Cate cabluri se folosesc pentru tv și net ?

i2000
Începător
Salut.Sunt abonat UPC și primesc toate serviciile (tv,net,telefonie fixa ) pe un singur cablu,care apropo, e băgat în pereți.La Orange de cate cabluri este nevoie pentru cele două servicii (tv și net) și dacă e nevoie de un singur cablu se poate folosi rețeaua de cablu pe care o folosesc acum cu UPC-ul ?Mulțumesc.
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @i2000, ‏‏‎ ‎ In mod normal serviciile sunt oferite prin fibra optica, adica doar un cablu. Sunt sigur ca se poate folosi reteaua ta de cabluri existenta. Daca doresti sa treci cu serviciile la Orange e recomandat sa nu renunti inca la UPC pana cand nu ai noile servicii instalate, astfel cand va veni echipa Orange pentru instalare poti stabili cu ei toate aceste detalii.

3 Răspunsuri 3

RafaHelper
#StarMember
Salut @i2000, ‏‏‎ ‎ In mod normal serviciile sunt oferite prin fibra optica, adica doar un cablu. Sunt sigur ca se poate folosi reteaua ta de cabluri existenta. Daca doresti sa treci cu serviciile la Orange e recomandat sa nu renunti inca la UPC pana cand nu ai noile servicii instalate, astfel cand va veni echipa Orange pentru instalare poti stabili cu ei toate aceste detalii.

Vio73
#StarMember
Salutare! Eu am fibră de la Orange și am doar un cablu tras din scară până în hol, adică fibra optică ( la ONT), iar de acolo am ieșiri pentru internet și tv.

FLo1
#StarMember
@i2000: O fi coaxialul UPCului prin pereți, dar îl vei mai putea folosi doar pt TV în cazul trecerii pe fibră, iar pentru internet ai varianta WIFI sau cablu UTP tras din aceiași "jucărie", până unde e cazul la tine în casă. Orange față de UPC intră în casa abonatului cu fibră, nu pe coaxial.