Decodoare TV

Cristina_48
Junior
Buna ziua. Ieri am vorbit pentru un abonament tv+internet...acum intrebarea mea este:decodoarele trebuie luate neaparat de la ei sau merg si alt fel? Pentru ca am vreo 3 acasa...1 de la telekom si 2 amiko.. ‍♀️
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
Salut! Fiecare companie are propriile decodoare. Este obligatoriu sa le folosești pe cele de la Orange daca ai încheiat contract cu ei, pentru că au alte setări și caracteristici fata de cele de la restul firmelor. Eu am incercat (mai demult) sa combin Telekom cu decodor de la RCS, bineînțeles că nu a funcționat.

5 Răspunsuri 5

teacher_
#StarMember
Salut! Fiecare companie are propriile decodoare. Este obligatoriu sa le folosești pe cele de la Orange daca ai încheiat contract cu ei, pentru că au alte setări și caracteristici fata de cele de la restul firmelor. Eu am incercat (mai demult) sa combin Telekom cu decodor de la RCS, bineînțeles că nu a funcționat.

Cristina_48
Junior
Multumesc frumos pentru raspuns...le bag inapoi la naftalina :)))

FLo1
#StarMember
@Cristina: Huawei-urile oferite la gramadă au multe funcții blocate. Deci dacă vrei un router funcțional atunci fie alegi unul propriu (alta marca decat Huawei) sau rescrii firmware-ul cu o alta versiune compatibila dar cu acces la configurarile necesare.

Vio73
#StarMember
Eu am și alte decodoare în afara celor oferite de Orange și nu merg, pentru că cele oferite de Orange sunt împerecheate cu cardurile respective.

FaraUnID
Campion certificat
In teorie ar trebui sa functioneze orice echipament certificat CE daca sunt efectuate setarile de retea, cu exceptia celor branduite de operatori. Cum un telefon mobil achizitionat din Altex si care are certificare CE functioneaza atat in Orange cat si Telekom, Vodafone, RDS sau orice alt operator din UE. Ce de aia exista standarde in domeniu. Mergi cu echipamentul tau in magazin, acesta este imperecheat, pe baza seriei, cu (,) cardul lor, sunt efectuate setarile de retea si pus in functiune. Problema este data de bisnitarii de la noi care incearca sa te lege la cap pentru 24 de luni oferind in custodie sau in chirie cu reducere 100% echipamentul + instalarea + punerea in functiune in mod gratuit.