De cand reteaua telekom a devenit orange nu imi mai merg bine datele mobile

Buna ziua!
De 2 zile de cand reteaua telekom a devenit orange nu imi mai merg bine datele mobile, in casa nu merg aproape deloc. Este de la retea? Pe telekom mergea bine.
29 Răspunsuri 29

delfinas
#StarMember
Gabriel, bun venit in Comunitate!!! Daca pana acum nu aveai pb cu semnalul mobil, inseamna ca e de la retea. Probabil ca e un conflict intre cele 2 retele, pt ca Orange a preluat doar divizia de servicii fixe si doar mobilele care erau alocate pachetelor de servicii fixe. Poate e ceva temporar, pana se reaseaza lucrurile in urma fuzionarii. Ar trebui sa dai si un restart telefonului. Daca situatia se prelungeste, trebuie sa apelezi serviciul clienti si sa ceri sa se rezolve transferul contului din Telekom in Orange. Aici ai toate informatiile despre serviciile Orange Romania Communications: https://comunitate.orange.ro/questions/2786156-informatii-generale-serviciile-produsele-orange-romania-communications

Eu am si pachet tv la telekom si poate de asta mi s-a portat la orange,la telekom mergea bine,de pe 31 martie de cand mi s-a schimbat reteaua la orange merge super greu Am restartat telefonul si tot asa merge

delfinas
#StarMember
Da, pt pachetul Tv+internet fix, a ajuns și numărul de mobil la Orange. Mâine sună la 300 și cere să se rezolve problema ta.

Multumesc pentru ajutorul acordat,am sa sun maine sa rezolv

delfinas
#StarMember
Cu plăcere și baftă!!!

BlackWolf
Senior
Asa am patit si eu. Este o situatie mai complicata si nu se va rezolva prea curand, chiar daca faci sesizari. Nu pot face nimic deocamdata deoarece in urma introducerii celor de la Telekom in reteaua Orange s-a aglomerat reteaua foarte tare si se congestioneaza frecvent antenele. Au de investit in echipamentele de la antenele de prin tara si de facut optimizari, lucru care se va face in timp. Problema se va rezolva, dar nu acum, in timp...

Si la d-voastra s-a rezolvat sau tot probleme aveti?

BlackWolf
Senior
Nu s-a putut rezolva problema la mine. Sunt in continuare probleme aici in zona mea. Am fost nevoit sa reziliez abonamentul si m-am intors la Vodafone. Lucrand de acasa am nevoie de internet bun, nu pot face compromisuri si nu pot astepta...

Multumesc pentru informatii!

Viocat
Senior certificat
poti vedea ce setari ai acum la apn ? la orange ar trebui sa fie: "Setările generice pentru internet sunt: Nume conexiune(connection name): Orange Internet APN(access point name): net Nume utilizator(user name):nu se completeaza Parola(password):nu se completeaza" conform https://www.orange.ro/help/setri-internet-pe-mobil-144 iar la telekom aveai "Nume (Name) : Telekom Romania Mobil APN: wnw Nume utilizator:wnw Parola:wnw Tip APN (APN Type): default" conform https://www.onlaptop.ro/blog/post/setari-internet-telekom

BlackWolf
Senior
Cu placere! Ce vreti sa faceti in continuare?

Daca nu se rezolva curand o sa renunt la abonament,ca nu pot sta cu el asa si sa mai si platesc

E orange internet,exact cum ati scris la prima

BlackWolf
Senior
Poate se va rezolva, dar ma indoiesc ca acum, cred ca mai incolo. Da, eu am avut Wifi Fix 4G. Ce retea mai are semnal foarte bun in zona dumneavoastra?