Cum să ne ferim de apelurile pirat taxabile?

Dorul
Junior
Cum să ne ferim de apelurile pirat (taxabile) pe care le primim?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Nu raspunzi si cauti nr de telefon fie pe listaabonatilor.ro, fie direct pe google. Daca l-au raportat si altii, poti sa fii sigur ca e spam/scam. Chiar zilele trecute am fost sunat de pe un nr cu prefix de Cluj care aparent era ceva survey de la OLX. Doar ca sunt oameni care zic ca au fost injurati cand au refuzat "interviul". :)) In experienta mea, cel mai bine ai mare grija unde iti dai nr de telefon, pentru ca nu stii cine va (mai) avea acces la el in afara celui caruia i l-ai dat. Valabil in special pentru "loterii" in magazine gen Carrefour, Penny, etc. De asemenea, verifica-ti si ajusteaza preferintele GDPR de pe partea Orange. Eu am avut neplacerea sa ma sune firme de "studii de piata" la vreo saptamana dupa ce am luat cartela. N-are rost sa mai spun ca dupa o saptamana nu avea aproape nimeni nr meu si cu siguranta nu-mi dadusem acordul pentru prelucrarea datelor mele personale in scopuri de marketing sau studii de piata. Indiferent daca sunt legitime sau nu. Pentru a-ti modifica preferintele GDPR, daca esti pe prepaid, apeleaza 335. Nu stiu daca merge si pe abonament, dar poti incerca. Mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/gdpr/

5 Răspunsuri 5

Jay
Campion certificat
De cele pe care le primești nu cred ca ai cum, insa, daca sunt numere foarte lungi și n-ai rude prin tari bananiere, gen Sri Lanka, nu răspunzi, eventual le blochezi si nu te vor mai deranja..

Vio73
#StarMember
Dacă sunt numere în alt format decât de România ( cel clasic), e bine să le eviți. Cu atât mai mult dacă sunt din afară, dacă nu ai cunoștințe sau rude pe acolo.

Neaplicabil
Nu raspunzi si cauti nr de telefon fie pe listaabonatilor.ro, fie direct pe google. Daca l-au raportat si altii, poti sa fii sigur ca e spam/scam. Chiar zilele trecute am fost sunat de pe un nr cu prefix de Cluj care aparent era ceva survey de la OLX. Doar ca sunt oameni care zic ca au fost injurati cand au refuzat "interviul". :)) In experienta mea, cel mai bine ai mare grija unde iti dai nr de telefon, pentru ca nu stii cine va (mai) avea acces la el in afara celui caruia i l-ai dat. Valabil in special pentru "loterii" in magazine gen Carrefour, Penny, etc. De asemenea, verifica-ti si ajusteaza preferintele GDPR de pe partea Orange. Eu am avut neplacerea sa ma sune firme de "studii de piata" la vreo saptamana dupa ce am luat cartela. N-are rost sa mai spun ca dupa o saptamana nu avea aproape nimeni nr meu si cu siguranta nu-mi dadusem acordul pentru prelucrarea datelor mele personale in scopuri de marketing sau studii de piata. Indiferent daca sunt legitime sau nu. Pentru a-ti modifica preferintele GDPR, daca esti pe prepaid, apeleaza 335. Nu stiu daca merge si pe abonament, dar poti incerca. Mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/gdpr/

FaraUnID
Campion certificat
Cred ca sunt pe putin, 10 topicuri pe aceasta tema: A tentativelor de frauda, despre modul prin care sa idetifici aceste practici si despre cum sa nu cazi in plasa lor.

FLo1
#StarMember
Ca sa reiau: Sunt gramada de aplicatii care utilizeaza servicii VoIP si care ca sa nu apara ca apel "privat" (anonim) folosesc prefix asemeni celor precum Sri Lanka. Astept sa vad cine iese la inaintare cu "taxare pentru ca a raspuns la un apel cu numar din Sri Lanka". Apelurile PRIMITE nu se taxeaza. E chiar asa dificil de inteles?? Exceptie apeluri cu taxa inversa, dar si la acelea esti anuntat in prealabil. Singurul interes al Orange este ca voi clientii sa nu folositi servicii VoIP, astfel s-ar reduce malaiul retelei numarul 1.