Revolut modifica termenii si introduce noi comisioane si taxe - discutii si alternative

Anonim
Neaplicabil

Probabil unii aveti conturi la Revolut, stiti ce e si cu ce se mananca. Am primit informare, pe care o voi pune integral aici:

"These changes will take effect on April 23, 2021.

ATM Withdrawals

If you're on a Standard plan

As a reminder, there is currently a RON 800 limit on free monthly ATM withdrawals on our Standard plan. After this, you begin paying a 2% fee. We are changing this, by adding a limit on the total number of ATM withdrawals as well, and by setting a minimum fee once your free allowance runs out.

Going forward:

Your RON 800 free monthly limit will remain the same, and once you hit it you will still begin paying a fee.
We are also introducing a limit of five ATM withdrawals as well. Once you hit this, you will also begin paying a fee.
Both of these limits apply independently. You will start paying a fee as soon as you hit one, even if you don’t hit the other.
The fee is still 2%, but we are adding a minimum fee of RON 5. This means you will pay the greater of RON 5 or 2% of the withdrawal.

If you're on a Plus, Premium or Metal plan

Our free ATM withdrawal limits for Plus, Premium and Metal customers will remain the same, and we are not limiting the number of withdrawals you can make fee-free on these plans. Fees on ATM withdrawals above these limits will stay the same, at 2%, but we are also introducing a minimum fee of RON 5 per withdrawal.

International Money Transfers

Our most popular payment types, used by over 90% of our customers, will remain fee-free. These include:

Free local bank transfers in your home currency
Free local and international transfers in Euros to any country within SEPA (which includes EU/EEA countries, the UK, Switzerland)
Free transfers to other Revolut customers (peer-to-peer) in any country in the world

The following fee changes will only affect customers sending money outside the SEPA area (which includes EU/EEA countries, and the UK, Switzerland), or if you are making a cross-border transfer in a currency other than Euros.

Currently, Revolut offers two types of international transfer: “cross-border” transfers and “SWIFT” payments. They each have two separate allowances:

- Standard and Plus customers get one free cross border transfer per month, then pay RON 2.5 per transfer. SWIFT transfers cost either RON 15 or RON 25, depending on currency.
- Premium and Metal customers do not pay fees for cross-border transfers and get one free SWIFT transfer per month, and then pay RON 15 or RON 25, depending on currency.

What’s changing

We are combining “cross-border” and “SWIFT” into one simple and transparent category we call “international payments”.

International transfer fees will range between RON 1.5 and RON 25, depending on how much you transfer and where. Our Premium and Metal customers will still benefit from an allowance of payments for free.

Standard and Plus. No fee-free allowance. These plans are best suited for those who only occasionally send international transfers.

Premium. One fee-free international payment per month. Best for people who make international transfers on a monthly basis.
Metal. Three fee-free international payments per month. Best for those who frequently send international transfers."

Ce veti face, veti ramane clientii lor sau veti renunta? Eu ma gandesc deja sa renunt asa usor la ei. Ma afecteaza si deranjeaza tot mai mult taxele noi introduse, iar de planurile platite nici nu poate fi vorba, aleg oricand siguranta unei banci romanesti, ba chiar scapi de comisioane...

10 Răspunsuri 10

RafaHelper
#StarMember
Pentru mine nu se schimba nimic, de la ATM nu retrag, plati in conturi din afara României nu fac, deci nu voi renunta la serviciu.

FaraUnID
Campion certificat
Nu utilizez Revolut din simplul fapt ca nu este un serviciu cu prezenta fizica oficiala in Romania. Adica nu exista autorizatie BNR pentru el, iar in momentul in apar ceva probleme care necesita interactiune fizica (,) cu un consultant..... incepe adevarata distractie. Pe langa aceste aspecte Revolut se afla in UK, care UK nu mai face parte din EU, ceea ce face procedurile ceva mai anevoioase deoarece nu sunt obligati sa respecte reglementarile comisiei europene. In alta orine de idei, cam toate institutiile bancare au inceput sa adauge taxe si sa rectiveze comisioane extra dupa acel lockdown de anul trecut, pentru ca au observat o crestere a tranzactiilor in online si au vazut in asta o paine de mancat. Pentru mine nu ar fi o noutate sa citesc, in viitorul mai mult sau mai putin indepartat faptul ca Orange Money va percepe comision de administrare lunar, iar dupa un anumit prag tranzactionat sa percepa anumite taxe.

Neaplicabil
Nimic ce-i gratis nu durează o veșnicie 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Pana intr-un anumit punct pot sa inteleg aplicarea unor anumite comisioane care sa acopere in mare parte cheltuilelile legate cu personal, aplicatie, servere, securitate, data center, conexiunile vpn securizate, dezvoltare, etc, etc. Dar aplica-le, trai-ti-ar familia, la momentul semnarii contractului si respecta-le pe toata perioada cat acel contract ramane activ. Pentru mine unu contract ar trebui sa fie sfant, cat timp fiecare parte isi respecta angajamentul. Am batut palma pentru un lucru - acel lucru ramane valabil pe toate perioada derularii contractului, indiferent de evolutia pietei. Cel mai de rahat (turcesc) lucru este cand semnezi contractul pe anumite clauze, iar dupa 6 luni, 8 luni sau un an te trezesti ca acel contract devine apa de ploaie si ca nu esti alceva decat o vaca de muls pentru prestatorii de servicii. Am avut cont BCR si implict George cu ZERO absolut pe partea de taxe si comisionae, la momentul deschiderii contului. Dupa acel lockdown au inceput sa comisioneze 4,5 lei / lunar administrarea contului. Pai [CENZURAT], pentru ce am mai semnat acel angajament si ce valoare juridica are el daca voi efectuati modificari unilaterale in functie de starea vremii!

Razvan
#StarMember
Folosesc rar pentru achizitii de pe aliexpress si netflix, așa că momentan nu mă impactează și nu renunț la el. cand vor pune taxă lunară, posibil să renunț.

Lucifer
Cunoscător
Am ignorat Revolut de la bun inceput. Era clar ca ofera o multimea de beneficii si gratuitati (plus bani gratis) pentru a atrage cat mai multi utilizatori pentru a putea scoate mai multi bani de la investitori. Modul lor de business nu era sustenabil de la bun inceput. De ceva timp incoace incep sa introduca restrictii/limitari si sa bage taxe si comisioane folosind metodologia "boiling frog", adica incetul cu incetul vor pune mai multe restrictii si vor adauga mai multe taxe si comisioane. De asemenea absenta fizica in Romania nu e o mare problema, dar lipsa reglementarii din partea BNR si locatia in afara UE e un "deal breaker" cel putin pentru mine.

Iulian_16
Junior entuziast
Modificarea nu afecteaza in mare parte utilizatul normal al contului/cardului revolut. Tranzactii online fara comision(local - Europa-Sepa).Eu am asociat spre ex un cont BCR la contul Revolut tocmai ca sa nu mai ma jecmaneasca de comisioane BCR-ul la scos bani din alte bancomate sau diverse tranzactii online pe care le comisioneaza aiurea.Ca alternativa am si cont la Libra Bank gratis si in ron si in euro, gratis si card si fara comisioane la tranzactii online catre oricine si l am asociat cu un cont Monesse. (cum este BCR+Revolut). La Monesse nu au schimbat politicile din contract privind comisioanele sau orice bazaconie noua.

Razvan
#StarMember
Mi se pare ca au introdus comisioane la tranzacții online, în afara SEE, probabil tranzacțiile pe aliexpress vor fi comisionate.

Iulian_16
Junior entuziast
Asociezi revolutul cu gpay sau paypal si faci si plati pe extern.

Razvan
#StarMember
Merci, așa voi face.