Avansul pentru telefon iphone 13 pro in rate este obligatoriu?

Nicoleta12021
Începător
Avansul este obligatoriu? Adica daca vreau sa-mi iau un telefon in rate cum ar fi iphone 13 pro si nu vreau sa dau avansul si sa platesc doar pe luni, se poate?
1 Soluţie acceptată‚

mihai_13
Maestru
Se pare ca Da - iphone 13 este un telefon scump si chiar si la cel mai mare abonament "smart plus 30" trebuie sa platesti un avans

7 Răspunsuri 7

mihai_13
Maestru
Se pare ca Da - iphone 13 este un telefon scump si chiar si la cel mai mare abonament "smart plus 30" trebuie sa platesti un avans

Razvan
#StarMember
Normal că este obligatoriu, în acest fel operatorul se asigură că nu-i dai țeapă.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Cu un card de credit, se poate. La operator, nu. Cel putin nu la un telefon de genul asta.
Client Orange

Neaplicabil
Eu nu-i înțeleg deloc pe cei care-și cumpără telefoane Apple de la operatorii de telefonie mobilă... Fără să fiu înțeles greșit dar Apple este singurul producător care nu oferă nici un fel de subvenție la achiziția să de la operatori... așa că-l poți cumpăra de unde vrei tu și prețul va fi același ca la operator.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
As putea adauga ca va fi chiar mai avantajos decat la operator, pentru ca, la operator: 1. iti pui pielea la saramura pentru min 24 luni 2. esti legat cu un contract 3. specific pentru iPhone-uri, cumperi un telefon codat in retea, care, fara decodare, va avea o valoare mult mai mica de resell 4. nu stiu daca se mai practica, dar ultima data erai obligat la un abonament mai mare, doar asa. iPhone-urile sunt in general scumpe, ca atare, are balta peste si userul bani sa plateasca un abonament mai mare fara sa aiba nevoie de facilitatile incluse in el. 5. preturile practicate de Orange, pentru telefoanele la liber, sunt mai mari decat la restul magazinelor. La abonament, intr-adevar e ceva mai ieftin, dar ai abonament de minim 20-25 euro lunar, pe langa rata la telefon. Per total, nu mi se pare o afacere buna sa-ti iei telefon, mai ales daca e unul scump, de la operator, pe abonament. Bineteles, e doar parerea mea. 🙂
Client Orange

Neaplicabil
@arsradu la abonamentele care nu sunt de 100 euro/lună discount-ul pentru Apple este zero... (100 euro e spus așa generic)

Razvan
#StarMember
Am luat Sony cu discount și triplare puncte thank you, la cel mai mic preț posibil. Așa că depinde și de unde nimerești.