Care e suma maxima garantata de un card Orange Money?

Haptic
Explorator entuziast
Daca banca garanteaza contul la 100k EURO, Orange Money cat garanteaza?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
Salut! 1. Limitele de tranzacționare prin intermediul cardului de debit emis de Orange Money sunt următoarele: tranzacții de plată la POS: 100.000 Lei/zi si 50 tranzacții/zi; 100.000 Lei/lună și 200 tranzacții/lună; tranzacții de plată pe Internet: pentru Visa Classic: 45.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 60.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună; pentru Visa Platinum: 100.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 100.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună. retrageri de numerar la ATM: 20.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 60.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună. Dacă dorești să le modifici, poți seta oricând valori mai mici de tranzacționare direct din aplicația mobilă Orange Money. 2. Ce se întâmplă în caz de insolvență? Se pierd banii? Banii clienților sunt protejați 100%. Dupa cum este precizat și în Condițiile Generale la articolul 2.3.7. (v12 – mai 2020), Orange Money asigură protejarea drepturilor clienților aferente fondurilor deținute în conturile de plăți deschise la Orange Money, în condițiile Legii nr. 209/2019 privind serviciile de plată și pentru modificarea unor acte normative și respectiv Legii nr. 210/2019 privind activitatea de emitere de monedă electronică, prin constituirea de lichidități echivalente cu fondurile scripturale depuse/ cantitatea de monedă electronică emisă, în conturi de protejare ale Orange Money deschise la o bancă comercială. Concluzie. Daca ai 100 k de lei în cont, fii fara grija, că nu o sa îi "pierzi".

4 Răspunsuri 4

delfinas
#StarMember
OM nu ofera depozite, doar conturi curente. Poate pt contul cardului de debit sa se ofere o garantie, dar cati bani sa depui pe cardul unei entitati care nu e chiar o institutie bancara? Cat priveste cardul de credit... banii sunt oricum de la OM, nu ai tai.

teacher_
#StarMember
Salut! 1. Limitele de tranzacționare prin intermediul cardului de debit emis de Orange Money sunt următoarele: tranzacții de plată la POS: 100.000 Lei/zi si 50 tranzacții/zi; 100.000 Lei/lună și 200 tranzacții/lună; tranzacții de plată pe Internet: pentru Visa Classic: 45.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 60.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună; pentru Visa Platinum: 100.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 100.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună. retrageri de numerar la ATM: 20.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 60.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună. Dacă dorești să le modifici, poți seta oricând valori mai mici de tranzacționare direct din aplicația mobilă Orange Money. 2. Ce se întâmplă în caz de insolvență? Se pierd banii? Banii clienților sunt protejați 100%. Dupa cum este precizat și în Condițiile Generale la articolul 2.3.7. (v12 – mai 2020), Orange Money asigură protejarea drepturilor clienților aferente fondurilor deținute în conturile de plăți deschise la Orange Money, în condițiile Legii nr. 209/2019 privind serviciile de plată și pentru modificarea unor acte normative și respectiv Legii nr. 210/2019 privind activitatea de emitere de monedă electronică, prin constituirea de lichidități echivalente cu fondurile scripturale depuse/ cantitatea de monedă electronică emisă, în conturi de protejare ale Orange Money deschise la o bancă comercială. Concluzie. Daca ai 100 k de lei în cont, fii fara grija, că nu o sa îi "pierzi".

Ioana_
Junior entuziast
Buna.Limitele de tranzacționare prin intermediul cardului de debit emis de Orange Money sunt următoarele: 1.tranzacții de plată la POS: 100.000 Lei/zi si 50 tranzacții/zi; 2. 100.000 Lei/lună și 200 tranzacții/lună; 3.tranzacții de plată pe Internet: -pentru Visa Classic: 45.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 60.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună; - pentru Visa Platinum: 100.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 100.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună. retrageri de numerar la ATM: 20.000 Lei/zi și 20 tranzacții/zi; 60.000 Lei/lună și 50 tranzacții/lună.

Haptic
Explorator entuziast
@delfinas Cam asta era si scopul intrebarii prin care sa stim ce riscuri ne asumam ca sunt specificate tranzactii destul de mari si exista riscul ca fara o garantie certa sa ramai fara suma respectiva.