Tentativa de frauda "Program de recompensare a clientilor"?

Mitzuri
Junior
Orange are un "Program de recompensare a clienților" prin extragere aleatorie în fiecare joi?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@Mitzuri, ne dai, te rog, mai multe detalii despre întrebarea ta ca să înțelegem exact la ce te referă și să-ți putem răspunde? Orange NU are un "Program de recompensare a clienților prin extragere aleatorie în fiecare joi". Uite aici mai multe despre tentativele de frauda https://comunitate.orange.ro/questions/2101937-atentie-scam-phishing-numele-orange

8 Răspunsuri 8

teacher_
#StarMember
Salut. De unde ai aflat "știrea" asta? Asta suna a anunț loto, și din ce știu, Orange nu are asemenea extrageri săptămânale. Dacă poți, pune un screen shot eventual...

Screenshot_2023-07-08-00-22-46-613_com.android.chrome.jpg

Salut!

În proporție de 99% acel site nu aparține de Orange.

Dacă te uiți la www.orange.ro sau comunitate.orange.ro, ambele au link-uri comune în partea de jos ("footer" / subsolul paginii).

Razvan
#StarMember
Poate a primit vreun mail/sms cu atac de phising.

DanielaH
Moderator
@Mitzuri, ne dai, te rog, mai multe detalii despre întrebarea ta ca să înțelegem exact la ce te referă și să-ți putem răspunde? Orange NU are un "Program de recompensare a clienților prin extragere aleatorie în fiecare joi". Uite aici mai multe despre tentativele de frauda https://comunitate.orange.ro/questions/2101937-atentie-scam-phishing-numele-orange

Mitzuri
Junior
Mulțumesc comunitate!

Vasile_Catalin
Începător
Si eu am fost contactat cu un mesaj similar ca cel din poza de mai jos. Pare sa fie o tentativa de frauda..

MihaelaC
Community Manager
@Vasile Catalin salut și bine ai venit în comunitate! Ai dreptate, este o tentativă de fraudă. Nu avem astfel de campanii promoționale și cel mai important este să te uiți la link, care nu este orange.ro. Pentru campaniile Orange îți recomandăm să verifici site-ul https://www.orange.ro/