Credit reîncărcare cartela nouă

Mishu_08
Începător
Salutare! Am o cartela nouă cu un credit de 5 euro inițial...! Dacă reîncarc cu încă 5 euro, pot activa opțiunea de 10 euro? Vă mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Mishu 08: Bun venit în Comunitate. Conform poveștilor marca Orange, ”resursele standard ale cartelei PrePay (corespunzătoare opțiunii cu 6 euro credit) au o anumită perioadă de activitate şi de grație, care încep din ziua efectuării primului apel, ora 00:00. După epuizarea creditului sau expirarea celor 60 de zile de activitate, poţi apela doar numerele gratuite şi poţi fi apelat timp de încă 12 luni.” (https://www.orange.ro/help/ce-trebuie-s-tiu-dup-ce-activez-o-cartel-sim-prepay-189 ) Comment: Activarea unui SIM se face la primul apel, prin activarea unei opțiuni cu minute aferente creditului existent. Deci nu vei putea să mai adaugi la acel credit încă o altă sumă pentru o opțiune diferită de cea inițială. Totuși, îți recomand să încerci într-un SHOP Orange și poate achiziția și activarea se va face direct cu opțiunea dorită.

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember
@Mishu 08: Bun venit în Comunitate. Conform poveștilor marca Orange, ”resursele standard ale cartelei PrePay (corespunzătoare opțiunii cu 6 euro credit) au o anumită perioadă de activitate şi de grație, care încep din ziua efectuării primului apel, ora 00:00. După epuizarea creditului sau expirarea celor 60 de zile de activitate, poţi apela doar numerele gratuite şi poţi fi apelat timp de încă 12 luni.” (https://www.orange.ro/help/ce-trebuie-s-tiu-dup-ce-activez-o-cartel-sim-prepay-189 ) Comment: Activarea unui SIM se face la primul apel, prin activarea unei opțiuni cu minute aferente creditului existent. Deci nu vei putea să mai adaugi la acel credit încă o altă sumă pentru o opțiune diferită de cea inițială. Totuși, îți recomand să încerci într-un SHOP Orange și poate achiziția și activarea se va face direct cu opțiunea dorită.

Mishu_08
Începător
Mulțumesc frumos! Foarte util răspuns!

Jay
Campion certificat
Salut! Dacă la activarea cartelei s-a activat si o opțiune automat și nu ai folosit deloc resursele, ar trebui sa poți primi înapoi acei 5€ sub forma de credit, contactand serviciul clienți și, dacă încarci cu încă 5€ credit, sa poată fi activata opțiunea de 10€.. Ai in link un topic mai vechi, care te-ar putea ajuta.. https://comunitate.orange.ro/questions/2141464-solicita-creditul-optiune-prepay

FLo1
#StarMember
Mishu: Cel mai bine (inainte de activarea cartelei) ia legătura cu cei de la Serviciul clienți (fie în Orange Shop, fie telefonic/chat). Ei îți vor spune dacă vor (pot) sau dacă politica ”activării acelei opțiuni de 5/6 euro” (în locul alteia preferențiale) este imposibil de schimbat. Ce este clar e faptul că nu vei avea un SIM activ cu credit pe care ulterior să activezi ce opțiune cu minute dorești. Opțiunea cu minute se va activa implicit, la primul apel.

GOLDzila
Explorator
Daca nu ai folosit nici o unitate din opțiune (minute , sms , net ) poti trimite sms cu textul CREDIT la 321 si ai 5 euro inapoi pe cartela . Reîncarci cu inca 5 si apoi activezi opțiunea de 10 care te interesează .

teacher_
#StarMember
Salut! Din experiența mea prepay, in varianta propusa de tine, se poate. Daca ai 5 Euro (nu opțiune) inițial, și mai încarci încă 5 Euro (nu opțiune), vei avea un total de 10 Euro, pe care poți să-i folosești cum dorești. Am făcut și eu combinații din astea, nu odată. Aveam 3 euro, și mai primeam 3 prin transfer, sau reîncărcam, pentru a activa o opțiune mai mare.

DanielaH
Moderator
@Mishu 08, ai reușit să activezi opțiunea de 10 euro? Cum ai procedat?