Ce trebuie făcut cînd schimbi antena deteriorata si montezi alta noua tot pentru tv Orange?

Romaniacanino12
Începător
Am schimbat antena și am semnal sută la sută, calitate semnal optzeci la sută, dar nu am imagine și sonor. Am făcut scanarea canalelor dar în loc de programele ce trebuie îmi vin altele de care nu am mai auzit. Ce s-a putut întâmpla? Mulțumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Dacă ești pe același satelit, mai fă-i un reglaj fin ( sus- jos), pentru a-i mai crește și calitatea, eventual mai rotești și lnb-ul un pic, verifici conexiunile din nou, etc. Apoi dai o scanare. Eu, de exemplu, reglez antena cu un alt receiver ( free) și apoi îl pun pun cel în cauză. Sper să reușești. Totul se face foarte foarte fin și aștepți mai multe secunde pentru a vedea ce ai făcut. Apoi miști din nou foarte puțin și aștepți să vezi ce ai făcut. Ideal ar fi fost să ai tv-ul afară, dar pe vremea asta... Dacă nu te descurci, apelezi la un instalator și rezolvă imediat problema. Succes!

6 Răspunsuri 6

teacher_
#StarMember
Salut! Antena noua are aceeași poziționare ca și cea veche?

alexa32
Junior entuziast
Probabil ești pe alt satelit. Trebuie reglata. Apelează la un tehnician dacă nu te pricepi.

Romaniacanino12
Începător
Sunt pe același satelit ASTRA 5 Bsi in loc să-mi vina programele in ordine începând cu 1,2,3 etc incepe numărătoarea de la 4412 etc dar nu mai merg alte programe.

Vio73
#StarMember
Dacă ești pe același satelit, mai fă-i un reglaj fin ( sus- jos), pentru a-i mai crește și calitatea, eventual mai rotești și lnb-ul un pic, verifici conexiunile din nou, etc. Apoi dai o scanare. Eu, de exemplu, reglez antena cu un alt receiver ( free) și apoi îl pun pun cel în cauză. Sper să reușești. Totul se face foarte foarte fin și aștepți mai multe secunde pentru a vedea ce ai făcut. Apoi miști din nou foarte puțin și aștepți să vezi ce ai făcut. Ideal ar fi fost să ai tv-ul afară, dar pe vremea asta... Dacă nu te descurci, apelezi la un instalator și rezolvă imediat problema. Succes!

Romaniacanino12
Începător
Mi-a fost de ajutor toate răspunsurile. Răspunsul lui Viorel73 mă ajutat cel mai mult.Multesc tuturor.

Vio73
#StarMember
Mă bucur foarte mult că răspunsul meu te-a ajutat cel mai mult! Cu mare plăcere!