spam
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

În cazul în care ați primit astfel de mesaje, recomandările colegilor noștri sunt:

  • să nu instalați aplicații de pe link-uri primite prin SMS
  • să ștergeți SMS-ul primit și fișierul APK, dacă l-ați descărcat

În cazul în care ați instalat deja aplicații primite prin SMS este recomandat:

  • să instalați și să scanați telefonul cu Orange Antivirus disponibil in Google Play și Huawei AppGallery
  • să ștergeți aplicațiile și fișerele detectate ca fiind periculoase
  • dacă aplicația nu este identificată, este necesar să efectuați o resetare completă a dispozitivului la setările din fabrică

Atenție! Acest lucru va șterge toate datele, inclusiv fotografiile și aplicațiile de pe telefon, care nu vor mai putea fi recuperate.

  • nu este recomandată efectuarea unei copii de rezervă (back-up) înainte de revenirea la setările din fabrică deoarece această copie va conține și malware-ul
  • nu utilizați aplicațiile de Internet banking până nu vă asigurați că telefonul nu este infectat

Mai multe informații și recomandări aici - https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/#tentativefrauda

18 Răspunsuri 18

And04
Senior
Salutare, @Bogdan.05 Personal nu m-am confruntat cu aceasta situatie. Pare a fi vorba despre o tentativa de frauda(de ex phishing). Utilizezi cumva un telefon Apple? Pentru ca am mai auzit prieteni care au primit mesaje de acest tip pe telefoane Apple. Pe Samsung, Huawei etc deocamdata nu au fost probleme, cel putin la mine si la cei cu care am discutat.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, nu esti singurul. Pare sa fie doar pe Android momentan. Eu personal nu am primit asa ceva. Dar am cunostinte care au primit...pe Vodafone. Uite aici un exemplu de pagina (dupa accesarea link-ului din mesaj). Atentie la adresa URL! Site-ul respectiv nu are nicio legatura cu (in cazul asta) Vodafone. Nu stiu cum arata ce ai primit tu, dar in general, mesajele oficiale de la Orange nu vin de pe numare de telefon de genul +4074.... De obicei nu vei avea niciun numar de telefon. Iar ca expeditor vei avea "Orange", de exemplu.
Client Orange

BlackWolf
Senior
Este o inselatorie de 2 bani facuta de oameni prosti. Primeste toata lumea, indiferent de retea, telefon sau sistem de operare. Au primit si cei cu iOS si cei cu Android. Si cei de pe Orange, Vodafone, Digi sau Telekom. Peste tot sunt plangeri de genul. Nu prea ai ce face deocamdata. Am primit si eu cateva si mi-au intrat direct in spam, nu la mesaje. Nu m-au deranjat. Folosesc Google Messages. Una din singurele solutii, deocamdata este sa folosesti Google Messages. Pe mine m-a scapat de mizeriile astea

realtheodor
Junior
Salut. Chiar astazi am primit si eu un mesaj de genul. Ca de obicei, era scris cu multe greșeli gramaticale iar la final un link dubios. In cazul meu, Google Messages l-a marcat automat ca spam.

Dia12
Începător
Da, de doua zile primesc de cateva ori pe zi si in afara ca le blochez, Nu stiu ce as putea face sa Nu mai primesc sms uri.

Neaplicabil
Și eu am primit pe iPhone

And04
Senior
Situatia este cunoscuta si de catre Directoratul Național de Securitate Cibernetică. Mai multe detalii aici: https://www.observatorulph.ro/eveniment/2645202-tentativa-de-frauda-prin-sms-uri-ai-un-nou-mesaj-vocal-sau-cineva-ti-a-lasat-un-mesaj?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1UevxrnfpivUSGPBCSo36YdfwUAl1UiU-RFMsKjph4PB1I48Z8cCc7msU#Echobox=1650909687

Vio73
#StarMember
Am primit și eu mai multe zilele acestea, dar și toți ceilalți membri ai familiei. Le-am șters imediat. Nu ai cum să le blochezi, pentru că primești mereu de la alte numere! Am un prieten care a accesat un link din SMS și a virusat telefonul de a trebuit să-i de-a resetare din fabrică. Destul de neplăcută situația! Așa că, mare grijă!

mihai_13
Maestru
- este "mana" (nici nu stiu cum sa-i jignesc frumos) russilor - mai toate linkurile duc pe pagini in limba russa - si un print cu mesajele primite de un coleg in decursul a doua zile.. - chestia urata este ca nici nu ai ce sa faci - doar sa le blochezi sms -urile si numerele - dupa care stergi mesajele - - in nici un caz sa NU deschideti linku-rile

BlackWolf
Senior
Cica Departamentul de Securitate Cibernetica indeamna sa nu se acceseze link-urile alea si atat. Ei nu se sinchisesc sa faca nimic, doar avertizeaza, ca deobicei. Stiam si noi ce au zis ei acolo. Oricum majoritatea nu acceseaza prostiile alea. Ce este deranjant in principal sunt mesajele stupide care tot vin si de cateva ori pe zi si bip-aie telefonul aiurea. La asta vrem solutie. Inafara de Google Messages care le blocheaza, mai e vreo solutie? Asta ne intereseaza, nu ca ne avertizeaza Departamentul de Securitate Cibernetica si gata, au rezolvat problema, dar ei nu fac nimic in sensul asta. Ne avertizeaza, ok, dar nu e suficient. Vrem solutii, fapte, nu vorbe. Care era solutia aici? Niciuna.....

Ștefan03
Junior entuziast
Salutare tuturor. Atac cibernetic pe scară largă în România, cu un virus troian trimis prin SMS. Avertismentul Poliției - Mai multe detalii aici: https://bit.ly/3kcZfTL

Vio73
#StarMember
Dacă rușii ,,ne luminează" și cu astfel de minuni, e clar că sunt mai mult decât josnici.

BlackWolf
Senior
La spam si inselatorii pe telefon sau pe internet nu sunt doar pleve din Rusia care fac asta, sunt si indieni, pachistanezi, africani...etc. E plin de ei peste tot. Asta le e nivelul si atat ii duce capul. Doar atata pot, sunt sub nivelul marii si au un IQ subunitar. Vai de capul lor, oameni redusi mintal.....

Anca07
#StarMember
Buna! Am 2 nr de telefon, unul postpaid alta retea, nu orange, pe care am primit f multe mesaje de acest gen, si altul orange postpaid si nu am primit niciun astfel de mesaj. Telefonul pe care le primesc in continuu cu abonament de la alta retea e un huawei iar cel in care am cartela orange e samsung. Nu cred ca are legatura telefonul sau sistemul de operare. Zi cu soare tuturor!