Este eSIM mai sigur?

RandomGuy
Începător
Mă interesează eSIM din punct de vedere al securității. Ceea ce mă sperie pe mine ca vector de atac este SIM swap-ul. Teoretic știu că se poate face doar într-un magazin Orange, cu SIM-ul fizic și cu un act de identitate, dar au fost cazuri de fraudă în România (prin presă nu s-a menționat ce operator era).
În contextul ăsta, m-ar proteja mai mult eSIM?
1 Soluţie acceptată‚

IphoneIOSSucks
Junior entuziast
@RandomGuy eSIM-ul nu este sigur. O să-ți enumăr câteva minusuri ale unui eSIM: Nu este pentru toate buzunarele, eSIM-ul este conectat în permanență la rețea adică nu este ca un SIM normal să rămână fără semnal, dacă baza de date a operatorului de telefonie mobilă este atacată de un cracker pot să îți fie furate datele personale cu ușurintă și în ultimul rând eSIM-ul nu este prepay dacă vrei un plan de date cu minute și GB trebuie să îți faci un abonament. Tot SIM-ul fizic este mai bun și mai sigur și esteși mai durabil. Bunica mea are un SIM din 2009

3 Răspunsuri 3

tomaciprian
Cunoscător
Dacă îți este teamă că cei din Orange Shop ți-ar putea fura numărul/abonamentul/face modificări pe cont fără acordul tău (eu asta am înțeles din întrebarea ta) atunci poți trece singur la eSIM daca ai un abonament clasic sau chiar unul YOXO. Chiar dacă este vorba de același plan tarifar de tip postpaid și sunt în aceeași rețea, lucrurile sunt diferite în a activa un eSIM. În cazul unui abonament clasic (de pe site, primit telefonic,etc,etc) activarea eSIM-ului se poate face din contul online My Orange de pe desktop/PC (de pe coloana din stânga selectezi Servicii SIM -> eSIM și urmezi pașii care îți sunt ceruți acolo),iar în cazul abonamentelor YOXO sunt 2 posibilități: 1.Trecerea de pe un abonament Orange pe YOXO 2.Trecerea de pe o cartelă PrePay Orange pe YOXO (amândouă disponibile în aplicația cu același nume) *Dacă ai deja activ un abonament YOXO și dorești trecerea numărului/abonamentului pe eSIM să știi că nu se poate momentan din aplicație ci doar într-un Orange Shop.

MihaelaC
Community Manager
@RandomGuy salut și bine ai venit în comunitate! Eu am eSIM de câțiva ani, dar sincer nu m-am gândit la securitate, pentru mine a contat cel mai mult să pot folosi 2 numere într-un telefon care nu este dual-sim. Aici am discutat mai multe despre caracteristici: https://comunitate.orange.ro/questions/2764396-bun-esim-sim-clasic Din ce am mai citit pe internet în zona de securitate nu ar fi mai sigur eSIM vs SIM fizic. Aici ai un articol despre asta: https://www.stationx.net/esim-vs-sim-card-which-is-more-secure/

IphoneIOSSucks
Junior entuziast
@RandomGuy eSIM-ul nu este sigur. O să-ți enumăr câteva minusuri ale unui eSIM: Nu este pentru toate buzunarele, eSIM-ul este conectat în permanență la rețea adică nu este ca un SIM normal să rămână fără semnal, dacă baza de date a operatorului de telefonie mobilă este atacată de un cracker pot să îți fie furate datele personale cu ușurintă și în ultimul rând eSIM-ul nu este prepay dacă vrei un plan de date cu minute și GB trebuie să îți faci un abonament. Tot SIM-ul fizic este mai bun și mai sigur și esteși mai durabil. Bunica mea are un SIM din 2009