Oferta portare Oppo reno4 lite

Ioan_Marian
Junior entuziast
Am vazut pe site-ul Orange, la sectiunea portare ca poti obtine un oppo reno4 lite Link:https://www.orange.ro/abonamente/oferta-portare/
Intrebarea mea ar fi: pe site este specificat ca se poate achizitiona cu 9 euro diferenta si 15 euro pe luna timp de 24 luni(abonament 5g cu net si minute nelimitat), corect?, sau 9 euro rata si 15 euro abonament?
Multumesc mult!
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Atat la Orange cat si le concurenta exista ofertele standard, adica ofertele publice afisate pe site, cat si ofertele - hai sa le numim "speciale" la care tu ca si muritor de rand nu ai acces in mod direct. Pot oferte disponibile exclusiv online si la care au acces doar anumiti consultati, din anumite deprtamente. Pot unele oferte locale sau regionale valabile doar in zonele in care au fost implementate. In momentul de fata, la Orange, daca beneficiezi de acoperire 5G cel mai avantantajos pachet ar fi aceasta combinatie: Abonament Smart 15 in varianta SIM Only cu 30% reducere + achizitie de telefon 5G in rate pe factura (daca nu-ti permiti plata intergrala la pret standard). Acuma.... daca tu reusesti sa obtii si alte beneficii extra ca urmare a faptului ca te portezi, foarte bine. Trimite-le o solicitare in acest sens, spune-le ca vrei sa fii contactat de catre un consultant din departamentul specializat si vezi ce poate oferi acesta. Oferta expusa de tine in primul mesaj este ok, daca nu te deranjeaza faptul ca platesti pentru 5G si o sa ai acces doar la 4G, iar peste 2 ani pretul abonamentului aka 15 euro lunar va fi enorm raportat la ce va oferi piata la momentul respectiv In functie de bugetul tau poti negocia pentru telefon 5G ca si oferta de portare: Xiaomi Mi 10T Lite 5G, OnePlus Nord N10 5G sau Huawei P40 Lite 5G (fara Google) care sunt cam in acelasi pret standard cu Reno4 Lite

22 Răspunsuri 22

RafaHelper
#StarMember
Salut @Ioan Marian, ‏‏‎ ‎ Conform ofertei vei achita prima data 9 euro pe telefon, iar mai apoi timp de 24 de luni vei plăti lunar doar abonamentul, adică 15 euro cu tot cu TVA. Preturile sunt valabile la portarea unui abonament dintr-o alta rețea. Mai multe detalii poți primi intr-un magazin Orange: https://www.orange.ro/shops/ ‏‏‎ ‎ Abonamentul Smart 15 cu acces la rețeaua 5G include: - Internet Nelimitat - 8.40 GB limita în roaming SEE - nelimitat minute și SMS naţionale și în roaming SEE - 600 minute internaţionale - Orange TV Go acces la 32 canale TV. Traficul în Orange TV Go și Movie Go se consumă din traficul inclus în Pachet. - Orange Cloud 25 GB spațiu de stocare. - Orange Antivirus cu licență, pentru Android, susținut de Bitdefender. ‏‏‎ ‎ Atenție, modelul Oppo Reno 4lite nu suporta 5G! ‏‏‎ ‎ Daca te-a ajutat acest raspuns nu uita sa apesi ❤ sau sa il marchezi ca solutie.

FaraUnID
Campion certificat
@Ioan Marian 9 euro rata + 15 euro pret abonament = 24 euro lunar. Aceasta este suma pe care trebuie sa o platesti lunar timp de 24 de luni. Asta daca nu-ti mai baga pe gat si o sigurare pentru telefon. Daca te-a ajutat acest raspuns nu uita sa apesi ❤ sau sa il marchezi ca solutie.

Ioan_Marian
Junior entuziast
@FaraUnID Esti sigur? Nu mi se pare prea rentabil, ar veni total pe luna undeva la peste 120 lei :))), pe un telefon de 1499 lei, cu banii astea iti faci rata la un iphone :).....

Ioan_Marian
Junior entuziast
@rafa.helper mersi, dar internetul este nelimitat si la viteze 4g nu?, voi putea utiliza beneficiile si daca mer pe 4g?

FaraUnID
Campion certificat
Orange a avut aceeasi strategie de marketing si in cazul AdWords. Exista un topic deschis pe aceasta tema aici https://comunitate.orange.ro/questions/2360618-pret-diferit-avans-telefon-rate In reclamele adwords listau telefoane performante si extrem de scumpe la preturi de 120 lei pentru ca in momentul in care efectuai click pe acel anunt si ajungeai in magazinul online, constatai faptul ca pretul exprimat era in realitate rata lunara x 24 de luni fara a fi inclus si pretul abonamentului. Pe langa aceste practici, abonamentele Orange din oferta comerciala actuala (cel putin cele cu valoare mica) nu ofera subventii spectaculoase la achizitie de terminal. Daca tu reuseti sa cumperi acel telefon la doar 9 euro impreuna cu abonamentul Smart 15, bravo tie! Eu unul nu am nici emotie sau invidie. Oricum acel Oppo este un telefon de duzina fara sa exceleze la un capotiol anume. Doar ca, asa cum s-a mentionat deja, telefonul respectiv nu este 5G chiar daca abonamentul Smart 15 ofera acces la reteaua 5G. In acest caz nu stiu cat de rentabila este ofera, privita in ansamblu si pe termen lung. Mai bine solicita o oferta de portare pentru un telefon 5G.

Ioan_Marian
Junior entuziast
@FaraUnID, deci vrei sa spui ca internetul nelimitat din oferta este doar la viteze 5g?, si daca voi utiliza 4g am o limita sau?

FaraUnID
Campion certificat
In cazul abonamentului Smart 15, internetul national este nelimitat indiferent de tehnologie (3G / 4G / 5G). Asta daca nu au ei ceva chichite prin TCG referitoare la principiul utilizarii rezonabile. Doar ca: Din punctul meu de vedere, la momentul acesta nu este rentabila contractarea unui abonament 5G. Cu atat mai putin in cazul in care optezi pentru achizitie terminal 4G, pentru ca: - la ora actuala, in Romania 5G este o gluma proasta; - nu exista cardul legal pentru infrastructura 5G; - dintre toate telefoanele comercializate de Orange, modelele de la Huawei sunt singurele comatibile cu benzile utilizate de Orange; - practic vei plati pentru o tehnologie pentru care nu exista cardrul legal si nici garantii; In momentul in care 5G-ul va fi reglementat si disponibil la nivel national, preturile abonamentelor cu acces 5G vor scadea simtitor. Ca sa fiu mama omida..... cred ca orice abonament de minim 10 euro va avea acces 5G si trafic nelimitat.

mihai_13
Maestru
- Ioan Marian ; Si 4G este nelimitat , nu numai 5G .

Ioan_Marian
Junior entuziast
@FaraUnID, Stiu ca tehnologia 5g nu este disponibila momentan si ca da, probabil ca peste 2 ani cand o sa apara, nu este rentabila dar oricum expira contractul pana atunci. Din ce m-am documentat ar mai fi o ofera cu 4 euro rata telefon si 10 euro abonament dar ai 20 gb parca si mai putine beneficii la 14 euro, cum vine asta:))

FaraUnID
Campion certificat
Cel mai probabil, daca lucrurile merg in directia corecta, acoperirea 5G cel putin la nivel de oras resedinta de judet va disponibila undeva prin toamna. De regula tot prin toamna au loc cele mai multe lansari de telefoane, iar tot in toamna operatorii ajusteaza portofoliul de abonamente. Nu ar fi exclus ca prin toamna abonamentele de minim 10 euro sa ofere internet national nelimitat. Acel abonament Smart 15 se poate obtine la 10 euro lunar daca optezi pentru achizitie de telefon in rate fara a beneficia de alte subventii.

Ioan_Marian
Junior entuziast
@FaraUnID, un exemplu de astfel de abonament cu 10 euro?

FaraUnID
Campion certificat
Abonamentul Orange Smart 15 se poate obtine cu o reducere de 30%, adica la 10 euro lunar. Conditia esentiala este sa stii sa-ti joci bina cartile in faza de negociere si sa nimeresti peste un consultant dornic sa te ajute sa obtii acea reducere. In principiu cam orice abonament din oferta comerciala standard se poate obtine cu o reducere de 30% daca se opteaza pentru varianta SIM ONLY, adica fara achizitie de telefon.

Ioan_Marian
Junior entuziast
@FaraUnID, ok, dar pe mine ma intereseaza si un telefon, daca optez pentru only sim cu 10 si cu rata de 4 euro pt. telefon din ce vad, nu iesi tot pe acolo?. Avand in vedere ca vreau sa ma portez la ei din alta retea, ma gandeam ca au o gama mai variata de oferte.

FaraUnID
Campion certificat
Atat la Orange cat si le concurenta exista ofertele standard, adica ofertele publice afisate pe site, cat si ofertele - hai sa le numim "speciale" la care tu ca si muritor de rand nu ai acces in mod direct. Pot oferte disponibile exclusiv online si la care au acces doar anumiti consultati, din anumite deprtamente. Pot unele oferte locale sau regionale valabile doar in zonele in care au fost implementate. In momentul de fata, la Orange, daca beneficiezi de acoperire 5G cel mai avantantajos pachet ar fi aceasta combinatie: Abonament Smart 15 in varianta SIM Only cu 30% reducere + achizitie de telefon 5G in rate pe factura (daca nu-ti permiti plata intergrala la pret standard). Acuma.... daca tu reusesti sa obtii si alte beneficii extra ca urmare a faptului ca te portezi, foarte bine. Trimite-le o solicitare in acest sens, spune-le ca vrei sa fii contactat de catre un consultant din departamentul specializat si vezi ce poate oferi acesta. Oferta expusa de tine in primul mesaj este ok, daca nu te deranjeaza faptul ca platesti pentru 5G si o sa ai acces doar la 4G, iar peste 2 ani pretul abonamentului aka 15 euro lunar va fi enorm raportat la ce va oferi piata la momentul respectiv In functie de bugetul tau poti negocia pentru telefon 5G ca si oferta de portare: Xiaomi Mi 10T Lite 5G, OnePlus Nord N10 5G sau Huawei P40 Lite 5G (fara Google) care sunt cam in acelasi pret standard cu Reno4 Lite