Apel WIFI pe Xiaomi Redmi Note 8 Pro

doruluca
Junior entuziast
Ziua buna,
Am un Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Astazi am inlocuit SIM-ul si cu SIM-ul nou nu mi se activeaza Apelare wifi. Am incercat cu un sim de la alt operator si functioneaza fara probleme. CU SIM-ul de la Orange, nu apare optiunea Apelare wifi. Am sunat de cateva ori la Relatii clienti, au incercat diverse, nimic: reactivare serviciu, ceva deblocari .... Tot nu apare. De la Xiaomi am primit un raspuns ca trebuie introdus telefonul in White List, la operator ......
Ceva idei? E destul de nasol pentru ca unde locuiesc , nu am semnal Orange in casa si fara Apel wifi va trebui sa gasesc alta solutie. Ma gandesc ca, daca pana acum a mers si inca merge dar cu alt sim de la alt operator, nu e problema de telefon, nu?
23 Răspunsuri 23

Viocat
Senior certificat
Apeleaza *#*#869434#*#* daca apare mesaj cu disabled, mai apelezi inca o data sa iti arate enabled

doruluca
Junior entuziast
Hei, multumesc pt raspuns. Am apelat, daca e sim ul in telefon, nu apare nimic. Daca scot sim ul din telefon, formez codul, atunci apare mesajul cu Disable. 😞

Viocat
Senior certificat
Cu simul in telefon ar trebui verificat, nu fara.

doruluca
Junior entuziast
Am incercat si cu sim ul in telefon si fara sim. Cu el in telefon nu apare nimic, un simplu flash.

doruluca
Junior entuziast
Si ce am mai descoperit, nu ma lasa sa redirectionez apelul pe alt numar, in cazul in care raman fara semnal. Eroare de retea.

Viocat
Senior certificat
Uita-te pe sim ce scrie 64k sau 128k?

delfinas
#StarMember
Doruluca, esti pe prepay sau abonament? Serviciul de redirecţionare apeluri este disponibil doar pentru abonamente. DETALII: https://www.orange.ro/help/cum-redirecionez-un-apel-98 Ai activat si "Apel 4G"? "Serviciul Apel Wi-Fi se va activa automat, simultan cu activarea serviciului Apel 4G. Pentru a verifica dacă ai Apel 4G activ, este suficient să verifici dacă pe ecranul telefonului îți apare logo-ul specific serviciului . În cazul în care nu apare, verifică aici https://www.orange.ro/servicii/apel-4g/ condițiile de eligibilitate ale acestuia. Serviciul Apel 4G se activează automat în cazul în care îndeplinești condițiile de eligibilitate." DETALII: https://www.orange.ro/servicii/apel-wifi/#detalii

doruluca
Junior entuziast
Sunt pe prepay. E activ serviciul 4G.

doruluca
Junior entuziast
@Viocat o sa ma uit maine.

delfinas
#StarMember
Daca esti pe prepay, nu merge redirectionarea apelurilor, asa cum nu functioneaza nici apelul in asteptare. Daca e activat apelul 4G, trebuie sa ai si apel wifi... trebuie vazut daca problema nu e la SIM.

doruluca
Junior entuziast
@Viocat nu am asa ceva pe sim. Poate doar un A06 🙂

doruluca
Junior entuziast
@delfinas ieri am schimbat sim-ul, am sim nou in telefon 😞

Viocat
Senior certificat
Voiam sa vad daca simul primit este 3g sau 4g insa nu pot sa imi dau seama din acel A06

doruluca
Junior entuziast
@viocat pai e sim nou, apare iconuta Volte, apare 4G , deci e ok, nu?