Abonament fara perioada contractuală există la Orange...???

Luluka
Începător
Mă interesează un abonament
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Ca să nu existe confuzii, revenim cu o clarificare:

Abonamentele din oferta comercială actuală pot fi activate cu perioadă contractuală de 1, 6, 12 sau 24 de luni.

Abonamentele cu achiziție de telefon pot fi încheiate pe o perioadă de 12 sau 24 de luni.

În cazul în care se alege 1 sau 6 luni, nu se poate lua telefon si de asemenea nu se beneficiază de oferta curentă cu bonus dublu date.

În online se pot face doar abonamente pe 12 și 24 luni. În magazin se pot încheia și contracte pe 1 sau 6 luni.

Există și varianta abonamentului Yoxo, pentru o perioadă de 30 de zile, fără achiziție de telefon.

16 Răspunsuri 16

teacher_
#StarMember
Salut! Abonamentele clasice sunt cu o perioada contractuala de 12 sau 24 de luni. Singurul abonament fara perioada contractuala, la care poți renunța când dorești este YOXO. Dezavantajul lui este că nu poți primi și un telefon odată cu acest tip de abonament. Eventual poți să ne dai detalii despre ce tip de abonament dorești...

Neaplicabil
Există YOXO ca alternativă https://bit.ly/YOXOAPP sau dacă ești deja client Orange și nu mai ești în perioada contractuală poți încerca să obții la fidelizare un abonament fără perioadă minimă contractuală. Eu am stat așa vreo 2 ani apoi la următoarea fidelizare am condiționat mariajul de a nu mai fi pe o perioadă minimă. Și am primit aceasta... dar ține cont de faptul că sunt în rețeaua Orange de aproape 20 de ani.

Luluka
Începător
Adică Yoxo ramane singura și unica soluție la Orange...

Neaplicabil
@Luluka, dacă nu vrei să te legi la cap cu un contract... prepay sau Yoxo...

FaraUnID
Campion certificat
Exista abonamentele SIM ONLY, care nu ofera subventie la achizitie de telefon si care in varianta comerciala (fara alte favoruri din partea retelei numarul 1) se pot incheia pe o perioada contractuala minima de 30 zile.

Neaplicabil
@FaraUnID te referi la abonamentele care nu presupun achiziția de telefon dar și acolo nu e mai poate decât pe minim 6 luni sau poate depinde peste ce consultant dai la fidelizare.

FaraUnID
Campion certificat
Orice abonament de tip SIM ONLY, asa cum se prezinta el in oferta comerciala si fara alte facilitati (ex: dublarea tarficului de internet) se poate incheia pentru o perioada minima de 30 zile. Informatia asta este / era disponibila chiar pe site-ul retelei numarul 1.

Neaplicabil
@FaraUnID Prelungire abonament cu downgrade de la 18 euro la 8 euro în afara perioadei contractuale (liber de contract) - SIM ONLY - potcovit cu minim 6 luni de contract. Data viitoare o să știu...

Salut! In momentul de fata, abonamentele din oferta comerciala actuala cu achizitie de telefon pot fi incheiate pe o perioada de 12 sau 24 de luni. Ca alternativa, asa cum iti spun si ceilalti utilizatori, poate fi varianta Yoxo prin intermediul careia iti poti achizitiona un abonament pentru o perioada de 30 de zile. Pentru ca este pe o perioada atat de scurta, insa, la acesta nu primesti fidelizare, deci nu iti poti achizitiona telefon.

FaraUnID
Campion certificat
@Orange Assistant Aveti pe site informatia cu perioada minima contractuala de 30 zile pentru abonamentele SIM ONLY. Te las pe tine sa cauti si sa descoperi singur informatia!

mihai_13
Maestru
daca tot s-a deschis acest subiect intreb si eu - acum beneficiez de un abonament de 8 euro cu aproape 70 gb , intrebarea este dupa 2 ani cand expira pot beneficia in continuare de acest abonament/oferta fara sa prelungesc abonamentul cu 12/24 luni ?

FaraUnID
Campion certificat
@mihai_13 Vezi exact ce scrie in contractul tau: Daca aceste beneficii sunt pe toata perioada contractuala sau doar pe durata perioadei minime contractuale. In alta ordine de idei, peste 2 ani 70GB la 8 euro va fi o ferta depasita si o sa-ti doresti altceva. Spre exemplu astazi poti obtine nelimitat pentru 10 euro daca se opteaza pentru 24 luni perioada contractuala. Acel Smart 15 redus cu 30%.

Salut, mihai_13 ! Daca ai bonusuri incluse in pachet, acestea sunt valabile pana la o anumita data, iar daca dupa expirarea contractului nu doresti sa-ti mai prelungesti abonamentul, atunci vei ramane cu resursele initiale din abonament, fara bonusuri.

DanielaH
Moderator

Ca să nu existe confuzii, revenim cu o clarificare:

Abonamentele din oferta comercială actuală pot fi activate cu perioadă contractuală de 1, 6, 12 sau 24 de luni.

Abonamentele cu achiziție de telefon pot fi încheiate pe o perioadă de 12 sau 24 de luni.

În cazul în care se alege 1 sau 6 luni, nu se poate lua telefon si de asemenea nu se beneficiază de oferta curentă cu bonus dublu date.

În online se pot face doar abonamente pe 12 și 24 luni. În magazin se pot încheia și contracte pe 1 sau 6 luni.

Există și varianta abonamentului Yoxo, pentru o perioadă de 30 de zile, fără achiziție de telefon.