Optiuni PrePay in spatiul UK

AndreeaElena10
Începător
Buna ziua, doresc sa stiu daca optiunea cu 10€ o pot utiliza in Marea Britanie si daca nu sa-mi comunicati daca exista o optiune pe care o pot utiliza in Marea Britanie.
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Bun venit in Comunitate, AndreeaElena10!!!
Singura optiune pt UK este sa incarci cu credit si sa consumi din el la pretul standard.
Cea de 10 euro si cea de 14 euro sunt utile doar in tarile din SEE. UK a iesit din UE, la revedere, nu mai exista o optiune cu roaming inclus.
Aici ai detalii despre roaming in UK: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie

Update: Din 15 octombrie 2021 a fost introdusă și Marea Britanie în lista de țări în care se pot consuma unitațile și GB incluși în opțiunea de 14 euro credit.

Update 20 decembrie 2021:

Pentru clienții PrePay care călătoresc în Marea Britanie au fost lansate 2 opțiuni noi de roaming:

  • Go UK Plus – include 30 minute/ SMS și 5GB, 8 euro TVA inclus
  • Go UK – include 3 GB trafic de Internet, 5 euro TVA inclus

Opțiunile se pot activa doar prin canalele: 321 (SMS gratuit la 321 cu textul „GOUK”/ „GOUKPLUS”),  *100# și Chatbot.

3 Răspunsuri 3

delfinas
#StarMember

Bun venit in Comunitate, AndreeaElena10!!!
Singura optiune pt UK este sa incarci cu credit si sa consumi din el la pretul standard.
Cea de 10 euro si cea de 14 euro sunt utile doar in tarile din SEE. UK a iesit din UE, la revedere, nu mai exista o optiune cu roaming inclus.
Aici ai detalii despre roaming in UK: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie

Update: Din 15 octombrie 2021 a fost introdusă și Marea Britanie în lista de țări în care se pot consuma unitațile și GB incluși în opțiunea de 14 euro credit.

Update 20 decembrie 2021:

Pentru clienții PrePay care călătoresc în Marea Britanie au fost lansate 2 opțiuni noi de roaming:

  • Go UK Plus – include 30 minute/ SMS și 5GB, 8 euro TVA inclus
  • Go UK – include 3 GB trafic de Internet, 5 euro TVA inclus

Opțiunile se pot activa doar prin canalele: 321 (SMS gratuit la 321 cu textul „GOUK”/ „GOUKPLUS”),  *100# și Chatbot.

FLo1
#StarMember
Ce paradoxal este Orange la acest aspect: Să poți folosi opțiunea de 14euro în ”Australia, SUA, Egipt... etc”, dar să NU o poți folosi în UK.... @Andreea: Cel mai ieftin și mai ok este fie cu un SIM local fie te limitezi la WIFI, dar exclus SIM Orange. Cam scump pe credit.

Razvan
#StarMember
Sunt putini români care merg în aceste țări, sunt puse mai mult de umplutură.