Cele mai populare căutări ale românilor pe Google în 2020

FaraUnID
Campion certificat

Google a prezentat listele sale cu cele mai populare căutări din 2020. Fiind un an dominat de pandemie, nu ne miră faptul că foarte multe persoane au fost interesate de subiecte legate de COVID-19.

Iată cele mai populare căutări ale românilor în 2020:

  • CELE MAI POPULARE CAUTARI

1. Google Classroom
2. Coronavirus România
3. Adservio
4. Alegeri SUA
5. About you
6. Cristina Țopescu
7. Declarație propria răspundere
8. Zoom
9. Worldometer
10. Formular STS

  • FILME

1. 365 dni
2. Miami bici
3. Contagion
4. Miracolul din celula 7
5. After we collided
6. Parasite
7. Enola Holmes
8. Black Panther
9. 1917
10. Mulan

  • EVENIMENTE SPORTIVE

1. Roland Garros
2. Australian Open
3. România – Islanda
4. România – Irlanda de Nord
5. România – Austria
6. US Open
7. România – Norvegia
8. România – Danemarca U21
9. România – Belarus
10. Dubai tennis championships

  • CE ESTE ... ?

1. Ce este coronavirus
2. Ce este Horeca
3. Ce este fugu
4. Ce este pandemia
5. Ce este șomajul tehnic
6. Ce este un pogo
7. Ce este EDM
8. Ce este vulva
9. Ce este substantivul
10. Ce este starea de urgență

  • RETETE

1. Rețetă gogoși
2. Rețetă banana bread
3. Rețetă pâine
4. Rețetă pizza
5. Rețetă eclere
6. Rețetă salată boeuf
7. Rețetă zacuscă de vinete
8. Rețetă cozonac Jamila
9. Rețetă papanași
10. Rețetă negresă

  • DIETE

1. Dieta Sirtfood
2. Dieta mediteraneană
3. Dieta Oana Radu
4. Dieta rina
5. Dieta disociată 333
6. Dieta daneză cu pui
7. Dieta fix la fix
8. Dieta cu ouă
9. Dieta metabolică
10. Dieta cu cartofi și iaurt

  • CUM SA/SE ... ?

1. Cum se poartă masca
2. Cum să dormi 8 ore în 4 ore
3. Cum se manifestă coronavirus
4. Cum se face maiaua
5. Cum se pune masca
6. Cum se calculează șomajul tehnic
7. Cum se transmite coronavirus
8. Cum se gătește sparanghelul
9. Cum se face drojdia
10. Cum să faci bani de acasă

  • CAND ... ?

1. Când începe școala
2. Când se schimbă ora în 2020
3. Când începe școala în ianuarie 2020
4. Când este Black Friday 2020
5. Când se deschid casele de pariuri
6. Când se deschid terasele
7. Când se afișează rezultatele la bac 2020
8. Până când se închid școlile
9. Când se trece la ora de iarnă
10. Când se deschid mall-urile

  • SMARTPHONE-uri

1. iPhone 12
2. iPhone 11
3. iPhone 12 Pro Max
4. Samsung S20
5. iPhone 11 Pro
6. Huawei P40 lite
7. Samsung A51
8. Huawei P30 lite
9. iPhone 12 Pro
10. Huawei P Smart 2021

Topurile celor mai populare căutări pe Google în 2020 au fost realizate folosind liste de căutări „trending”: căutări care au înregistrat o creștere puternică în 2020 față de 2019, pe o perioadă considerabilă de timp, indicând astfel un interes sporit și susținut pentru respectivul subiect.

„Listele au fost create utilizând combinat mai multe servicii și instrumente care ne oferă o imagine detaliată asupra trendurilor de căutare la nivel global și regional. Cea mai mare parte a datelor provin din Google Trends, un serviciu public, care prezintă volumul de căutări pe diferite regiuni geografice, perioade de timp și termeni utilizați. De asemenea, utilizăm instrumente interne care ne permit să realizăm analize complexe suplimentare. Mai mult, am eliminat spam-ul, căutările de navigare și cele care se repetă. Listele au fost realizate pe baza cifrelor de trafic de pe adrese din România, care au realizat atât căutări pe google.com, dar și pe domeniul local (google.ro) și căutările mobile”, a transmis compania.

Sursa - https://www.go4it.ro/content/internet/ce-este-pandemia-ip...

12 Răspunsuri 12

svetalex
Senior certificat
Cum să dormi 8 ore în 4 ore :))) În fiecare an se fac astfel de topuri. Știu că cei de la Emag au făcut într-un an ceva similar, dar cu datele ce au fost căute pe site-ul lor. Ar fi interesant să facă și cei de la Orange un top cu cele mai căutate cuvinte pe site-ul lor, sau în Comunitate ------------------ Late Edit. Acum la Neața cu Răzvan și Dani se discută despre acest top :)))

RafaHelper
#StarMember
Foarte interesant topul de cautari pentru telefoane. Se pare ca 50% dintre romanii sunt interesati de iPhone-uri, 20% de Samsung si 30% de Huawei, daca ne raportam la acel top 10. Desi multi utilizatori ravnesc la tehnologii de pe alte brand-uri ca Huawei sau Samsung prefera sa se afirme cu un iPhone, 100% romanesc as putea spune. ‏‏‎ ‎ @FaraUnID tu ce pareri ai despre acest articol?

FaraUnID
Campion certificat
In principiu romanii au fost intersati de Miami Bici, iPhone, când se deschid casele de pariuri si pacanelele, când se deschid terasele, când se deschid mall-urile, retete si diete. Cred ca asta spune totusi ceva despre noi, ca si natiune.

FLo1
#StarMember
Un top al tristetii, cel putin din perspectiva mea. Nu e de mirare ca am ajuns unde suntem acum, ca am decazut mai mult decat eram inainte de 1989. Noroc cu tehnologia, ca altfel eram undeva prin 1900. Concret: Nu cauta nimeni probleme gen "discovery", sau "History", nu cauta nimeni material pentru dezvoltare personala, autori, scriitori. Natie de telenovelisti ce ne meritam soarta.

svetalex
Senior certificat
Să mai pun și eu paie pe foc, românii încă nu știu că pluralul corect de la ecler este ecleruri. În rest, fiecare este liber să caute ce vrea pe net. Ar fi interesant să vedem și niște topuri cu ce caută alte nații pe net, de exemplu ce au căutat americanii 🙂

Neaplicabil
Nu stiu ce le-a raspuns "Gogu" la intrebarea "cum se poarta masca", dar parca prea multi o poarta sub nas, sub barbie, sau la cot. In felul asta, e la fel de eficienta ca o frunza de dud pe timp de furtuna.

cmadeleinel
Explorator
Lista cautarilor pe de o parte ma bucura pentru ca o multime de oameni au vrut sa se informeze si despre lucruri simple, dar care sunt importante mai ales in aceasta perioada cu o situatie epidemiologica aparte, de ex portul corect al mastii, pentru ca (inca) au manifestat interes pentru cinematografie (desi slaba in parte) si pentru atentia la stilul de viata. Pe alta parte ma intristeaza faptul ca au demonstrat interes pentru reprezentari cinematografice slabute, dar care din pacate au prins la public, pentru produse scumpe. Aceste liste cu rezultate reflecta multe lucruri, care ar trebui sa ne determine sa meditam un pic asupra nivelului de educatie in randul populatiei si eventual sa gasim solutii.

RafaHelper
#StarMember
Pentru @svetalex, ce au cautat americanii: ‏‏‎ ‎ - Searches 1) Election results 2) Coronavirus 3) Kobe Bryant 4) Coronavirus update 5) Coronavirus symptoms 6) Zoom 7) Who is winning the election 8) Naya Rivera 9) Chadwick Boseman 10) PlayStation 5 ‏‏‎ ‎ - Movies 1) Parasite 2) 1917 3) Black Panther 4) Harley Quinn: Birds of Prey 5) Little Women 6) Just Mercy 7) Bad Boys 3 8) Sonic the Hedgehog 9) Contagion 10) Fantasy Island ‏‏‎ ‎ - Sports Teams 1) Boston Celtics 2) Miami Heat 3) Kansas City Chiefs 4) Los Angeles Clippers 5) Dallas Stars 6) Washington Football Team 7) Philadelphia Flyers 8) Tampa Bay Buccaneers 9) Boston Bruins 10) San Francisco 49ers ‏‏‎ ‎ - Definitions 1) WAP 2) Entanglement 3) Antebellum 4) Pandemic 5) Asymptomatic 6) Juneteenth 7) BIPOC 8) Quarantine 9) Simp 10) Furlough ‏‏‎ ‎ - Recipes 1) Sourdough bread 2) Whipped coffee 3) Disney churro 4) Dole Whip 5) DoubleTree cookie 6) Ikea meatball 7) Chaffle 8) Hamburger bun 9) Egg salad sandwich 10) Healthy banana bread ‏‏‎ ‎ - News 1) Election results 2) Coronavirus 3) Stimulus checks 4) Unemployment 5) Iran 6) Hurricane Laura 7) Super Tuesday 8) Stock market 9) Murder hornet 10) Australia fires ‏‏‎ ‎ - Games 1) Among Us 2) Fall Guys: Ultimate Knockout 3) Valorant 4) Genshin Impact 5) Ghost of Tsushima 6) Animal Crossing 7) Assassin's Creed Valhalla 8) The Last of Us 2 9) Madden NFL 21 10) Jackbox ‏‏‎ ‎ - Where is... 1) Where is my stimulus money 2) Where is my refunds 3) Where is Kansas City 4) Where is Beirut 5) Where is Shakira from 6) Where is toilet paper made 7) Where is the coronavirus 8) Where is Lebanon 9) Where is Minneapolis 10) Where is Joe Biden from ‏‏‎ ‎ - Why... 1) Why were chainsaws invented 2) Why is there a coin shortage 3) Why was George Floyd arrested 4) Why is Nevada taking so long 5) Why is TikTok getting banned 6) Why did Kobe have 2 numbers 7) Why is everyone buying toilet paper 8) Why is it called COVID-19 9) Why is it called Juneteeth 10) Why is Australia on fire ‏‏‎ ‎ - Where to buy... 1) Where to buy PS5 2) Where to buy toilet paper 3) Where to buy face masks 4) Where to buy Xbox Series X 5) Where to buy hand sanitizer 6) Where to buy Ju-C Jelly candy 7) Where to buy Nintendo Switch 8) Where to buy Lysol spray 9) Where to buy Clorox wipes 10) Where to buy N95 mask ‏‏‎ ‎ - ... during coronavirus 1) Best stocks to buy during coronavirus 2) Dating during coronavirus 3) Dentist open during coronavirus 4) Unemployment during coronavirus 5) Jobs hiring during coronavirus 6) Inspirational quotes during coronavirus 7) Things to do during coronavirus 8) Is Uber working during coronavirus 9) Buying a house during coronavirus 10) Hotels open during coronavirus

svetalex
Senior certificat
@rafa.helper mulțumesc. Americanii chiar nu au auzit de filmul 365 dni :)?

RafaHelper
#StarMember
Se pare ca nu. :) Ce este si mai interesant, suntem probabil singura tara(am verificat cateva din Europa) cu un top de cautare pe telefoane.

FaraUnID
Campion certificat
Asta pentru ca suntem tara in care se comercializeaza cele mai multe dispozitive cu ecran plat (telefoane, tablete, laptopuri, TV-uri), raportat la numarul de locuitori. Este demosntrat statistic acest aspect. In urma unei astfel de statistici a aparut Orange DTH TV in Romania. Orange France a comandat un studiu de piata in toate tarile in care este prezenta. In urma acelui studiu de piata a reiesit faptul ca Romania este tara in care se comercializeaza cele mai multe dispozitive cu ecran plat, raportat la numarul de locuitori. Ce nu le-a spus acest studiu celor de la Orange France, a fost urmatorul aspect: Romanul da 1000 de euro pe un TV dar foloseste antena de camera, romanul da 1000 euro pe in iPhone dar tine in el un prepay cu 1 euro credit ca sa nu piarda numarul.

Roxy_3
Explorator entuziast
Si eu am un samsung, dar sincer acu inclin spre iphone. Sper sa reușesc sa il cumpar la abonament desi am 15 ani abonamentul, sper cumva sa imi faca o reducere considerabila.