Cum adaug un abonament nou internet fix 4g in contul meu

bogdan546
Junior
Salut,
Am incercat introducerea unui abonament nou internet fix 4g in contul meu si imi spune ca "linia tv nu este activa " Eu am doar internet fix 4g nelimitat .
20 Răspunsuri 20

MihaelaC
Community Manager
Salut, bogdan546. Bine ai venit în comunitate. Acest topic te poate ajuta https://comunitate.orange.ro/questions/2627837-cum-creez-un-cont-orange-pentru-abonamentul-tv-internet-fix Te rog să ne spui după ce parcurgi pașii din topicul de mai sus dacă ai reușit sau ai nevoie de informații adiționale.

bogdan546
Junior
Dupa ce pun codul si cele sase cifre am mesajul de mai jos. Codul mi-a fost dat la orange shop deoarece in contract nu este .

bogdan546
Junior
nimeni, nimic ?

MihaelaC
Community Manager
@bogdan546 îmi cer scuze pentru întârziere, am escaladat colegilor și vom reveni cu un răspuns.

MihaelaC
Community Manager
@bogdan546 colegii mi-au transmis următorii pași: - pune cartela din router într-un telefon - apasă butonul “adauga numar de telefon” din contul tău My Orange -> setari cont -> administrare numere - adaugă numărul abonamentului de internet de forma 0374****** și apoi în pasul 2 notează codul primit prin sms în câmpul dedicat Te rog să ne spui dacă a funcționat după ce ai parcurs acești pași.

bogdan546
Junior
nu am un smartphone .

MihaelaC
Community Manager
@bogdan546 nu este neapărat nevoie să ai un smartphone, este în regulă orice telefon mobil ca să poți introduce cartela din router în el și să primești sms-ul.

bogdan546
Junior
Se pare ca nu este chiar asa . Introdus cartela si neprimit sms

MihaelaC
Community Manager
@bogdan546 după ce ai introdus cartela, ai intrat în contul tău My Orange accesat pe un calculator și ai adaugat numărul tău de abonament de internet în câmpul dedicat și ai apăsat pe "validează"? Am atașat un screenshot cu secțiunea respectivă din My Orange.

bogdan546
Junior
adica functioneaza fara internet ?

MihaelaC
Community Manager
Cât timp cartela de la router este în telefonul mobil, pe laptop / PC este necesar să te conectezi la o altă rețea Wi-Fi pentru a parcurge pașii menționați. Sau dacă o cunoștință are smartphone poate face hotspot și să te conectezi astfel. Ai posibilitatea de a încerca una dintre variantele acestea? Dacă nu atunci voi transmite colegilor și vom încerca să găsim o altă soluție.

bogdan546
Junior
Deci nu se poate fara un smartphone. Pierdut timp degeaba.

MihaelaC
Community Manager
Îmi pare rău, le transmit colegilor și revin cu un răspuns.

MihaelaC
Community Manager

@bogdan546 am discutat din nou cu colegii mei și sunt 3 variante pentru situația în care tu personal nu ai un smartphone. Pentru toate este nevoie să ai cartela de la router în telefon pentru a primi codul prin sms:

1. dacă ai un laptop sau o tabletă poți merge într-un loc public și să te conectezi la rețea Wi-Fi. De acolo intri în contul tău My Orange și parcurgi pașii menționați mai sus (dacă ești pe tabletă după logare în cont să selectezi din partea de jos opțiunea "site desktop" pentru a vedea toate setările)

2. dacă ai laptop sau tabletă poți ruga o cunoștință să te ajute să facă hotspot de pe device-ul ei și te conectezi astfel pentru parcurgerea pașilor

3. dacă nu ai laptop sau tabletă atunci poți apela la o cunoștință să intri de pe device-ul ei în contul tău My Orange și parcurgi pașii indicați, iar la final să te deloghezi pentru siguranța datelor.