LG anunta telefoane care vor beneficia de update la Android 12 și Android 13

FaraUnID
Campion certificat

In urma cu putin timp LG anunta ca inchide diviza de smartphone si ca se va retrage de pe acest segment https://comunitate.orange.ro/questions/2646379-anuntul-iesirii-lg-piata-smartphones-iminent

Anuntul initial a generat destul de multe întrebări fără răspunsuri concrete legat de suportul oferit pentru telefoanele deja lansate si ce va utma pentru posesorii de telefoane LG.

In prima faza LG a promis doar că va oferi suport software pentru anumite modele, după care a revenit și a menționat modelele premium care vor primi actualizări software, menționând inclusiv update-ul la Android 13.

Compania vine cu un nou comunicat in care mentioneaza care modele vor fi actualizate și care vor primi doar Android 12 sau chiar și următoarea versiune.

1. Modelele LG care vor beneficia de Android 11 anul acesta:

  • Aprilie 2021 -> LG Velvet 5G
  • Trimestrul 3 2021 -> LG G8X
    • Trimestrul 4 2021
    • LG Velvet 4G

      LG G8S

      LG Wing

      LG K52

      LG K42

2. Fără perioadă de lansare clară
LG V50
LG V50S
LG Q31
LG Q51
LG Q52
LG Q61
LG Q70
LG Q92
LG Q9 One

LG Coreea listează însă și modelele care vor primi următoarele versiuni de software, Android 12 și Android 13. Se pare că cei care au cumpărat telefoanele companiei din gamele superioare din ultimul an, vor beneficia și de update la aceste versiuni.

1. Android 12
LG Wing
LG Velvet
LG Velvet LTE
LG V50s
LG V50
LG G8
LG Q31
LG Q52
LG Q92

2. Android 13
LG Wing
LG Velvet
LG Velvet LTE

LG a lansat anumite actualizări de sistem doar pentru piața din Coreea de Sud, fără să ofere acel software și în alte regiuni. Astfel, versiunea de Android 13 pentru modelele Wing și Velvet ar putea să nu fie distribuite în restul lumii.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/lg-listeaza...