Pot da laptopul la buy back?

florinnicolae
Începător
Am un laptop Lenovo i3 pot să-l dau la buy back si sa iau altul?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
Salut! Bănuiesc că te referi la programul buy-back. In cazul Orange, este valabil doar pentru telefoane și tablete, cel puțin momentan. Laptopurile nu fac parte din acest program. "Vino în orice magazin Orange cu telefonul vechi sau tableta și vei primi un voucher pe care îl poți folosi la cumpărarea unui nou device." https://www.orange.ro/servicii/buy-back/#avantaje Am văzut în schimb că există la nivel national un program pentru laptopuri, poți să îți duci laptopul vechi și să beneficiezi de un voucher in urma unei înscrieri pe site-ul Ministerului Mediului (încă nu este adoptat însă, pentru că nu există un buget al programului stabilit de minister). Nu știu la ce retaileri se face referire, ai detalii in link https://gadget.ro/programul-rabla-pentru-electrocasnice-2020-incepe-pe-15-decembrie-avem-adaugate-si-device-uri-surpriza/

3 Răspunsuri 3

teacher_
#StarMember
Salut! Bănuiesc că te referi la programul buy-back. In cazul Orange, este valabil doar pentru telefoane și tablete, cel puțin momentan. Laptopurile nu fac parte din acest program. "Vino în orice magazin Orange cu telefonul vechi sau tableta și vei primi un voucher pe care îl poți folosi la cumpărarea unui nou device." https://www.orange.ro/servicii/buy-back/#avantaje Am văzut în schimb că există la nivel national un program pentru laptopuri, poți să îți duci laptopul vechi și să beneficiezi de un voucher in urma unei înscrieri pe site-ul Ministerului Mediului (încă nu este adoptat însă, pentru că nu există un buget al programului stabilit de minister). Nu știu la ce retaileri se face referire, ai detalii in link https://gadget.ro/programul-rabla-pentru-electrocasnice-2020-incepe-pe-15-decembrie-avem-adaugate-si-device-uri-surpriza/

FaraUnID
Campion certificat
Reteaua numarul 1 nu are un program de tip buy-back pentru laptopuri. Actualul program buy-back pentru telefoane, implementat de reteaua numarul 1 este o gluma proasta, a se vedea aici https://comunitate.orange.ro/questions/2498480-campania-praf-ochi-buy-back-5g-orange-romania In general, programele acestea de tip buy-back sau rabla sau orice denumire ar avea, nu sunt rentabile dpv financiar pentru consumator, prin prisma faptului ca valoarea voucher-ului oferit este una derizorie. Daca acel laptop este functional, cauta sa-l vinzi ca si produs SH si esti mult mai castigat.

Vio73
#StarMember
Nu au program de acest fel pentru laptopuri. Aș fi vrut și eu să vin cu unul mai vechi și să iau altul mai nou.