Optiune roaming Spania

Adrian_12345
Începător
Bună! Soacra mea și a cumpărat o cartela cu opțiunea 5e, și a băgat o în telefon înainte sa plece din țară și a mers, iar când a ajuns în Spania nu a mai mers. Care este cauza?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Cauza este ca pentru roaming trebuie o opțiune de minim 10€, altfel nu ai acces la roaming.. Sub 10€ resursele sunt doar naționale.. Gasesti mai multe detalii în link.. https://www.orange.ro/prepay/ În plus.. cartela nu a fost deloc folosita în tara, inteleg?!.. Roamingul este pentru călătorii ocazionale și se monitorizează timpul și consumul în tara și în afara țării.. monitorizarea se face pe ultimele 123 de zile și cartela trebuie sa fie minim jumătate din cele 123 de zile folosita în tara..

4 Răspunsuri 4

Jay
Campion certificat
Salut! Cauza este ca pentru roaming trebuie o opțiune de minim 10€, altfel nu ai acces la roaming.. Sub 10€ resursele sunt doar naționale.. Gasesti mai multe detalii în link.. https://www.orange.ro/prepay/ În plus.. cartela nu a fost deloc folosita în tara, inteleg?!.. Roamingul este pentru călătorii ocazionale și se monitorizează timpul și consumul în tara și în afara țării.. monitorizarea se face pe ultimele 123 de zile și cartela trebuie sa fie minim jumătate din cele 123 de zile folosita în tara..

Adrian_12345
Începător
A fost folosită o oră în România. Și sa înțeleg că după ce își va activa opțiunea de 10€, în Spania, o să îi meargă cartela? Mulțumesc pentru răspuns!

Jay
Campion certificat
În mod normal ar merge fără probleme cu optiunea de 10€, insa, din cauza ca este vorba despre o cartela nouă, care n-a fost folosita în tara aproape deloc, va funcționa foarte putin timp.. Ca sa poată folosi telefonul va trebui sa incarce cu credit nu opțiune, care credit se va consuma foarte repede.. atașez poza cu tarifele pentru situația cartelei nefolosite cel putin 2 luni în tara și un link în care mai poți găsi și alte informații.. Era bine dacă avea o cartela prepay mai veche, folosita in tara.. ca ar fi fost suficienta acea opțiune de 10€.. cu această cartela se va consuma repede creditul... https://www.orange.ro/roaming/spania#prepay

Viocat
Senior certificat
Din pacate nu va merge foarte usor. Mai bine sa cumpere una prepay din Spania ptr internet mobil și va sunati pe whatsapp, mess sau skype