Taxare apel din Romania catre numar in roaming in UK

Laura94
Junior
Buna. Știe cineva dacă eu sunt in Anglia și ma suna cineva pe numărul meu de România din România, acea persoana va fi taxată? Sau voi fi taxată doar eu?
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Laura!

In cazul in care tu te afli in Anglia si esti apelata de un numar Orange din Romania, cat timp persoana respectiva are minute in retea/nationale incluse, nu este tarifata suplimentar, ci consuma din resurse. Doar tu vei fi tarifata deoarece pe 1 ianuarie 2021, Marea Britanie si Gibraltar au iesit din Spatiul Economic European, in conformitate cu acordul de retragere dintre Uniunea Europeana si Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord.

Din pacate, nu exista momentan optiuni cu resurse de minute sau trafic de date in aceste tari. Insa, vrem sa stii ca s-a modificat doar modul de tarifare, functionalitatea serviciului a ramas la fel ca pana acum.
In intervalul 1 iulie – 30 septembrie, vom avea tarifele promotionale de mai jos aplicabile in roaming pentru Marea Britanie si Gibraltar.

Tarife abonament cu TVA:

  • Apel efectuat: SEE: 0.119 Euro / min
  • Apel primit: 0.119 Euro/min
  • Apel local: 0.119 Euro/min
  • Apel efectuat tari non-SEE: 1.547 Euro / min
  • SMS: 0.119 Euro
  • Trafic date: 0.0119 Euro /MB (12.19 Euro/GB)
  • MMS: 0.119 Euro

Tarife PrePay fara TVA:

  • Apel efectuat: SEE: 0.10 Euro / min
  • Apel primit: 0.10 Euro/min
  • Apel local: 0.10 Euro/min
  • Apel efectuat tari non-SEE: 1.3 Euro / min
  • SMS: 0.10 Euro
  • Trafic date: 0.010 Euro /MB (10.24 Euro/GB)
  • MMS: 0.10 Euro

18 Răspunsuri 18

Jay
Campion certificat
Buna! Doar cel care este plecat este taxat.. cel care suna pe un numar de Romania, indiferent unde este acest numar, nu este taxat, ii ia din resurse.. Daca n-are resurse, este taxat, dar, in ziua de azi, cred ca toata lumea are national nelimitat..

FaraUnID
Campion certificat
Cel care suna este taxat la tarif standard national. Daca apelantul detine un abonament sau optiune prepay care ofera resurse nationale, in acest caz apelul va consuma din acele resurse. Pentru tine este ceva mai complicat, deoarece UK nu mai face parte din SEE si se aplica tarifarea apelurilor in roaming, in regim de Zona 2. Adica, in cazul tau, aplelul NU va scadea din resursele incluse in abonament sau optiunea prepay si vei plati suplimentar.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Laura94, ‏‏‎ ‎ Bun venit in comunitate! Persoana care va iniția un apel către tine când tu vei fi in roaming(UK) va fi taxata suplimentar astfel: - daca suna de pe prepay(cartela) Orange: Apel către rețele fixe - 0.19 € / minut Apel către rețele mobile - 0.19 € / minut SMS - 0.06 € / SMS - daca suna de pe abonament Orange: Apel către rețele fixe - 0.23 € / minut Apel către rețele mobile - 0.23 € / minut SMS - 0.07 € / SMS ‏‏‎ ‎ Pentru orice alta întrebare legata de acest subiect te așteptam cu nou mesaj aici. Daca te-a ajutat acest răspuns sau oricare altu oferit de colegii mei nu uita sa apeși ❤ sau sa il marchezi ca soluție.

Laura94
Junior
Va contraziceți! Ori sunt ori nu sunt acele persoane taxate? Ii taxează dacă nu au resurse sau ii taxează chiar dacă au resurse?

RafaHelper
#StarMember
@Laura94, chiar daca are resurse de la 1 iulie acestea nu mai sunt valabile pentru UK. Momentan nu sunt abonamente sau opțiuni la cartela cu resurse incluse pentru UK. In comunitate mereu ne contrazicem pentru ca fiecare știe alte informații. :) Daca vrei un răspuns oficial poți lua legătura cu Orange de aici: https://www.orange.ro/contact/

Jay
Campion certificat
@Laura, numărul tău este de Romania, deci, atat timp cat persoana care te suna din România, are resurse naționale, nu este taxata, daca te suna pe numărul tău de Romania, doar tu ești taxata, pentru ca ești în UK, care nu mai este SEE... ca asta a fost întrebarea ta.. Informațiile pe care ți le-a dat @rafa NU sunt pentru persoane care suna din România pe un număr de Romania, care se afla în alta tara.. ti-a dat tarifele pentru persoana plecata care efectuează apeluri..

Laura94
Junior
Răspunsul oficial este ca și persoana care ma suna este taxata, indiferent dacă are resurse sau nu. Am sunat la Orange și acesta a fost răspunsul lor.

delfinas
#StarMember
Laura, da, vor fi taxati si cei care te suna, in sensul ca-si consuma din resursele nationale, dar care, in majoritatea abonamentelor, sunt incluse in pretul acestuia si nelimitate, adica e ca si cum nu ar costa nimic apelul celui care te suna din Romania. Ar fi ca si cum te-ar suna daca ai fi in Romania, indiferent unde esti. Doar ca pe tine te va costa apelul primit. De la Orange ti-a spus si cat ar costa persoana care te suna din Romania si de ce plateste?

Jay
Campion certificat
@Laura, mulțumim de feedback, dar, vreau sa cred ca a fost o neînțelegere... pentru ca nu mi se pare în regula.. atat timp cat numarul este de Romania, nu e treaba mea unde se afla, n-ar trebui sa ma coste pe mine care sun, de aici din tara, pe acel număr.. ar însemna că taxează 2 persoane pentru același lucru..

Laura94
Junior
A spus ca va fi taxată cu 0,19 euro pe min de pe prepay sau cu 0,23 de pe abonament. Cică nu include minutele din abonament. Nu e nimeni de pe aici in Anglia cu un număr de România sa îl sun sa văd care este adevarul de fapt?

Jay
Campion certificat
În comunitate nu se fac publice date personale, pentru ca este un spațiu public, la care poate avea acces oricine.. insa, speram sa primim un răspuns oficial.. ca nu e ok, daca taxează ambele persoane..

Laura94
Junior
Nici mie nu mi s-ar părea normal deloc. De aia sunt așa intrigata. Eu cu număr de România in roaming sa nu pot primi apel de la persoane care au minute nelimitate naționale, fără sa fie taxați. Adică eu am mai sunat prin Egipt după o ruda plecată in vacanța și mi-au luat din minute, nu bani.

Salut, Laura!

In cazul in care tu te afli in Anglia si esti apelata de un numar Orange din Romania, cat timp persoana respectiva are minute in retea/nationale incluse, nu este tarifata suplimentar, ci consuma din resurse. Doar tu vei fi tarifata deoarece pe 1 ianuarie 2021, Marea Britanie si Gibraltar au iesit din Spatiul Economic European, in conformitate cu acordul de retragere dintre Uniunea Europeana si Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord.

Din pacate, nu exista momentan optiuni cu resurse de minute sau trafic de date in aceste tari. Insa, vrem sa stii ca s-a modificat doar modul de tarifare, functionalitatea serviciului a ramas la fel ca pana acum.
In intervalul 1 iulie – 30 septembrie, vom avea tarifele promotionale de mai jos aplicabile in roaming pentru Marea Britanie si Gibraltar.

Tarife abonament cu TVA:

  • Apel efectuat: SEE: 0.119 Euro / min
  • Apel primit: 0.119 Euro/min
  • Apel local: 0.119 Euro/min
  • Apel efectuat tari non-SEE: 1.547 Euro / min
  • SMS: 0.119 Euro
  • Trafic date: 0.0119 Euro /MB (12.19 Euro/GB)
  • MMS: 0.119 Euro

Tarife PrePay fara TVA:

  • Apel efectuat: SEE: 0.10 Euro / min
  • Apel primit: 0.10 Euro/min
  • Apel local: 0.10 Euro/min
  • Apel efectuat tari non-SEE: 1.3 Euro / min
  • SMS: 0.10 Euro
  • Trafic date: 0.010 Euro /MB (10.24 Euro/GB)
  • MMS: 0.10 Euro

delfinas
#StarMember
Poate că operatorul Orange a înțeles că te sună un număr Orange aflat în Anglia, nu în România și d-aia ți-a răspuns că plătește și cel care te sună, altfel nu se explică ce ți-a spus. Și mi se pare aiurea că tariful pe minut e mai mare la abonament decât la PrePay...