Se poate afla numele unei persoane care a trimis mesaj de la un număr necunoscut?

Dana_1
Junior
Se poate afla numele unei persoane care a trimis mesaj pe telefon și nu dorește să dezvăluie cine e?
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Dana, bun venit in Comunitate!!! Din cauza de GDPR, nu se pot da astfel de detalii fără mandat judecătoresc. PS Poate ca e vreun admirator secret, vreun Dragobete. 🙂 Serios vorbind, daca mesajele au un continut deranjant, amenintator te poti adresa politiei si asa poti afla cine e expeditorul, daca e pe abonament. Daca e pe prepay, e mai greu.

8 Răspunsuri 8

delfinas
#StarMember
Dana, bun venit in Comunitate!!! Din cauza de GDPR, nu se pot da astfel de detalii fără mandat judecătoresc. PS Poate ca e vreun admirator secret, vreun Dragobete. 🙂 Serios vorbind, daca mesajele au un continut deranjant, amenintator te poti adresa politiei si asa poti afla cine e expeditorul, daca e pe abonament. Daca e pe prepay, e mai greu.

Viocat
Senior certificat
Poate fi vazut numai numarul in detalii factura in luna urmatoare, daca esti pe abonament.

delfinas
#StarMember
Viocat, tu primesti in factura detaliata si apelurile/mesajele primite? Dana vrea sa afle un nume, numarul il are, pt ca apeluri poti primi de pe un numar ascuns, dar de sms-uri nu am auzit.

Dana_1
Junior
Nu a fost un mesaj deranjant, dimpotriva, a fost un mesaj de La multi ani. Am întrebat cine e și nu a dorit să dezvăluie acest lucru. Nu știu dacă este un Nr de prepay sau abonament.

delfinas
#StarMember
Atunci, e ok, bucură-te de mesaj și poate la un moment dat vei afla și cine e persoana drăguță care îți dorește binele. 😉

Razvan
#StarMember
Acu știu că nu se mai pot trimite mesaje cu număr ascuns. La începutul anilor 2000, puteai să trimiți sms cu "*ri# urmat de mesajul tău". Pentru apel cu număr ascuns, se pune #31#0744xxxxxxx.

Dana_1
Junior
Bună. Nu este număr ascuns, posibil să îl fi avut în agenda însă a fost șters.

FLo1
#StarMember
@Razvan: Pentru SMS-uri sunt aplicatii cu care poți trimite mesaje și care afișează alt număr decât cel al expeditorului. Pentru apeluri nici nu mai este necesară combinația de pe vremuri, e suficientă selectarea opțiunii de ”număr ascuns” pentru a nu fi afișat la destinatar numărul apelantului.