Nu-mi merge internetul prin router B311-221

Gobi
Junior entuziast
Salutari, am un router cu sim model B311-221 de la Huawei, ideea e ca nu merge deloooc ma omoara, semnal la 75-80 si tot nu merge, ce pot sa i fac ca l am mutat peste tot, poate cineva sa mi recomande un router 4g+ sau o antena sau orice sa l fac sa mearga sa ma pot uita pe tiktok macar, abia m am mutat la tara si wi fi ul nu ajuta deloc. Multumesc
37 Răspunsuri 37

delfinas
#StarMember
Gobi, bun venit in Comunitate!!! Ai problema asta de cand te-ai mutat la tara? In ce zona este "la tara"? Da mai multe detalii, ca sa poti fi ajutat!

Gobi
Junior entuziast
Multumesc de indicatii, locatia este, com.Albesti jud Vaslui, pe telefon ai peste tot semnal 4g+ , cu aplicatia Ai Life am cautat si pt router ul asta cel mai bun semnal l am lasta acolo unde am gasit 85% dar nu e constant. Documentandu ma am inteles ca aceste modemuri duc doar 4G de cam asta ar fi problema. Imi trebuie ceva mai potent care sa fie 4g+. Acum la momentul actual abia merge youtube ul pe telefon de pc uri si tv nici nu mai zic. Multumesc

delfinas
#StarMember
Vad ca e singurul router 4G (cu 4G+ nu exista) din oferta Orange, dar ca ar avea si o antena externa in pachet, care ar mari puterea semnalului cu 35%. Ai aceasta antena, o folosesti? DETALII: https://www.orange.ro/abonamente/orange-net-4g/

Gobi
Junior entuziast
Am antena e folosita, fara ea semnalul e la 50%. Abonamentul este ala fix 10 cu trafic nelimitat.

delfinas
#StarMember
E vorba de puterea semnalului, ala trebuie potentat cumva.

Gobi
Junior entuziast
Asta incerc sa aflu. Cred ca o sa cumpar un router huawei b535

delfinas
#StarMember
Da, desi e tot 4G, asigura viteze mai mari.

Vio73
#StarMember
Salutare! Dacă pe alte dispozitive îți funcționează mai bine viteza, adică pe un telefon cu 4g+, îți recomand un Huawei B 525 sau chiar B 535. Eu am ambele routere și sunt mult peste cel pe care îl ai. Este bine totuși să îl iei necostumizat, dacă ai această posibilitate, dar numai să încerci înainte semnalul pe telefon. Ce ai acum, mi se pare destul de slab. Eu mai am un Huawei B 310, care nu sare de 30-40 Mbps, iar cu B 525, ajung lejer la 100. Ți-am spus ca să-ți faci o idee, pentru că acel B 311 nu face agregare ( este cu 4g simplu). Multă baftă!

Gobi
Junior entuziast
Salut, tocmai mi-a ajuns b535 -ul dar nu citeste sim ul de la orange, am inteles ca aceste abonamente functioneaza doar cu echipamentul dat de ai. am cheltuit niste bani aiurea

Vio73
#StarMember
Eu zic să discuți cu ei. Dar mai întâi să configurezi apn net. La mine a mers cu router luat și de pe olx. Trebuie să reușești.

delfinas
#StarMember
Gobi, baga SIM ul din telefonul tău! Așa merge? Dacă nu, înseamnă că nu e de la sîm, ci trebuie ceva reglat la router. Dacă merge, atunci trebuie sa te ajute cineva de la Orange sa îți conectezi routerul nou sau ceri rezilierea contractului pt net "fix" 4G, pt că plătești un serviciu pe care nu-l primești.

delfinas
#StarMember
Vio, dacă tu folosești deja acest router cu abonament Orange, ajută-l pe Gobi cu niste sfaturi mai detaliate!

Vio73
#StarMember
Trebuie discutat cu cei de la 300, pentru că trebuie să funcționeze. În telefon nu are cum! Poate trebuie resetată și locația, cine știe!

Gobi
Junior entuziast
Vio, detaliaza mi putin cum se face configurarea, cand ma conectez de la 192.168.8.1 totul arata normal doar ca la hom page scrie internet disconnected