Rubrica ''Telefonul Meu'' din My Orange

Buna Seara !
Am o intrebare in legatura cu aplicatia de web My Orange.La sfarsitul lui ianuarie am activat un abonament si nu imi apare ce telefon folosesc in My Orange ? Pe numarul prepay apare telefonul care este asociat cu numarul.
Dar la abonament nu se vede ce telefon folosesc.
De ce ?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Ai niste scurtaturi, de exemplu pentru setari, decodare etc... Si sugestii de accesorii compatibile. Ai mai jos atasat un screenshot. :) Eu am doua SIM-uri, ambele prepaid, in doua telefoane, niciunul dintre ele achizitionat de la Orange. Dar nu asta e ideea. :)) Pe unul dintre ele (iPhone) apare sectiunea, pe celalalt (Motorola) nu. E adevarat ca acel Motorola nu e in oferta Orange oricum. Deci...da, se poate ca site-ul sa nu stie de el si din cauza asta sa nu afiseze nimic. Se poate, de asemenea, sa fie un bug pe site si sa nu afiseze nimic de la Motorola, indiferent ca e sau nu achizitionat de la Orange. Nu am testat chestia asta. 🙂

8 Răspunsuri 8

teacher_
#StarMember
Salut! Încearcă sa soliciti setările automate telefonului tau prin apel la *100*6#, sau din My Orange, varianta desktop, nu aplicația (trebuie sa precizezi modelul telefonului tau) Apoi setează numărul de pe abonament ca fiind număr principal al aplicatiei My Orange Daca nu merge, suna la numărul 300, la serviciul clienți. P.S. nici eu nu îmi găsesc telefonul înregistrat în aplicație, doar in varianta mobila, la sumar, in partea de jos a paginii. https://www.orange.ro/myaccount/reshape/

Vio73
#StarMember
Salutare! Și eu am unele telefoane pe care le văd, iar altele, nu. Probabil că este vorba de ceva compatibilități între aplicația lor și telefoane, emai-ul telefoanelor, etc. Oricum, nu se întâmplă absolut nimic și nici nu cred că te ajută cu ceva dacă îl vezi acolo!

Jay
Campion certificat
Salut! Ai ambele sim-uri in același telefon? Telefonul care nu este vizibil a fost achiziționat de la Orange? Eu am 4 abonamente si, la momentul acesta, pe toate imi afișează modelul telefonului.. Samsung S10, Samsung A3 2017, Samsung S3570, Nokia 230 dual sim.. Parintii mei le folosesc pe cele clasice.. Samsung S3570, pe care il aveam nou, achizitionat in 2013 si abia de anul trecut il foloseste mama si Nokia 230 dual sim, achizitionat acum 3 ani, an aparitie 2015.. Eu am folosit inainte sa trec la Samsung un Blackberry 8520, achizitionat de la Orange in 2012, de asemenea, imi afisa modelul. Pana anul trecut aveam un abonament pe care nu-mi afisa telefonul, numarul este acelasi, insa telefonul nu, am prelungit abonamentul cu achizitia unui S10. Modelul de telefon pe care nu mi-l afisa, era achizitionat de la E-mag si era Samsung A3 2017.. deci, aveam 2 telefoane acelasi model si doar pe cel de la Orange imi afisa.. Nu sunt utilizator prepay, dar, urmeaza sa primesc o cartela sim, poate voi testa acel telefon si asa.. de curiozitate. Si, o perioadă, am folosit 2 sim-uri in telefonul achiziționat anul trecut, S10.. Pe cel din slot-ul secundar nu mi-l afisa... Eu doar aceste 2 situații le-am întâlnit.. Poti face un test inversand sim-urile între ele sa vezi daca se schimba ceva.. Nu stiu in cat timp se actualizează modelul, pentru ca eu n-am verificat asta in mod special, doar am observat întâmplător.. Din punctul meu de vedere ar trebui sa se actualizeze in secunde..

DanielaH
Moderator
Într-adevăr, așa cum spune și Jay, putem garanta afisarea informației despre telefon in My Orange doar pentru telefoanele achiziționate de la Orange. @ClaudiuGabriel21, tu de unde ai cumpărat telefonul?

FLo1
#StarMember
Depinde de telefon. Vreau sa vad un telefon de acum 4-5 ani (chiar si luat de la Orange) care este recunoscut. Personal am telefon de la Orange si nu este recunoscut. Dar folosesc telefon care nu este luat de la Orange si este recunoscut, chiar si cu numar pe prepay. Concluzie: Depinde de telefon, nu de la cine si cum l-ai cumparat. De asemenea nu depinde nici daca e abonament sau prepay, pentru ca telefon pe abonament nu este vazut, pe cand telefon pe prepay nu are probleme cu recunoasterea. Doar pareri la unii, dar experiente la altii.

Ascary
Campion certificat
La ce folosește faptul ca in My Orange iti arata ce telefon utilizezi? Intreb si eu...

Neaplicabil
Ai niste scurtaturi, de exemplu pentru setari, decodare etc... Si sugestii de accesorii compatibile. Ai mai jos atasat un screenshot. :) Eu am doua SIM-uri, ambele prepaid, in doua telefoane, niciunul dintre ele achizitionat de la Orange. Dar nu asta e ideea. :)) Pe unul dintre ele (iPhone) apare sectiunea, pe celalalt (Motorola) nu. E adevarat ca acel Motorola nu e in oferta Orange oricum. Deci...da, se poate ca site-ul sa nu stie de el si din cauza asta sa nu afiseze nimic. Se poate, de asemenea, sa fie un bug pe site si sa nu afiseze nimic de la Motorola, indiferent ca e sau nu achizitionat de la Orange. Nu am testat chestia asta. 🙂

Vio73
#StarMember
Am avut destule telefoane cumpărate de la alte magazine, care erau afișate, dar și luate de la Orange, pe care nu le-am văzut acolo ( puține, dar au fost). Nu mai țin minte tipul/ marca!