Am nevoie sa activez serviciul roaming, sunt înafara țării si nu pot suna serviciu clienți

Cristea
Începător
Am nevoie sa activez serviciul roaming sunt inafara tarii și nu pot suna serviciu clienți cum sa activez?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Salut, Cristea, și bun venit în Comunitate! Dacă ești deja plecat, poți activa serviciul de roaming printr-una din următoarele modalutăți: - din contul tău online My Orange, secțiunea Servicii > internaţional şi roaming > Activează - din aplicația mobilă My Orange (Android si iOS). - apelând la Chatbot Djingo de pe site Aceste modalități pot fi folosite chiar și atunci când te afli deja în roaming, dacă ai acces la o rețea wireless.

11 Răspunsuri 11

Jay
Campion certificat
Buna! Ai un plan tarifar care sa contina si acces la roaming? Vezi daca nu gasesti raspunsul de care ai nevoie in acest topic ajutator.. https://comunitate.orange.ro/questions/2490590-fac-serviciul-roaming-functioneaza

Viocat
Senior certificat
Salutare. Incearca sa intri in contul my orange sectiunea roaming sau international. Cu chatbot djingo sau din aplicatia de mobil. Iti cam trebuie insa conexiune internet ptr astea.

DanielaH
Moderator
Salut, Cristea, și bun venit în Comunitate! Dacă ești deja plecat, poți activa serviciul de roaming printr-una din următoarele modalutăți: - din contul tău online My Orange, secțiunea Servicii > internaţional şi roaming > Activează - din aplicația mobilă My Orange (Android si iOS). - apelând la Chatbot Djingo de pe site Aceste modalități pot fi folosite chiar și atunci când te afli deja în roaming, dacă ai acces la o rețea wireless.

teacher_
#StarMember
Salut! Intra de pe wi-fi in aplicația my Orange, la contact, scrie acolo, fie prin chat Djingo, fie faci o sesizare la serviciul.clienti@orange.ro Fie suni la numărul +40374 300 300 de pe un alt număr de telefon și le explici problema.

DanielaH
Moderator
@Cristea, ai reușit să activezi roamingul?

Danytm90
Începător
Am urmat pași de activare roaming din aplicație și nu pot sa activez roamingul. Da o eroare

FLo1
#StarMember
@Danytm90: Revino cu detalii despre eroarea apărută sau atașează un screenshot cu eroarea respectivă. Altfel nu avem cum să ne dăm seama despre ce eroare este vorba.

Viocat
Senior certificat
Ai wifi cand incerci? Altfel, fara internet o sa cam dea eroare. La mulți ani.

Danytm90
Începător
Asta e eroarea. Și internet este prin wifi.

FLo1
#StarMember
@Danytm90: Încearcă activarea și de pe varianta desktop, din browser, prin logarea în contul tău MyOrange. Aplicația mai dă uneori rateuri. De asemenea, din screenshotul prezentat pare că SIM-ul (-urile) ar fi conectat(e) la rețea, deci ești cu roamingul ok. Însă îți recomand să încerci cu un alt operator local de telefonie. Semnalul slab pe care-l ai poate face rețeaua inutilizabilă, chiar și pentru voce, nu doar pentru internet.

Danytm90
Începător
Nu merge nici pe desktop. Cineva din tara m-ar putea ajuta cu activarea lui? Pentru ca internet în roaming am pe opțiunea de pe prepay.