Din ianuarie se scumpeste cu 1 euro (tva inclus) abonamentul la Orange DTH

Geo_3
Explorator entuziast
Se scumpeste orange dth...
21 Răspunsuri 21

Razvan
#StarMember
Ai primit vreun mesaj in acest sens? Povestea mea este că a fost introdus Eurosport 1 HD (feed Romania) și scoase din grilă Discovery Science și DTX și totuși a mai fost necesar scumpirea abonamentului. Taxa suplimentară cred că se datorează lui Discovery.

Geo_3
Explorator entuziast
Eu inca nu am primit dar au primit alte persoane mesajul impreuna cu factura...

Ascary
Campion certificat
Daca il scumpeste ar trebui sa acceptam si noi scumpirea,daca nu acceptam, sa putem rezilia amiabil. De cand cu avantul RDS-ului in rural cred ca multi abonati Orange TV abia asteapta sa rezilieze,asadar eu nu cred ca vor scumpi.

Geo_3
Explorator entuziast
In mesaj specifica ca daca nu esti de acord poti solicita in 30 zile intreruperea contractului fara penalitati...

Vio73
#StarMember
Eu nu am primit încă nici un mesaj în acest sens, dar mi s-ar părea total nepotrivit să facă așa ceva din moment ce au scos canalele cele mai bune din grilă și nu au introdus nimic în loc. Dacă se datorează celor de la Discovery această scumpire, mi se pare cam penibilă situația, pentru că au lăsat în grilă canalele slabe, iar să ceri în plus, nu ar fi deloc în regulă. Nici măcar nu au introdus Discovery la calitate HD!

FaraUnID
Campion certificat
Superb! Nu doar ca dispar din grila canale mai de Doamne Ajuta, fara a fi inlocuite cu alte canale de continut similar, dar se scumpeste si pretul abonamentului! Reteaua numarul 1 aduce inovatia pe acest segment!

Razvan
#StarMember
Discovery se știe că cer tarife mari, mai ales că la vara au exclusivitate pentru transmiterea JO din Japonia.

FaraUnID
Campion certificat
Asta nu este o scuza si nci un argument solid care sa stea in picioare. JO din Japonia vor fi disponibile online, atat in mod legal pe stream-urile caselor de pariuri cat si pe "site-urile de specialitate". Eu umaresc Formula 1 online, pentru ca nu suport cometatorii romani de motorsport si comentariile lor idioate. N.B - Undeva prin 2009 (daca nu ma insel eu), cand PRO TV-ul s-a luat in bete cu Romtelecom si au triplat pretul acordului de retransmisie in momentul renegocierii contractului, Romtelecom au spus PAS si au scos din grila toate canale Media Pro (cca 11 canale) oferind ca si masura compensatorie acces gratuit la pachetul MaxPax. In momentul in care Media Pro asista neputincioasa la prabusirea audientelor si scaderea veniturilor din contractele de publicitate, au ajuns la un acord cu Romtelecom fara ca pretul abonamentului pentru clientul final sa sufere modificari. Cam asta ar fi diferenta intre un operator ce dispune de coloana vertebrala, cojones si orientat pro client si unul care sta capra in fata furnizorilor de continut dar cu pretentii de reteaua numarul 1.

Geo_3
Explorator entuziast
Personal pentru mine nu conteaza un euro in plus atata timp cat vreau sa vad ca ne apropiem si noi de occident la calitate si profesionalism ...Eu sunt dispus sa platesc si 5 euro in plus dar sa vad calitate nu cantitate ,canale tv cu calitatea imaginii la rezolutie buna si canalele importante la rezolutie hd....Prefer mai putine canale dar de calitate maxima ...Eu stau cu Orange la satelit caci fata de altii concurenti sunt cei mai buni la calitate dar si ei sunt departe de ceea ce exista in Europa.....Sper sa devina mai buni pe viitor si sa axeze pe alt segment de clientii care doresc calitate caci cei care ofer non calitate sunt cam toti caci majoritatea la noi nu prefera calitate ci preturi mici dar si frimituriile de la masa de la altii...

FaraUnID
Campion certificat
@Geo_3 Strict in cazul de fata, problema este fix aici, pe zona de calitate, pentru ca din grila DTH au disparut urmatoarele canale: - Din pachetul World: Animal Planet HD, Discovery Showcase HD si Discovery Science HD; - Din pachetele Universe & Family: Discovery Showcase HD, Discovery Science HD si Discovery Turbo Extra HD; - Este o chestiune de zile pana cand Paramaount va parasi Romania; Iar reteaua numarul 1 in loc sa compesenze aceste disparitii din grila fie prin inlocuirea acelor canale cu alte canale de aceeasi factura, fie prin reducere pretului abonamentului, ei majoreaza pretul abonamentului fara sa ofere absolut nimic. Si nu discutam de doar 1 euro in plus! Discutam de un principiul pe care il poti intelege daca privesti lucrurile in ansamblu si la nivel macro: +1 euro lunar x numarul de abonamente DTH existente. Parca nu mai discutam de "doar 1 euro" in plus in conturile operatorului. Daca Discovery au devenit ultimii fomisti si asta a cauzat majorarea abonamentului, reteaua numarul 1 avea optiunea de a spune NU (asa cum a facut Romtelecom cu Media Pro). In aceste conditii fie ajungeau la un numitor comun astfel incat clientul final sa nu fie afectat, fie zburau toate canalele din grila si-i rupea pe astia la audiente si venituri din spatiu de publicitate. Exista si varianta unui pachet pey-per-view in care sa intre toate canalele deinute de Discovery, iar cine era interesat platea supliemntar pentru a avea acces la ele.

Ascary
Campion certificat
Adicalea eu unul nu-mi prea pierd vremea in fața televizorului,de ce sa platesc in plus pentru niste canale la care oricum nu ma uit...chiar nu am timp de televizor.Copilul se uita la desene animate,sotia la TLC (asta ar fi grav daca s-ar scoate :)) ) iar eu pe Pro Tv la (asa zisele) stiri. In rest Game of Thrones online pentru care platesc HBO GO. Cine vrea Discovery sa scoate un euro din buzunar,dar nu ma obligati si pe mine sa-l scot.

FaraUnID
Campion certificat
Din seria raspunsuri inregistrate marca reteaua numarul 1: Raspuns Orange referinta 141405308 "Raspund sesizarii dumneavoastra privind eliminarea anumitor canale din grila de canale de pe codul de abonat XXXXXXXX Va infomez ca aceste canale tv nu vor mai reveni in grila, iar pe parcursul contractului grila se poate modifica (adauga/elimina canale) in functie de oferta de pe piata a programelor audiovizuale, de negocierile cu furnizorii de continut media audiovizual, de audienta programelor retransmise, de necesitatea eliberarii anumitor frecvente, precum si in functie de orice alti factori care pot influenta structura ofertei Serviciilor TV. Numarul si specificul canalelor TV incluse în abonamentele Orange TV nu este contractual si poate fi modificat oricand, in functie de drepturile de retransmitere obtinute de catre Orange Romania din partea radiodifuzorilor, informatie disponibila si pe site-ul https://www.orange.ro. Multumesc, Alexandra P. Complaint Handling Specialist" Desi ceea ce spune Alexandra P. este corect si am spus-o si eu "Grila in sine nu este contractuala" Rugamintea mea catre @DanileaH si @MihaelaC este sa-i transimta dnei / drei Alexandra P., Complaint Handling Specialist (imi venea sa ma ridic in picioare si sa aplaud, in momentul in care am citit Complaint Handling Specialist), faptul ca reteaua numarul 1 are ceea ce se numeste CONTRACT CADRUL + TERMENI si CONDITII GENERALE furnizare a serviciului si unde este scris negru pe alb faptul ca in momentul in care un canal dispare din grila acesta trebuie inlocuit cu un alt canal de acceasi factura sau redus pretul abonamentului. Reteaua numarul 1 a ales sa elimine canale din grila si sa majoreze pretul abonamentului, mictionand cu bolta pe toti abonati de televiziune DTH.

Geo_3
Explorator entuziast
Nu cred ca lumea ar fii suparata daca ar vedea ca se imbunatateste grila vorbesc calitativ nu cantitativ caci degeaba ai mult mai bine putin si bun ma refer sa aiba canalele cu audienta toate in hd si cele mai bune ca continut....Mai bine 80-90 canale de calitate decat 123 cu multe canale de umplutura care nu vad rostul (am mai mentionat de cateva ori canalele tvr,protv,antena international ca exemplu)...

Vio73
#StarMember
Au scos cele mai bune canale din grilă și acestea ar trebui înlocuite cu altele din aceeași categorie. Nu știu pentru ce se mai cere ceva în plus, sincer! Alții au în grilă și HGTV și tot nu au cerut nimic în plus, iar la fibra proprie au introdus și Love Nature HD ( deocamdată nesubtitrat) și nu au cerut nimic în plus.