Factura de plata la începutul lunii

Mada1292
Începător
Cum este posibil sa mi se emită factura la începutul lunii ?Am un abonament nou creat pe 13.11.2021. Pe 20.11.2021 am primit factura pentru perioada 13-18.11 + factura intreaga pentru luna următoare (18.11-18.12.2021) ce are data scadenta 4.12.2021.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@Mada1292, bun venit în Comunitate! În momentul în care închei un contract de abonament ți se alocă automat una din datele de facturare, de obicei cea mai apropiată. În cazul tău a fost alocată data de 20, ceea ce înseamnă că perioada de facturare este din data de 18 a lunii până în 19 luna următoare, iar factura se emite pe data de 20 a fiecărei luni. Cum abonamentul se facturează în avans, prima factura contine atât luna întreagă de facturare (19 nov. - 18 dec.) cât și prorata, adică perioada cuprinsă între data la care ai încheiat contractul și data de facturare (13 nov. - 18 nov.). Suntem aici dacă mai ai nevoie de detalii suplimentare.

3 Răspunsuri 3

DanielaH
Moderator
@Mada1292, bun venit în Comunitate! În momentul în care închei un contract de abonament ți se alocă automat una din datele de facturare, de obicei cea mai apropiată. În cazul tău a fost alocată data de 20, ceea ce înseamnă că perioada de facturare este din data de 18 a lunii până în 19 luna următoare, iar factura se emite pe data de 20 a fiecărei luni. Cum abonamentul se facturează în avans, prima factura contine atât luna întreagă de facturare (19 nov. - 18 dec.) cât și prorata, adică perioada cuprinsă între data la care ai încheiat contractul și data de facturare (13 nov. - 18 nov.). Suntem aici dacă mai ai nevoie de detalii suplimentare.

FLo1
#StarMember
Mada1292: Bun venit în comunitate. Este simplu: abonamentul se plătește în avans, iar consumurile se plătesc ulterior. Poți să vezi această ”politică” și pe alte facturi care includ abonamente: la internet sau la TV, nu doar la telefonie fixă/mobilă.

delfinas
#StarMember
Poti sa modifici data emiterii a facturii, daca te deranjeaza cea de acum. Pe data de 4 e scadenta, adica cea pana la care poti plati fara penalizari. Data emiterii facturii, din cate deduc eu, e 18 a lunii.