Reîncărcare opțiune roaming Germania

Nicoleta_M83
Începător
Ce opțiune trebuie sa fac unui număr de România care este in Germania și sa putem vorbi pe roaming ?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Nicoleta: este necesară o opțiune de minim 10€. Poți alege opțiunea cu minute (ca în screenshot-ul atașat), dar trebuie să aveți în vedere aspectul utilizării numărului și pe teritoriul României. Altfel resursele nu vor fi disponibile. Mai exact, e necesar ca minim 2 luni din 4 numărul să fie utilizat în spațiul național, nu roaming. Altfel se recomandă utilizarea încărcării cu credit de minim10€ (cam scump), sau un SIM local.

3 Răspunsuri 3

FLo1
#StarMember
@Nicoleta: este necesară o opțiune de minim 10€. Poți alege opțiunea cu minute (ca în screenshot-ul atașat), dar trebuie să aveți în vedere aspectul utilizării numărului și pe teritoriul României. Altfel resursele nu vor fi disponibile. Mai exact, e necesar ca minim 2 luni din 4 numărul să fie utilizat în spațiul național, nu roaming. Altfel se recomandă utilizarea încărcării cu credit de minim10€ (cam scump), sau un SIM local.

mihai_13
Maestru
Ca sa nu fac un topic separat am sa scriu aici ce concluzii am tras dupa ce am studiat oferata de telefonie din alta tara (Germania in speta) vs oferta roaming Orange mi se pare """destul de rentabila""" - nu am sa detaliez dar am sa postez trei link-uri de la trei retele de telefonie din Germania(oferta prepay) pe care le puteti rasfoii pentru detalii , si cred ca este valabil si in alte tari UE. https://www.o2online.de/tarife/prepaid-tarife/ https://www.vodafone.de/prepaid/karte.html https://prepaid.t-mobile.com/prepaid-plans

FLo1
#StarMember
mihai_13: Intresante alternativeși chiar utile. Mereu am fost de principiul că pentru mai mult de 1 lună e mai rentabil un număr local. Unii însă nu vor să înțeleagă că, de grija celor din RO, își fac ei singuri costuri și probleme mai mari. Dar libertatea de alegere e sfântă.