Pot folosi cartela din router pe telefon?

Vladd
Începător
Routerul nu are semnal deloc bun, deși a fost schimbat cu puțin timp în urma, tot din aceeași problema, iar telefonul are semnal excelent și as vrea sa știu dacă pot pune cartela din router în telefon. M ar ajuta foarte mult. Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salut! Dacă routerul este de net fix 4g, adică ai numar cu 0374...., nu îți funcționează. De ce? Netul fix poate fi folosit doar in dispozitivele lor (routerele agreate) și nu în dispozitive mobile, numai în anumite locații (zone), care sunt prezentate. Dacă îți schimbi locația, se închide netul și trebuie să suni la Serviciul Clienți pentru a reseta zona. Dacă netul este mobil (gen. net 10), atunci da, funcționează. Baftă!

7 Răspunsuri 7

teacher_
#StarMember
Salut! Poți folosi cartela și în telefon, daca este prevăzut pentru a putea fi folosit cu SIM de care ai tu in router, dar ai grija sa nu apelezi sau sa nu fi apelat, pentru că vei avea cost suplimentar.

Vio73
#StarMember
Salut! Dacă routerul este de net fix 4g, adică ai numar cu 0374...., nu îți funcționează. De ce? Netul fix poate fi folosit doar in dispozitivele lor (routerele agreate) și nu în dispozitive mobile, numai în anumite locații (zone), care sunt prezentate. Dacă îți schimbi locația, se închide netul și trebuie să suni la Serviciul Clienți pentru a reseta zona. Dacă netul este mobil (gen. net 10), atunci da, funcționează. Baftă!

Haptic
Explorator entuziast
La capitolul asta Vodafone sta mult mai bine ca are in oferta un mini router pe care il poti folosi unde vrei.

teacher_
#StarMember
Și Orange are un router pe care îl poți folosi unde vrei, și cred că are asta dinaintea Vodafone. Eu am dispozitive din astea de minim 6 ani. Și colegul @Vio a precizat asta, abonamentele de net mobil sunt altceva față de abonamentele de net fix.

Vio73
#StarMember
Dacă este portabil, este modem, nu router.

teacher_
#StarMember
Așa este, m-am grăbit 🙂

Vio73
#StarMember
Să nu fie router gen Alcatel, că alea sunt extrem de slăbuțe! Te sfătuiesc le spui acest aspect și să iei un Huawei B 535, care este mult mai bun. Sigur, asta în cazul în care netul este fix 4g. Poți să încerci să-l pui in diverse locuri mai spre fereastră,ai sus, etc.