Nu sunt in tara si as dori un abonament in roaming pentru Germania

Denii
Începător
Nu am cartela de Romania, dar as dori un abonament in roaming pentru Germania si nu stiu cum sa fac. *tin sa mentionez ca nu sunt in tara*
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
În acest moment nu poți contracta un abonament nou cu resurse în roaming, deoarece abonamentul se livrează fie la adresa declarată din CI pe teritoriul Românie, fie contractul îl semnezi în Orange Shop/Store/Partener Orange. Folosirea resurselor exclusiv în roaming, are o perioadă de activitate de numai 60 de zile, deoarece pe o perioadă de monitorizare de 120 de zile, consumul tău de resurse incluse este folosit majoritar în afara teritoriul Românie. În concluzie, în acest moment nu este rentabil achiziționarea unui abonament cu resurse naționale și roaming pentru a fi utilizat exclusiv în roaming. Soluții de moment, pentru a avea acces la un număr de România Este achiziționarea unui număr prepay pe care să-l încarci cu credit și să fi tarifat la prețul standard sau să iei un abonament de voce și net de la Digimobil și toate serviciile utilizate în roaming sunt taxate, cu mențiunea că opțiunea de roaming se poate activa la 6 luni de la achiziția abonamentului. Așa cum ți-au mai recomandat colegii, cel mai ok pentru tine este o cartela locală din Germania, acu nu știu dacă este bine și dpdv financiar pentru tine. Succes!

6 Răspunsuri 6

Jay
Campion certificat
Salut! Roamingul, in momentul de fata nu este pentru consum permanent in afara tarii, ci pentru consum ocazional.. resursele trebuie folosite majoritar in tara, ca sa poti folosi din ele si in afara tarii.. Ai un topic si alte informatii in link-urile de mai jos.. https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see https://www.orange.ro/newsletter/pdf/Ghid_Roaming_Abonament.pdf https://www.orange.ro/help/assets/documents/lista_documente-politica-de-utilizare-rezonabil%C4%83-a-serviciilor-roaming.pdf

FaraUnID
Campion certificat
Din moment ce nu esti in tara, nu vad cum ai putea contracta un abonament deoarece SIM-ul si contractul fie se trimit la adresa de corespondenta fie se ridica personal dintr-un Orange Shop in baza actului de identitate. Daca aveai un SIM prepay Orange activ exista varianta trecerii lui pe Yoxo, direct din aplicatie si activarea optiunii de 39 lei care ofera resurse valabile in roaming.

FLo1
#StarMember
@Denii: Bun venit în Comunitate. Orange oferă abonamente doar rezidenților. Cum tu nu ești în țară, nu vei avea posibilitatea încheierii unui abonament. Găsești detalii aici: https://www.orange.ro/help/arhiva/info-portareacte-abonare/ce-acte-sunt-necesare-unei-persoane-fizice-pentru-a-incheia-un-abonament-nou-la-orange-31281

Vio73
#StarMember
Salutare! Cred că nici nu este indicat, atâta timp cât nu ești în țară! Îți recomand să îți faci rost de un prepay local și să-l folosești pentru apeluri prin wathapp. Sau comanzi din țară un prepay și folosești totul prin wathapp și cu wifi local. Dacă îți comanzi abonament, nu prea poți folosi mai deloc resursele în roaming, atâta timp cât nu l-ai folosit inițial în țară. Nu mai vorbesc despre faptul că nu prea ai cum să-l faci direct de acolo! Baftă!

Razvan
#StarMember
În acest moment nu poți contracta un abonament nou cu resurse în roaming, deoarece abonamentul se livrează fie la adresa declarată din CI pe teritoriul Românie, fie contractul îl semnezi în Orange Shop/Store/Partener Orange. Folosirea resurselor exclusiv în roaming, are o perioadă de activitate de numai 60 de zile, deoarece pe o perioadă de monitorizare de 120 de zile, consumul tău de resurse incluse este folosit majoritar în afara teritoriul Românie. În concluzie, în acest moment nu este rentabil achiziționarea unui abonament cu resurse naționale și roaming pentru a fi utilizat exclusiv în roaming. Soluții de moment, pentru a avea acces la un număr de România Este achiziționarea unui număr prepay pe care să-l încarci cu credit și să fi tarifat la prețul standard sau să iei un abonament de voce și net de la Digimobil și toate serviciile utilizate în roaming sunt taxate, cu mențiunea că opțiunea de roaming se poate activa la 6 luni de la achiziția abonamentului. Așa cum ți-au mai recomandat colegii, cel mai ok pentru tine este o cartela locală din Germania, acu nu știu dacă este bine și dpdv financiar pentru tine. Succes!

queensoft
Explorator
Aranjezi cu cineva din Romania, face abonament pe numele lui/ei, cu optiunile dorite de tine, iti trimite prin posta/surier cartela SIM. Bineinteles, sint destule limitari (cum au spus colegii mai sus, despre roaming), dar si alte obstacole (sa gasesti asemenea persoana, de incredere - incredere in ambele sensuri).