Adaugare avans in ratele la telefon

Andrei_Bubu12
Începător
As vrea sa iau si eu un telefon in rate si ma costa 2000 de lei avans, se poate ca acest avans sa fie adaugat in rate/luna?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Andrei: dacă din start ești condiționat de "2000 de lei avans", pare destul de clar: doar restul de plată este posibil a fi plătit în rate, avansul fiind o sumă obligatoriu de achitat la momentul semnării contractului (prelungirii abonamentului). Simplu.

4 Răspunsuri 4

FLo1
#StarMember
@Andrei: dacă din start ești condiționat de "2000 de lei avans", pare destul de clar: doar restul de plată este posibil a fi plătit în rate, avansul fiind o sumă obligatoriu de achitat la momentul semnării contractului (prelungirii abonamentului). Simplu.

FaraUnID
Campion certificat
Notiunea de "avans" ce iti spune tine? Avansul acela are rolul de a acoperi partiala valoare telefonului (banuiesc faptul ca este un telefon destul de scump din moment ce acel avans este de 2000 lei).

Neaplicabil
Andrei, ceea ce vrei tu e foarte simplu de obtinut cu un card de credit si achizitionarea telefonului, la liber, de la orice comerciant partener pentru acel card de credit (iStyle, pentru iPhone-uri, Altex, Media Galaxy, eMag pentru orice model). Si nu-ti mai faci nici abonament (cel putin nu unul cu telefon), si ai in felul asta mai multa flexibilitate sa alegi ce vrei, de unde vrei. Nu mai depinzi de magazinul online Orange, cu ale lui nefunctionalitati, dupa cum bate vantul, si dupa cum fluctueaza stocul. Plus ca, daca nu esti multumit, e mult mai usor sa renunti cand nu ai si un telefon care sa te traga in jos la plecare. Ai rate egale fara dobanda, fara avans, fara dureri de cap, si fara un telefon codat in Orange. Daca vrei neaparat abonament, poti sa-ti faci unul simplu, de voce, sau, sa-ti iei frumos un Prepaid si cu asta basta. Nu te complica cu abonament + avans + rate pe factura. Dupa parerea mea, nu merita. 🙂

Razvan
#StarMember
ORO mai codeaza doar telefoanele de la Apple. Card de credit nu prea poate obține oricine, din mai multe motive.