Sim 4g funcționează în terminal 5g?

Neaplicabil
Bună seara, am un terminal ios 5g și dețin un sim 4g , vreau sa știu dacă simul 4g va funcționa în acest terminal și daca va avea internet 5g, sau sunt nevoit sa inlocuiesc simul cu unul 5g , pot sa păstrez numărul tel de pe vechiul sim 4g, ca în cazul înlocuirii sim ului la un abonament.
Sper ca am fost destul de explicit și nu am amețit pe nimeni.
Mulțumesc frumos!
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
In general nu e nevoie de inlocuire de SIM pentru 5G. Dar ai nevoie de un telefon compatibil, de semnal 5G in zona, de un abonament 5G (min 15 euro daca nu s-a schimbat ceva intre timp) si de profil activat de la relatii clienti pentru 5G. Deci da, poti sa pastrezi numarul, si cel mai probabil si SIM-ul. Vezi doar daca indeplinesti si celelalte conditii (in afara de telefon).
Client Orange

3 Răspunsuri 3

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
In general nu e nevoie de inlocuire de SIM pentru 5G. Dar ai nevoie de un telefon compatibil, de semnal 5G in zona, de un abonament 5G (min 15 euro daca nu s-a schimbat ceva intre timp) si de profil activat de la relatii clienti pentru 5G. Deci da, poti sa pastrezi numarul, si cel mai probabil si SIM-ul. Vezi doar daca indeplinesti si celelalte conditii (in afara de telefon).
Client Orange

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu ai nevoie se sim 5g, dar trebuie să ai abonament cu acces la 5g și să fie numărul provizionat 5g, adică să ai profil 5g în centrala Orange. Bineînțeles că îți mai trebuie și acoperire 5g. Dacă ai semnal 5g, abonament 5g, telefon care suportă 5g pe frecvențele agreate de către Orange și tot nu funcționează, atunci sună la ei să îți facă setările corespunzătoare profilului 5g. Succes!

Razvan
#StarMember
Da, funcționează doar dacă treci la abonamentul Smart 15, apoi suni la 300 să îți activeze manual profilul 5G și să ai acoperire 5G în zona domiciliului sau a zonei de interes.