Deblocare telefon iphone 11 codat in reteaua Orange

Ilie_Catalin
Junior entuziast
Am achiziționat un iphone 11 la abonament. Întrebarea mea este daca pot sa il deblochez ( a venit blocat pe rețeaua orange )
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

Salut!

Telefoanele Iphone sunt singurele care se mai comercializeaza blocate in reteaua Orange. Da, il poti debloca.

1. Daca alegi sa iti instalezi un profil de eSIM vei beneficia de decodarea gratuita a telefonului, indiferent de modul in care acesta a fost achizitionat (https://www.orange.ro/help/cum-obin-un-cod-de-activare-esim-9608). Decodarea se va face automat.

2. Optional, daca nu vrei eSIM, poti face decodarea din contul tau My Orange accesat pe laptop / PC: https://www.orange.ro/myaccount/phone-service/decode

Gasesti in link pasii pentru a incerca din contul My Orange  https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-decodez-telefonul-151

In situatia 2 mai trebuie sa stii ca decodarea poate costa, daca ai cumparat recent telefonul si l-ai cumparat la un pret subventionat, datorita prelungirii abonamentului.

"În funcție de modalitatea prin care ai cumpărat dispozitivul, decodarea poate fi:

- gratuită - dacă dispozitivul a fost cumpărat la preț standard, fără obligații contractuale

- taxată cu suma de 410 RON (TVA inclus) - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită în timpul perioadei contractuale a abonamentului respectiv

- taxată cu suma de 51.82 RON (TVA inclus) - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită după expirarea perioadei contractuale a abonamentulu:"

Sursa: https://www.orange.ro/help/despre-decodarea-telefoanelor-150

8 Răspunsuri 8

Jay
Campion certificat

Salut!

Telefoanele Iphone sunt singurele care se mai comercializeaza blocate in reteaua Orange. Da, il poti debloca.

1. Daca alegi sa iti instalezi un profil de eSIM vei beneficia de decodarea gratuita a telefonului, indiferent de modul in care acesta a fost achizitionat (https://www.orange.ro/help/cum-obin-un-cod-de-activare-esim-9608). Decodarea se va face automat.

2. Optional, daca nu vrei eSIM, poti face decodarea din contul tau My Orange accesat pe laptop / PC: https://www.orange.ro/myaccount/phone-service/decode

Gasesti in link pasii pentru a incerca din contul My Orange  https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-decodez-telefonul-151

In situatia 2 mai trebuie sa stii ca decodarea poate costa, daca ai cumparat recent telefonul si l-ai cumparat la un pret subventionat, datorita prelungirii abonamentului.

"În funcție de modalitatea prin care ai cumpărat dispozitivul, decodarea poate fi:

- gratuită - dacă dispozitivul a fost cumpărat la preț standard, fără obligații contractuale

- taxată cu suma de 410 RON (TVA inclus) - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită în timpul perioadei contractuale a abonamentului respectiv

- taxată cu suma de 51.82 RON (TVA inclus) - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită după expirarea perioadei contractuale a abonamentulu:"

Sursa: https://www.orange.ro/help/despre-decodarea-telefoanelor-150

MihaelaC
Community Manager
Salut, Catalin. Ai reușit să deblochezi telefonul? Acum 2 ani am urmat pașii din Help indicați de Jay și mi-am deblocat telefonul, un iPhone 7, eram în Israel și aveam nevoie neapărat de număr local. Doar că nu am putut face deblocarea din browser-ul telefonului, ci a fost nevoie să intru pe laptop, pe telefon nu îmi apărea pop-up-ul pentru plată.

Ilie_Catalin
Junior entuziast
Nu inca, dar din cate stiu il poti debloca de la orice magazin orange.

Alexandru12345_
Începător
Am mai mult de un an

DanielaH
Moderator
@Alexandru12345?, bine ai venit! Ai vreo întrebare pentru membrii Comunității despre decodarea telefoanelor iPhone?

Fanyca
Începător

Am si eu o nelamurire si anume am introdus IMEI-ul si imi spune ca este gresit.

telefomul e sters, resetat si toate alea, achizitionat in ianuarie 2020 un iphone 11 si vreau sal deblochez si nu inteleg de ce nu ma lasa.

Ma puteti ajuta?

Multumesc,

Salut, @Fanyca ! Ne poți ajuta cu mai multe detalii? Unde ai introdus IMEI-ul? Ai încercat decodarea acestuia din My Orange?

Salutare!

Ai incercat prin MyOrange?

Incearca prin eSIM (prepay Orange, abonament Orange sau Yoxo).