Nu pot folosi Apelul vocal in roaming

Andrei_Vasiac
Începător
Nu pot folosi minutele in roaming!
Am activat o optiune cu 14euro iar la incercarea de initiere apel primesc sms cu textul 'Ne pare rau dar nu ai suficient credit pentru a apela acest numar', deasemenea, nu pot fi sunat.
Mentionez faptul ca pot folosi internetul dar pot sa trimit si sms.
Un operator Orange a verificat numarul de telefon in sistem iar acesta nu a depasit limita impusa in Roaming.
Am repornit telefonul, am introdus cartela SIM intr-un alt telefon fara nici un rezultat!
In momentul de fata ma aflu in Cehia, calatorind spre Germania. (Am avut aceeasi problema si in tarile pe care le-am tranzitat anterior, Slovacia respectiv Ungaria.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Multumesc!
3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember
Salutare! Ai încercat să te conectezi manual la un alt operator din țara respectivă? Poate sunt zone fără acoperire pentru anumiți operatori! Încearcă și dând o oprire/repornire la telefon, pune-l în mod avion și apoi revino și vezi ce face! Baftă!

teacher_
#StarMember
Salut! Poți să verifici și aici https://comunitate.orange.ro/questions/2490590-fac-serviciul-roaming-functioneaza.

DanielaH
Moderator
@Andrei Vasiac, ai cumva și o opțiune recurentă cu resurse naționale care posibil să se fi activat automat peste cea de 14 euro? Poți verifica SMS-urile primite?