Activare SIM pe tableta Apple

ceacanaule
Junior entuziast
Buna, am o tableta Apple generatia 6 si am avut abonament la orange, pina aici toate bune si frumoase, dar am cumparat cartela orange si am vrut sa o activez si surpriza nu am putut, adica mi s-a spus ca nu se poate, numai daca bag cartela cumparata in telefon si activez optiunea dorita pe telefon iar apoi trebuie sa o introduc din nou in tableta si sa imi pun cartela mea in telefon .
Totul este o bataie de joc sau eu nu stiu sa activez direct pe tableta?Voi ce ziceti se poate sau am gresit eu cu ceva?
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Activarea cartelei SIM se poate face si pe tableta. Primul pas este sa iti dezactivezi PIN-ul accesand Settings > Mobile Data > SIM PIN. Apoi se pot activa optiuni din aplicatia MyOrange sau de la *100# (conectat la WiFi). @ceacanaule sa ne spui daca ai reusit.

5 Răspunsuri 5

MihaelaC
Community Manager
Salut. Când introduci cartela SIM în tabletă îți afișează ceva? Încearcă să mergi la Configurări - Date celulare (Settings - Mobile Data) și verifică dacă sunt active datele mobile. Aici ai mai multe detalii despre configurarea serviciului de date celulare pe iPad: https://support.apple.com/ro-ro/HT203089 Dacă este vorba despre o cartela PrePay tocmai achiziționată atunci da, este nevoie întâi să o introduci într-un telefon, să introduci codul PIN 0000 și apoi să activezi opțiunea dorită, iar ulterior o poți introduce în tabletă.

Vio73
#StarMember
Salutare! Cred că e mai ușor de configirat într-un telefon setările simului respectiv, dar nu că e imposibil să le faci și într-o tabletă. Dacă ești mai priceput, cu siguranță poți s-o faci și cu ajutorul tabletei! Baftă!

Neaplicabil
Hmm...se poate sa gresesc, si din pacate nu am cu ce sa testez teoria asta, dar daca tableta respectiva este una cu 3G/LTE, cu alte cuvinte daca are slot de SIM, nu vad de ce n-ai putea s-o activezi ca pe orice telefon. @Mihaela, e vreun motiv anume, sau vreun impediment de ordin tehnic pentru care un SIM nu se poate activa intr-o tableta...? Atata timp cat tableta respectiva are modul GSM si se poate inregistra in retea? Cum am zis, n-am incercat chestia asta, pentru ca n-am pe ce, si nu am niciun SIM nou la indemana. :)) Dar mi s-ar parea ciudat sa nu mearga direct. Se poate sa ma insel totusi.

MihaelaC
Community Manager
@arsradu așa este, teoretic ar trebui să meargă și direct din tabletă, am escaladat situația și colegilor de la tehnic și vom reveni cu un răspuns.

Salut! Activarea cartelei SIM se poate face si pe tableta. Primul pas este sa iti dezactivezi PIN-ul accesand Settings > Mobile Data > SIM PIN. Apoi se pot activa optiuni din aplicatia MyOrange sau de la *100# (conectat la WiFi). @ceacanaule sa ne spui daca ai reusit.