Opțiune prepay roaming

Iuliaaa27
Începător
Am opțiunea de 10 euro activa si as dori sa imi incarc si cu o opțiune de 6 euro. Eu pot folosi tot Internetul pe care il am sau doar ce a mai ramas din opțiunea de 10 euro?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
In cazul tau, cu optiunea de 10 euro activata, limita de date in roaming este de 6.7 GB. Formula de calcul a limitei de date in roaming se aplica la pretul platit pentru abonamentul sau optiunea prepay standard si nu se iau in calcul eventualele bonusuri. Sa presupunem ca ai primit un bonus de 30 zile de internet nelimitat. Asta inseamna ca o sa ai internet nelimitat si roaming SEE?!?!? Total fals! Daca din divesre motive, in momentul in care se activeaza roaming-ul din cei 10 GB de date disponibili initial in optiunea de 10 euro, mai ai doar 5 GB de date, in acel moment diferenta pana la 6.7 GB (limita de date disponibila in romaing SEE) va fi completata din acel bonus de 100 GB. Daca vrei mai mult internet in roaming, fie activezi optiunea de 14 euro, fie combini optiunea de voce de 10 euro cu optiunea de internet de 10 euro care ofera 6.7 GB da date in roaming SEE. Din cate stiu eu se poate combina o optiune de voce cu una de date. In acest fel cu 20 de euro vei avea aproape 14 GB de internet in roaming SEE.

5 Răspunsuri 5

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Iuliaaa27!!! Tot internetul pe care il ai e de la optiunea de 10 euro. Daca incarci o alta optiune, ti-o anuleaza pe cea existenta, din cate stiu eu. Asa ca lasa sa se termine ce ai pe cea de 10 euro ai apoi incarca alta optiune, TOT DE 10 euro, pt ca esti in roaming. "Dacă ai o opţiune cu minute activă şi vrei să o înlocuieşti cu o altă opţiune, cea veche va fi dezactivată automat. Beneficiile vor fi disponibile până la data lor iniţială de valabilitate. În cazul în care dezactivezi o opţiune de internet, vei pierde beneficiile neutilizate în momentul dezactivării." DETALII: https://www.orange.ro/help/cum-pot-activa-sau-dezactiva-o-opiune-prepay-51

Iuliaaa27
Începător
Mie imi apare ca mai am disponbil 1.9 gb in opțiunea roaming si 100 gb Bonus care sunt valabilă daca am o opțiune de minim 10 euro activa, ceea ce am. Deci asta înseamnă ca ii pot folosi pe toti cei 100+ gb?

delfinas
#StarMember
"Bonusul 100 GB internet 4G valabil pentru 100 de zile se primește automat la activarea unei opțiuni de minimum 6 € credit din oferta curentă, pentru clienții PrePay existenți sau la activarea unei noi cartele SIM Orange PrePay. Bonusul poate fi folosit național cu o opțiune activă de minimum 6 € credit, iar în roaming cu o opțiune de minimum 10 € credit, în limita de date disponibile în roaming SEE și conform Politicii de utilizare rezonabilă. " Nu se spune exact cat o sa ai in roaming, dar cred ca nu mai mult de 10 GB. "Poți verifica bonusurile în aplicația My Orange sau prin apel la 333 ori *133# . Bonusul de 100 GB pentru se consumă după beneficiile incluse în opțiunile activate." DETALII: https://www.orange.ro/prepay Vezi ca roamingul este pt plecari temporare, nu daca pleci pe termen lung in strainatate! Daca locuiesti mai mult in strainatate, trebuie sa iti iei o cartela de acolo.

FaraUnID
Campion certificat
In cazul tau, cu optiunea de 10 euro activata, limita de date in roaming este de 6.7 GB. Formula de calcul a limitei de date in roaming se aplica la pretul platit pentru abonamentul sau optiunea prepay standard si nu se iau in calcul eventualele bonusuri. Sa presupunem ca ai primit un bonus de 30 zile de internet nelimitat. Asta inseamna ca o sa ai internet nelimitat si roaming SEE?!?!? Total fals! Daca din divesre motive, in momentul in care se activeaza roaming-ul din cei 10 GB de date disponibili initial in optiunea de 10 euro, mai ai doar 5 GB de date, in acel moment diferenta pana la 6.7 GB (limita de date disponibila in romaing SEE) va fi completata din acel bonus de 100 GB. Daca vrei mai mult internet in roaming, fie activezi optiunea de 14 euro, fie combini optiunea de voce de 10 euro cu optiunea de internet de 10 euro care ofera 6.7 GB da date in roaming SEE. Din cate stiu eu se poate combina o optiune de voce cu una de date. In acest fel cu 20 de euro vei avea aproape 14 GB de internet in roaming SEE.

delfinas
#StarMember
Intai se consuma traficul inclus in optiune, apoi intra bonusul, care poate fi folosit în roaming cu o opțiune de minimum 10 € credit, în limita de date disponibile în roaming SEE și conform Politicii de utilizare rezonabilă. Asa scrie pe site, fara sa dea o valoare exacta, desi se putea exemplifica pt variantele de 10 si 14 euro, ca sa nu existe dubii...