Nu mă puteam conecta la rețeaua Orange din Spania

Marin29
Începător
Am fost recent în Spania și nu mă puteam conecta la rețeaua Orange de acolo deși aveam roaming activat
Știe cineva ce as putea face ?
3 Răspunsuri 3

FLo1
#StarMember
@Marin29: La Orange RO sigur nu te puteai conecta. Dacă aveai roamingul activat (precum susții) atunci trebuia să te poți conecta la o rețea locală dintre cele existente și cu semnal mai bun din zona Spaniei în care te-ai aflat. ”Ce ai putea face”? Analiză: prepay sau abonament? Abonament cu roaming sau prepay cu opțiune de minim 10 euro? Ai încercat rețelele disponibile de acolo pentru conectare? Ce mesaj ai primit dacă suții că ”nu te puteai conecta”? Revino cu detalii și rămâne de analizat ulterior situația.

teacher_
#StarMember
Salut! Este posibil că Orange Spania sa nu aibă relații de roaming cu Orange Romania. Eu in Spania eram conectat pe Movistar, daca bine țin minte. Chiar daca e aceeași companie mamă, fiecare țară își stabilește politica de roaming diferit.

delfinas
#StarMember
Nu se conecta la nici o retea din Spania?