Blocare numar suspicios

qmariax
Începător
De cateva zile ma suna un numar de orange incontinuu. Ma suna de 70 de ori pe zi (nu glumesc). Cand raspund, e o voce de barbat mai in varsta care tipa "MA AUZI???" si apoi injura. Am impresia ca este o inregistrare. Numarul este 0750695194. Am blocat numarul, dar incepe sa ma sune cu numar privat. Nu mai rezist, ma dispera psihic. Stie cineva cum pot sa gasesc persoana? Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Buna! Imi pare rau pt situatia ta neplacuta! Din pacate, nu poti gasi persoana aceea decat cu ajutorul politiei, uneori nici asa, daca e numar de Prepay. Poti, insa, sa blochezi si numere private. Iata cum: - daca ai un telefon Huawei (capturi pe fond negru), deschizi aplicatia de apeluri si gasesti 3 puncte in coltul dreapta sus, apesi pe ele si-ti apare un meniu, din care alegi "Blocat", apoi activezi ce categorie vrei tu sa blochezi. - daca ai Samsung (capturi pe fond alb), mergi la "Apeluri (Telefon)", apesi cele 3 puncte de langa lupa de cautare, apesi pe ele, alegi "Setari apeluri", apoi "Blocare numere" si activezi "Blocare numere necunoscute/private". O sa primesti notificari ca ai fost apelat, dar macar nu-ti mai suna telefonul. Gandeste-te cine ti-ar vrea "binele" si e glumet din jurul tau, poate afli singura cine te streseaza.

17 Răspunsuri 17

Vio73
#StarMember
Bun venit în Comunitate! Eventual, poți face plângere la Poliție, dacă zici că l-ai blocat și sună cu număr privat. Alte soluții nu prea văd, pentru că nu are cu ce să te ajute Orange sau altcineva. Asta sună a infracțiune! Succes!

Miha_Z
#StarMember
Datele despre numere sunt confidentiale. Dar tu ai varianta de a merge la politie sa faci o sesizare fata de acel numar si sa le comunici insistenta si injuriile aduse. Daca numarul este la abonament va fi identificat usor.

delfinas
#StarMember
Buna! Imi pare rau pt situatia ta neplacuta! Din pacate, nu poti gasi persoana aceea decat cu ajutorul politiei, uneori nici asa, daca e numar de Prepay. Poti, insa, sa blochezi si numere private. Iata cum: - daca ai un telefon Huawei (capturi pe fond negru), deschizi aplicatia de apeluri si gasesti 3 puncte in coltul dreapta sus, apesi pe ele si-ti apare un meniu, din care alegi "Blocat", apoi activezi ce categorie vrei tu sa blochezi. - daca ai Samsung (capturi pe fond alb), mergi la "Apeluri (Telefon)", apesi cele 3 puncte de langa lupa de cautare, apesi pe ele, alegi "Setari apeluri", apoi "Blocare numere" si activezi "Blocare numere necunoscute/private". O sa primesti notificari ca ai fost apelat, dar macar nu-ti mai suna telefonul. Gandeste-te cine ti-ar vrea "binele" si e glumet din jurul tau, poate afli singura cine te streseaza.

qmariax
Începător
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Am fost deja la poliție și efectiv mi-au zis ASTA ESTE:))) probabil singurul mod ce a scapa e sa schimb numărul 😞 eram curioasa dacă a mai pățit cineva așa ceva sau dacă e vreo scamatorie

delfinas
#StarMember
Cu placere! Daca poti schimba numarul de telefon, fa-o si fii atenta cui dai noul numar! E bine sa ai doua numere, unul pt cei in care ai incredere si unul pt restul, pe care sa-l poti inchide oricand. Nu-l da pe site-uri gen olx, nu-l folosi pe aplicatii gen Viber, WhatsApp decat cu cei pe care ii cunosti bine! Pana una-alta, blocheaza-l asa cum ti-am scris mai sus, poate se plictiseste si inceteaza cu "glumele".

Vio73
#StarMember
Eu, de exemplu, nu răspund la apeluri anonime, lucru ce te sfătuiesc și pe tine s-o faci! Efectiv îl lași să sune aiurea și cred că dacă o va face de mai multe ori, se va plictisi și va renunța! Dai telefonul pe silent și răspunzi doar la numerele care sunt în regulă! Cred că e destul de simplu!

FaraUnID
Campion certificat
@qmariax 1. In prima faza formuleaza o sesizare oficiala catre Orange. Numarul 0750695194 este in reteaua lor, prin urmare au acces la istoricul lui. Astepti reactia lor oficiala si masurile intreprinse. 2. In functie de raspunsul Orange poti mergi la Politie si depune o PLANGERE CU NUMAR DE INREGISTRARE, la care sa atasezi un desfasurator din care sa reiese faptul ca numarul respectiv te apeleaza de foarte multe ori in intreval scurt de timp si ca in acest fel iti este incalcat dreptul la viata privata, precum si raspunsul primit de la Orange. In acel fel, militica nu o sa poata sa mai spuna va "asta e" si va fi obligat sa demareze o ancheta. Exista posibilitatea tehnica de localizare a acelui telefon, chiar daca este in el se afla o cartela prepay.

TheSpecialist
Maestru
Ar mai fi o soluție. Înregistrezi un mesaj , cu vocea altei persoane, nu a ta, de genul "numărul apelat nu este înregistrat în rețeaua Orange / the number you have called ...." apoi îl setezi sa ruleze atunci când întra mesageria vocala și pui telefonul pe mod Avion timp de 2 zile. Practic , de câte ori va suna persoana respectiva, ii va intra acel mesaj "oficial" cum ca numărul a fost dezactivat. E adevărat, toți cei care te vor suna , vor primi acest mesaj , dar cu rudele și prietenii poți comunica și prin alte căi, in acest timp ( whatapp, messenger, etc). Bafta !

DC
Junior entuziast
Vad ca nimeni nu ti-a dat solutia completa. Foloseste o aplicatie de blacklist( call blocking), sunt atatea. Si gratuite si cu bani. Iti recomand Call Blocker, e gratuita si are o icoana rosie cu un receptor alb. Sau aplicatia de blocare apeluri din AVG antivirus. Ambele sunt bune, si pot bloca inclusiv numere anonime. In plus, Call Blocker are si optiunea de a permite doar apelurile celor din lista ta de contacte, si de a da ocupat la orice numar necunoscut sau anonim. Si mai mult de atat, daca ai abonament cu nelimitat national, cauta un numar nealocat, cu mesaj ca numarul nu este valabil si pune redirectionare catre el in caz de apel ocupat. Asa, ce necunoscut suna, va primi ocupat de la tine din cauza aplicatiei de blocare si apelul se va duce catre un numar nealocat, fiind sanse mari dupa 3-4 apeluri sa scapi definitiv de problema.

FaraUnID
Campion certificat
Din punctul tau de vedere care ar fi "solutia completa" ?!?!?!? Initiatoare a intrebat cum poate identifica posesorul numarului de telefon 0750695194, iar solutia ta este utilizarea unui firewall !!! Cum ajuta un firewall la identificarea posesorului unui numar de telefon???

DC
Junior entuziast
Numarul este un numar de abonament. Fara o plangere scrisa la politie, niciodata Orange nu va da nicio informatie. Chiar daca politiei va da informatii, nu-i va da initiatoarei nimic. Orange colaboreaza cu institutiile statului de nevoie, si nu o va face cu clientii. Pentru ca GDPR, pentru ca amenzile sunt uriase. Neoficial, orice angajat al unei francize Orange cu acces la 4sales sau EPOS ii poate spune cine e in spatele numarului. Toti pot vedea, dar cine-si risca slujba sa dea unei necunoscute genul ala de informatii? Deci solutia era sa scape de stress, nu sa identifice o persoana. Care poate da vina pe copii, pe nestiinta etc. Daca o sa auziti ca in Romania se va da mai mult de o amenda pentru asa ceva, va dau eu 10 lazi de bere. Nici politia, nici operatorul, n-o sa consume resurse si n-o sa-si ocupe personal platit destul de bine ca e un utilizator suparat ca primeste apeluri. E ca si cum politia ar plati 2 agenti ca in jumatate de luna sa prinda pe cineva ca a furat 3 kg de mere. Ar fi resurse folosite complet aiurea, salarii date degeaba, si niciun sef nu o va face, chiar daca pentru public zice ca da, ca-l obliga legea. Si apelurile, si mailurile, intra la comunicatii. Daca s-ar sanctiona drastic asa ceva, s-ar umple puscariile, avand in vedere ca 80% din traficul de e-mail-uri e reprezentat de spam.

FaraUnID
Campion certificat
@DC Afla ca eu am trecut printr-o experienta similara cu un operator economic (Danelys Prest) ce putea identificat pe baza numarului de telefon, acesta fiind public si intrand in categoria Business Contact, fara sa se incalce GDPR-ul. Sistematic primeam SMS-uri comerciale nesolicitate din partea lor fara posibilitatea de dezabonare. Spam in cel mai pur sens al cuvantului. Degeaba adaugam numarul in black list, activau un SIM prepay nou si reluau povestea. Jegurile alea s-au linistit dupa ca am depus o plangere catre Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, deoarece si-au luat o amenda pe care au simtit-o cu varf si indesat. Au fost amendati pentru prelucrare ilegala de date cu caracter comercial, spam, incalcarea dreptului la viata privata, iar numerele de telefon de pe care au fost trimise acele SMS-uri au fost dezactivate. In momentul in care se depune o plangere, institutiile de forta sunt obligate sa ofere un numar de inregistrare, sa demareze o ancheta si sa ofere un raspuns.

DC
Junior entuziast
Companiile(persoanele juridice) nu intra sub incidenta si protectia GDPR. Ala e un abonament detinut de o persoana fizica. E ceva mai complicat. Cat timp cineva se asociaza singur cu numarul de telefon, nu e o problema. Dar cand o companie de comunicatii ofera tertilor date ce asociaza un numar de telefon cu o persoana fizica, o poate face in conditii mult mai stricte. Sa incerce initiatoarea sa depuna plangere la politie, sa vada ca ea nu va primi niciodata acele informatii.

FaraUnID
Campion certificat
E buna asta cu (,) companiile care nu intra sub incidenta GDPR..... Daca nu intra sub incidenta GDPR de ce au nevoie de autorizatie de operator de date cu caracter personal, de ce au ofiter sau deprtament responsabil de aplicarea GDPR, de ce au pe site politica de confidentialitate ??? Daca aceste companii nu intra sub incidenta GDPR, de ce servicii precum Tubi TV https://gdpr.tubi.tv/ , Crackel TV https://www.crackle.com/out-of-region.html , Pluto TV https://corporate.pluto.tv/thanks-for-watching/ nu sunt disponibile in Romania pe motiv de GDPR ?!?!?!?!? Cum explici asta???? In cazul meu acele SMS-uri veneau de pe numere de prepay, nu de pe abonament de persoana fizica. Cu toate acestea, posesorul acelui numar de telefon a fost identificat si sanctionat. Prin urmare "solutia competa" oferita de tine - firewall - si companiile nu intra sub incidenta GDPR nu are nici un randament in acest caz.