transfer esim pe telefon nou

Cri_D
Junior
Buna!
As dori sa stiu daca exista o varianta de a transfera esim-ul de pe telefonul vechi (Iphone SE) pe cel nou (Iphone 13 mini) fara a fi nevoie sa merg fizic la un magazin. Optiunea de activare din contul My Orange nu este activa (indeplinesc toate conditiile legate de vechime cont etc), desi am fost la un Orange Shop, ei ma trimit la reprezentanta, ceea ce presupune un drum in plus, in call center nu am gasit suport 😞 Multumesc anticipat pentru feedback.
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager

Salut, Cri_D. Bine ai venit în comunitate!

Opțiunea de schimbare eSIM este disponibilă doar dacă accesezi contul My Orange pe calculator / laptop, nu este în aplicație.

Ai reușit să intri și să generezi codul QR? Ai pașii în link-ul indicat de And04.

După istalarea eSIM pe noul device trebuie să ștergi profilul de eSIM din vechiul telefon conectat la Wi-Fi.

6 Răspunsuri 6

And04
Senior
Salutare, @Cri_D Ai idee de ce nu ar fi activata optiunea din contul My Orange? Esti administrator pe acel cont? Gasesti aici pasii pentru activare eSim: https://comunitate.orange.ro/questions/2465858-cum-activez-esim-pe-telefon-sau-tableta

Cri_D
Junior
Da, sunt admin pe cont. Indeplinesc toate conditiile mentionate, asa cum am notat. Ideea este ca eu nu trebuie sa activez esimul, este deja activ. Vreau sa fac transfer pe un telefon nou.

And04
Senior
Din cate stiu, si pentru cazul in care se face transfer eSim de pe un telefon pe altul trebuie sa generezi un nou cod QR (lucru care se face din contul MyOrange ca sa nu mai mergi intr-un Orange Shop).

Cri_D
Junior
Multumesc pentru raspuns. Da, asta am citit si eu ca aceasta ar fi procedura, dar nu am optiunea aceasta in cont.

Cri_D
Junior
Pentru cei fara suport si care orbecaie la fel ca mine, exista optiunea daca te conectezi pe desktop/laptop in contul MyOrange si nu pe telefon 🙂 Codul se poate genera in Servicii SIM/Activeaza eSIM. Zi faina!

MihaelaC
Community Manager

Salut, Cri_D. Bine ai venit în comunitate!

Opțiunea de schimbare eSIM este disponibilă doar dacă accesezi contul My Orange pe calculator / laptop, nu este în aplicație.

Ai reușit să intri și să generezi codul QR? Ai pașii în link-ul indicat de And04.

După istalarea eSIM pe noul device trebuie să ștergi profilul de eSIM din vechiul telefon conectat la Wi-Fi.