Modul CI+ pentru modele noi de tv (Sony XR)

Catalin_18
Junior
Buna tuturor, am achizitionat recent un televizor Sony XR si m-ar interesa sa folosesc direct modulul CI+ pentru receptia posturilor tv. Aveti idee daca acest lucru este posibil (pentru modelul asta)? Daca da, de unde pot procura modulul respectiv (nu am primit asa ceva la instalarea tv).
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Colegii ne-au transmis următoarele informații: Conform specificațiilor oferite de către producator, Sony XR-55a80j este compatibil atât cu modulele CI+ de pe fibră, cât și cu modulele de pe satelit (https://www.sony.ro/electronics/televizoare/a80j-series/specifications). În ceea ce privește intrebarea de unde se pot achiziționa asftel de module, acestea nu se achiziționează, ci se oferă în custodie cu chirie (1.5€/ luna fara TVA).

10 Răspunsuri 10

mihai_13
Maestru
Nu am examinat exact modelul tau de televizor dar DACA este un televizor "smart" si se "leaga" la wifi sau cablu internet nu ai sa ai nici o problema cu CI de la orice retea ...

Catalin_18
Junior
Asa am crezut si eu (tv-ul fiind generatie 2021 are tot ce trebuie), motiv pentru care am apelat la Orange (prin chat) pentru a valida de unde anume pot procura modulul respectiv iar raspunsul primit a fost ca nu as avea cum sa-l folosesc pentru ca modelul meu de tv nu apare in lista suportata; am verificat lista respectiva si intr-adevar nu apare, cum nu apare insa niciun alt model de 2021, indiferent de producator. De aici si nevoia de a valida suplimentar acest lucru.. Ar fi super daca as putea primi si un raspuns oficial, eventual si de la unul dintre moderatori.

DanielaH
Moderator
@Catalin_18, ne dai mai multe detalii, te rog? - despre ce serviciu TV este vorba (satelit, fibră)? - care este modelul complet al televizorului (ex. Sony XR-65X92JAEP)?

Catalin_18
Junior
Sigur ca da: 1. fibra 2. sony xr-55a80j

DanielaH
Moderator
Colegii ne-au transmis următoarele informații: Conform specificațiilor oferite de către producator, Sony XR-55a80j este compatibil atât cu modulele CI+ de pe fibră, cât și cu modulele de pe satelit (https://www.sony.ro/electronics/televizoare/a80j-series/specifications). În ceea ce privește intrebarea de unde se pot achiziționa asftel de module, acestea nu se achiziționează, ci se oferă în custodie cu chirie (1.5€/ luna fara TVA).

Catalin_18
Junior
Multumesc mult pentru raspuns si confirmare. Ma indrumi te rog catre cine ar trebui sa adresez cerea pentru inlocuirea STB-ului cu modulul respectiv?

DanielaH
Moderator
Dacă ești de acord cu chiria de care ziceam mai sus, colegii mei te pot contacta. Ți-am trimis un mesaj privat pe adresa de e-mail cu care te-ai înregistrat în Comunitate și aștept răspunsul tău prin reply la acel e-mail. Mulțumesc.

Catalin_18
Junior
Multumesc mult pentru ajutor (am raspuns pe mailul respectiv)

Vio73
#StarMember
Am și eu Sony Smart UHD model 2018 și merge fără probleme de 2 ani pe fibră.

Cocodrillo
Junior entuziast
Eu personal sunt abonat internet fibră la Rds-RCS de la ei am obținut foarte facil modulul CI+ și dețin 4 tv pe toate am aceste module!