Am fost taxat pentru minute si SMS-uri nationale redirectionate

Angel
Junior
Am fost taxat pentru minute si SMS-uri nationale, desi am abonament cu minute si SMS-uri nationale nelimitate. Care este explicatia ?
1 Soluţie acceptată‚

Vrajitoarea
Cunoscător
Daca apelurile au fost redirectionate catre un numar dintr-o alta retea, atunci acestea au fost taxate - https://www.orange.ro/help/cat-costa-redirectionarea-apelurilor-99 "Apelurile redirecționate către numere de telefon Orange consumă din minutele pe care le ai incluse în abonamentul tău (inclusiv în cazul abonamentelor cu minute naționale nelimitate). Apelurile redirecționate în afara rețelei Orange nu consumă din minutele incluse în pachet. Acestea vor fi taxate din primul minut conform tarifului standard pentru apeluri în afara rețelei, de 0,17 euro/minut, fără TVA."

9 Răspunsuri 9

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Angel!!! Depinde la ce numere ai sunat/trimis SMS-uri, exista si unele cu suprataxa, chiar daca sunt din Romania, care nu intra in categoria celor "gratuite".

FaraUnID
Campion certificat
SMS-urile si apelurile catre destinatii cu suprataxa nu sunt incluse in resursele "nelimitate" din abonament sau optiune prepay. Aceste aspecte sun trecute negru pe alb in cntractul de abonament. De asemena, apelurile si SMS-urile catre numerele scurte: Taxi, parcara, rovinieta, taxa pod, bariere, pizza, tractari auto, rent-a-car, metrou, etc sunt pe un regim special si nu intra in zona de "nelimitat national". Aceste apeluri si SMS-uri sunt taxate la tarife standard nationale chiar daca tu ai "nelimitat". Si in aceste aspecte sunt mentionat in contract.

MihaelaC
Community Manager
Salut, Angel. Bine ai venit în comunitate! Așa cum au menționat delfinas și FaraUnID sunt numere cu suprataxă și dacă le apelezi sau trimiți SMS, înregistrezi cost suplimentar. Poți verifica în factura detaliată pe care o descarci din contul My Orange. Te mai putem ajuta cu alte informații?

Angel
Junior
Va multumesc pentru amabilitate. Am uitat sa precizez ca minutele suplimentare si SMS-urile pentru care am fost "taxat suplimentar", nu provin de la vreun agent dubios, este pur si simplu un alt numar de telefon personal, de la care s-a facut indirectare intrucat am fost intr-o zona fara semnal !! Si atunci cum sa catalogam, daca sun normat pe cel de-al doilea numar de telefon personal, nu se taxeaza, dar cand se face indirectare catre acelasi telefon , se taxeaza? ?

Neaplicabil
Redirectionarea catre un alt numar de telefon (cu exceptia casutei vocale, care e gratuita) nu consuma din resursele incluse in abonament, din cate stiu eu. Deci raspunsul la intrebarea ta este da. Daca suni normal, nu te taxeaza, dar daca se face redirectionare, te taxeaza, pentru ca ala e un serviciu separat. Dar, ca intotdeauna, se poate sa ma insel. 🙂

Vrajitoarea
Cunoscător
Daca apelurile au fost redirectionate catre un numar dintr-o alta retea, atunci acestea au fost taxate - https://www.orange.ro/help/cat-costa-redirectionarea-apelurilor-99 "Apelurile redirecționate către numere de telefon Orange consumă din minutele pe care le ai incluse în abonamentul tău (inclusiv în cazul abonamentelor cu minute naționale nelimitate). Apelurile redirecționate în afara rețelei Orange nu consumă din minutele incluse în pachet. Acestea vor fi taxate din primul minut conform tarifului standard pentru apeluri în afara rețelei, de 0,17 euro/minut, fără TVA."

FaraUnID
Campion certificat
Topicul trebuie sa inceapa "am facut redirectionare de apel si am fost taxat cu toate ca am abonament cu minute si SMS-uri nationale" Si plecand de la fraza respectiva, incepea discutia.

delfinas
#StarMember
Da, trebuia explicata situatia detaliata de la inceput si raspunsul era chiar in intrebare. Apelurile redirectionate spre un numar din afara retelei Orange nu intra in cele "nelimitate", asa cum ti-a explicat si Vrajitoarea.

Angel
Junior
Va multumesc tuturor pentru implicare. Am inteles confuzia pe care am facut-o.