Schimbare numar abonament cu alt numar de pe alta cartela

gabriel_32
Începător
Am un abonamet pe un numar de telefon si as vrea sa il schimb cu alt numar de pe alta cartela care nu are abonament , al doilea numar sa fie cel cu abonamentul iar primul sa fie la liber . S-ar putea?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
@gabriel_32, nu se pot schimba numerele tale de telefon intre ele, tehnic, acest lucru nu este posibil, in momentul de fata. Eu am vrut sa fac asta acum vreo 3 ani si mi s-a spus clar ca nu se poate si, mai exista in comunitate, un topic asemanator la care a raspuns un reprezentant Orange acelasi lucru.. daca il gasesc revin cu el. LE: Ai aici raspuns Orange.. https://comunitate.orange.ro/questions/2175760-schimbare-numere-telefon https://comunitate.orange.ro/questions/2553759-schimb-numarul-telefon-portat

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember
Salutare! Știu că se poate schimba contra unei sume, dar nu cred că se poate cu alt număr existent. Adică poți cere alt număr, dar nu cred că ți se poate da cel pe care îl ai pe un prepay sau alt abonament. Deci nu se poate ce dorești tu! Detalii ai pe aici: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-schimb-numrul-de-telefon-78 Mai sunt detalii și pe aici: https://comunitate.orange.ro/questions/1989518-taxa-schimbare-numar-telefon Succes!

Jay
Campion certificat
@gabriel_32, nu se pot schimba numerele tale de telefon intre ele, tehnic, acest lucru nu este posibil, in momentul de fata. Eu am vrut sa fac asta acum vreo 3 ani si mi s-a spus clar ca nu se poate si, mai exista in comunitate, un topic asemanator la care a raspuns un reprezentant Orange acelasi lucru.. daca il gasesc revin cu el. LE: Ai aici raspuns Orange.. https://comunitate.orange.ro/questions/2175760-schimbare-numere-telefon https://comunitate.orange.ro/questions/2553759-schimb-numarul-telefon-portat

FLo1
#StarMember
"Tehnic" se poate, doar că "politicile" operatorului numărul 1 nu permit acest aspect. Am încercat personal o rocadă similară dar motive din categoria "ofertă, vechime, context diferite între cele 2 numere" mi-au dat cu flit solicitării. Pe scurt, nici o șansă, dar a meritat încercat.

mihai_13
Maestru
ai o singura varianta ; sa-ti faci abonament pe nr de prepay dorit iar nr actual de abonament sa il treci pe prepay in momentul cand iti expira contractul . daca tii mai mult sa pastrezi nr de prepay la abonament poti opta acum sa-ti schimbi nr cu cel de pe prepay si sa-ti cumperi alta cartela prepay (renuntand la nr de abonament actual)

FLo1
#StarMember
@mihai_13: Nu faptul de ”cum pot avea abonament pe un număr de prepay X” este problema topicului, ci o soluție de ”a avea abonamentul de pe numărul Y pe numărul de prepay X”. Iar aici Orange spune ”Problemă soluționată! Nu se poate!”. Altfel, abonament nou pe numărul de prepay X e doar o formalitate. Dar nici condițiile nu sunt cele mai convenabile.

mihai_13
Maestru
Florin , eu si voi stim acest lucru (subiectul) dar haideti sa dam si solutii pentru prieteni - solutii de compromis dar asta "e" .

FLo1
#StarMember
Mihai, corect și de acord cu tine. Dar ce să-i faci dacă la aceste ”soluții” rețeaua numărul 1 îți răspunde ”s-a rezolvat! Nu se poate cum vrei tu!”? Sau când soluțiile oferite de rețeaua numărul 1 sunt departe de a fi aplicabile sau în cel mai rău caz nefezabile pentru beneficiar? Se pot da exemple, dar nu e subiectul topicului.