Cum se reconfigureaza esim Yoxo pe un alt telefon?

edigavra
Junior
Cum se reconfigureaza esim pe un alt telefon?
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager

Deocamdată, așa cum a menționat și delfinas, clienții noi pot genera eSIM din aplicație, iar clienții care au deja Yoxo și își doresc eSIM este nevoie să meargă într-un magazin Orange. Colegii lucrează ca această opțiune să fie disponibilă în aplicație pentru toți clienții și vom anunța când acest lucru va fi posibil.

@edigavra pentru a fi clar pentru membrii comunității te rugăm să menționezi toate detaliile necesare în descrierea întrebării. Nu am știut că este vorba despre Yoxo, până în momentul în care ai specificat în comentariu.

17 Răspunsuri 17

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, edigavra!!! Pentru activarea unui eSIM: "Asigură-te că telefonul sau tableta sunt compatibile cu tehnologia eSIM, sunt conectate la WiFi și ai un cod de activare eSIM valabil. Accesează secțiunea eSIM din setările de conexiune mobilă ale device-ului tău compatibil eSIM. Scanează prin camera telefonului QR-ul de pe codul de activare pentru a începe instalarea profilului de eSIM. Urmează instrucțiunile afișate pe ecran. Vei primi un SMS de confirmare după instalarea cu success a eSIM-ului." DETALII: https://www.orange.ro/servicii/esim/ "În cazul în care dorești să schimbi telefonul pe care este instalat eSIM-ul, poți face modificarea din contul My Orange urmând pașii de mai sus pentru activare eSIM pe noul telefon (după instalare este nevoie să ștergi profilul din telefonul vechi, conectat la WiFi). Dacă dorești poți merge și într-un magazin Orange pentru activare eSIM pe noul telefon." DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2465858-cum-activez-esim-pe-telefon-sau-tableta

DanielaH
Moderator
@edigavra, ai reușit să activezi eSIM-ul? Te așteptăm să revii cu mai multe detalii.

edigavra
Junior
O mare porcarie! Si un card bancar se poate reconfigura muuult mai usor si fara reprezentanti. Abonamentul dvs este creeat impotriva oamenilor, nu pentru ei ...Ma trimiteti intr-un magazin Orange unde nu ma poate ajuta nimeni. Doriti sa spuneti in reprezentanta Orange aflata la 25 km distanta. Nu inteleg de ce, din moment ce este un abonament si aveti toate datele mele, nu puteti genera codul qr si sa mi-l transmiteti prin e-mail?! Inca o data spun: procedura Orange este impotriva abonatilor si nu pentru ei.

delfinas
#StarMember
Edigavra, mai citeste o data indicatiile. Daca urmezi pasii de mai sus, ar trebui sa poti rezolva singur problema. Cei de la Orange nu pot face modificari in contul tau My Orange. Tot acolo scrie ca: "DACA DORESTI, ,poți merge și într-un magazin Orange pentru activare eSIM pe noul telefon.", deci NU e obligatoriu.

edigavra
Junior
In instructiuni???!!! Care COD DE ACTIVARE ESIM??? Care cod QR??? De unde sa iau aceste coduri??? Doar Orange le genereaza. Abonamentul Yoxo a fost creat online. Nici urma de codurile despre care vorbiti in instructiuni!!!

delfinas
#StarMember
Au aici detalii despre eSIM pt Yoxo: https://www.yoxo.ro/esim/?utm_source=Google%20Ads&utm_campaign=ce.45.s.v.21&utm_medium=cpc&gclid=CjwKCAiAnO2MBhApEiwA8q0HYQbYb57MvaqNIZoTXt_Oj52E4ALwiZseUBolYDlCW9L9buwRo0kgYxoCrnAQAvD_BwE&%24web_only=true&_branch_match_id=934711442477540946&_branch_referrer=H4sIAAAAAAAAAwXB7QqCMBQA0DdyIkkaRFznoA9NDKPmH3ElOh3emcvZ23dOZ4yed4S0%2BMMVnVprR8lxIA3xLbjLOTBFLw7tS8n3nvb2QkHCmHlp1IFm0kIwuUeeCy78bbrU0%2FVUYvE0Vdb7HttAYmU5N%2FcIFY8VfYRJKL72hu7Q8hXpZ4QclriKLPsDsS%2FAgYcAAAA%3D Din câte am înțeles, eSIM, in cazul Yoxo, nu poate fi generat din aplicație pt abonamentele vechi, ci doar pt cele noi. Dacă ai abonament vechi, din păcate, trebuie sa mergi la un magazin Orange. DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2809071-reinstalare-esim-yoxo-iphone-13-pro

edigavra
Junior
Asa a fost creat de catre Orange. Nu este ok. Trebuie sa iti poti seta oricand esim din propriul cont, prin transmitere cod QR prin e-mail, etc. De aceea am spus ca este creeat impotriva clientilor...

edigavra
Junior
Cand imi schimb telefonul si imi reconfigurez conturile de debit, nu trebuie sa merg la banca. CLAR ESTE MULT MAI IMPORTANT UN ABONAMENT YOXO DE 19 LEI DECAT CONTURILE UNDE SE AFLA ZECI DE MII... MAI ESTE CEVA DE SPUS?!

edigavra
Junior
Am vizitat magazinul Orange aflat la 25 km si ieri si azi...este frumos, sanatos???!!! O prostie pt un abonament 100% DIGITAL.

MihaelaC
Community Manager

Deocamdată, așa cum a menționat și delfinas, clienții noi pot genera eSIM din aplicație, iar clienții care au deja Yoxo și își doresc eSIM este nevoie să meargă într-un magazin Orange. Colegii lucrează ca această opțiune să fie disponibilă în aplicație pentru toți clienții și vom anunța când acest lucru va fi posibil.

@edigavra pentru a fi clar pentru membrii comunității te rugăm să menționezi toate detaliile necesare în descrierea întrebării. Nu am știut că este vorba despre Yoxo, până în momentul în care ai specificat în comentariu.

@MihaelaC suntem la peste un an distanta de la mesajul anterior. In continuare nu se poate face migrarea 100% online.

Cam cat sa ne asteptam sa mai dureze implementarea acestei facilitati? Este ridicola situatia.

FLo1
#StarMember
Cu siguranță un magazin cu personal care nu dorește să te ajute, este ca un muzeu al figurinelor de ceară: la fel de frumoase la fiecare vizită. Sfat: cu cât vrei mai multă dependență aka digitalizare, cu atât vei depinde de Orange mai mult, iar aici puțini care știu ce înseamnă aceasta. De aici și ajutorul primit....

Zaheyu
Începător
Și eu am fost în magazinul Orange din Râmnicu Vâlcea și mi - au spus ca ei nu au nici o legătură cu yoxo, ca totul este doar online. Ma rog, fata de la ghișeu ma întreba unde am făcut abonamentul yoxo. Până la urmă se poate cumva esim pentru abonamentele vechi?

MihaelaC
Community Manager
@Zaheyu deocamdată activarea eSIM pentru clienții Yoxo existenți se poate face doar din Orange Shop. Ai fost cumva la Orange Store sau Orange Shop în Râmnicu Vâlcea? Aici este lista https://www.orange.ro/shops/judet/Valcea/oras/Ramnicu%20Valcea